15 Kasım 2018

Üretici Markaların %70’i Direk Online Satışı Arttırmak İçin İndirimlere Güveniyor

Özellikle üretim yapan markalar, aralarında online ve offline mağazaların yer aldığı farklı kanallarla tüketicilere ulaşmaya çalışmaktalar.

Satışa sunulan ürünlerin maliyet fiyatları, mağaza sahibi müşterilere satış fiyatları ve son tüketici satış fiyatları arasındaki kademeli farklılıklar, üretici firmaları kar payını yükselterek direk son alıcıya ulaşmaya çalışmaya yönlendirebiliyor.

Her ne kadar, üretici firmanın mağazaya sattığı fiyatın daha yukarısına son tüketici ile buluşabileceği bilinse de, markalar yeni gerçekleştirilen bir araştırmaya göre tüketicileri kendilerinden alışverişe yönlendirmek adına onlara yüksek indirimler sunmayı tercih ediyorlar.

Eticaret çözümleri sunan eCommera firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre, markaların %70’i tüketicileri kendilerinden direk alışveriş yapmaya yönlendirebilmek adına, onlara oldukça yüksek oranlarda indirimler sunuyor.

Her ne kadar son alıcıya satış fiyatı, indirimlerle olsa dahi online ve offline mağaza sahibi müşterilere satış fiyatından yüksek olsa da, üretici markalar bu yöntemle kısa süreli yüksek karlılık için satış kanallarına zarar verebiliyorlar.

Üretici markaların özellikle offline mağazaları bulunmadığı takdirde, online satışlarını arttırmak adına mağaza müşterilerinin fiyatlarına zarar verebilecek indirimler yaptıklarını belirten eCommera araştırmacıları, bunun hem malları satan mağazalara hem de markanın algısına zarar verebileceğini belirtiyorlar.

Bu şekilde hareket eden markaların ürünlerini satacak offline ve online mağaza bulmakta zorlanmasının işten bile olmadığına değinen araştırmacılar, marka sahiplerinin %52’sinin satış attırmak için Facebook başta olmak üzere sosyal medyaya ağırlık verdiklerini, %70’inin ise direk satışlarını arttırmak adına yoğun indirimlere yer verdiklerini paylaşıyorlar.

Markaların isimlerine indirimlerle zarar vermektense, online teknolojilerini geliştirip tüketicilere değer katmalarının uzun vadede getirisini göreceklerini ekleyen araştırmacılar, katılımcıların sadece küçük bir kısmının markalarına zarar vermemek adına büyük indirimlerden kaçındıklarını dile getiriyorlar. Araştırmaya göre, üretici firmaların %15’i ise, sadece kendi bünyelerinde satılan özel ürünleri müşterilerine sunarak direk satışlarını arttırmayı planlıyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*