19 Aralık 2018

Online Pazarlama Bütçesi Etkin Yönetimi – Email Pazarlama mı, Display Reklamları mı?

Dijital pazarlama ajansı eCircle, Nielsen ile işbirliği içerisinde bir araştırma gerçekleştirerek online pazarlama bütçesinin en etkin yönetimini ortaya çıkarmaya çalıştı.

1000 tüketici ile gerçekleştirilen araştırmada, email pazarlamanın mı, display reklamlarının mı daha fazla satış kazandırdığı araştırılırken, bu iki yöntemin etkin bir şekilde bir arada kullanımının yararları üzerine de dikkat çekildi.

Araştırma, SEAT Ibiza display ve email reklamlarının ulaştığı Nielsen’a kayıtlı kullanıcılar üzerinde yapıldı. Araştırma, tüketicilerin sadece email kampanyalarını alan, sadece display kampanyalarını alan ve her ikisinin karışımını alan 3 farklı gruba ayrılması ile gerçekleştirildi.

Araştırmanın sonuçlarına göre email pazarlama, display reklamlarına göre daha akılda kalıcı bir pazarlama yöntemi, fakat bu iki yöntemin bir arada kullanılması, web sitelerine 4 kat daha fazla trafik gelmesini sağlıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı diğer 7 önemli sonuç ise şöyle;

 1. Email pazarlama, tüketicileri satın almaya yönlendirmede etkili

  – Araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin %47’si, email newsletterlarının onları satın almaya yönlendirdiğini iletiyor.

  – Email reklamları, özellikle 31 – 50 yaş arası yüksek gelirli kesimi satın almaya yönlendirmede etkin.
 2. Email pazarlama ile satış yapılmak istenilen müşteri kesimi daha kolay hedefleniyor

  – Email pazarlamanın ulaştığı kesimin neredeyse %60’ı 30 – 49 yaşları arasında ve genel tüketici kesiminden daha iyi gelir düzeyinde.

  – %51’i kadın, %49’u erkek
 3. Email pazarlama ile hedeflenen tüketici kitlesine, display reklamlardan 3 kat daha hızlı ulaşılıyor

  – Email pazarlamanın ilk yollanımında, ilk hafta içerisinde ulaşılmak istenilen email hacmi rakamların 1/3’üne ulaşılıyor, display reklamlarda bu oran 1/10 olarak belirtiliyor.

 4. Email reklamları display reklamlarına göre daha olumlu karşılanıyor

  – Email reklamları ile ulaşılan kitlenin %42’si ve display reklamlarla ulaşılan kitlenin %31’i, email pazarlama ile yapılan belirli ürün tanıtım reklamlarını “çok iyi” ya da “iyi” olarak tanımlıyor

  – Email reklamlarını alan kesimin %45’i, iyi fırsatları arkadaşlarına ilettiklerini belirtiyor.
 5. Display ve Email reklamlarının bir arada kullanılması, sadece display reklamlarının kullanılmasına oranla akılda kalıcılığı %13 arttırıyor

  – %85.4 display reklamı ve %14.6 email reklamının kullanıldığı bir kampanyada, email reklamlarının akılda kalıcılığının, display reklamlarına oranla %8 daha yüksek olduğu belirtiliyor.

  – İki yöntemin bir arada kullanılması, reklamın akılda kalıcılığını, sadece display reklamı kullanımına göre %13 arttırıyor.

  – Sadece genç kesim ele alındığında ise, iki reklam yönteminin bir arada kullanılmasının akılda kalıcılığı %27 arttırdığı iletiliyor.
 6. Genç hedef kitlesinde reklam ve marka çağrışımının daha yüksek olduğu da belirtiliyor

  – Marka çağrışımı erkeklerde %41, bayanlarda %40 olarak belirlenirken, bu oranın genele oranla %5 daha yüksek olduğu belirtiliyor.

  – Reklam çağrışımları özellikle 18 – 35 yaş arası kesimde daha yüksek.
 7. Email ve display reklamlarının beraber kullanımı ile gerçekleştirilen kampanyalar, web site trafiğini 4 kat arttırıyor

  – Araştırmada, 4 kat fazla trafik kazanımı ile, display ve email reklamlarının bir arada kullanıldığı kampanyaların daha etkin sonuçlar verdiği ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Tamer der ki:

  Opt-in newsletter yöntemi ile hedef kitlesinin tam olarak belirlenmesi daha kolay tabikide. Ancak en önemli kriter yukarıda belirtildiği gibi “Email ve display reklamlarının beraber kullanımı ile gerçekleştirilen kampanyalar, web site trafiğini 4 kat arttırıyor”. Aslında web based tv reklamcılığı ilerleyen süreçlerde daha çok etkili olacağı kanısındayım.

Fikrini söyle

*