14 Aralık 2018

Online Alışveriş Yapanlar Niye Sitenizden Satın Almıyor?

Econsultancy tarafından İngiltere’de 2000 kullanıcı ile yapılan bir araştırma, kullanıcıların bazı siteleri neden göz ardı ettiğini ortaya koydu.

Econsultancy, anket katılımcılarına online alışverişin değişik kademelerinde neden alışveriş yapmayı bıraktıkları sordu.

Araştırmadan çıkan, alışverişin kademelerine göre alışverişi yarıda bırakma sebepleri şöyle sıralandı;

İlk İzlenim

Araştırmaya katılanların alışverişe başlamadan önce en çok önem verdikleri konu, web sitelerinin güvenli olup olmadıkları. Araştırma katılımcılarının %48’i güven veren sitelerde alışveriş yapmayı tercih ettiklerini iletiyorlar. Kullanıcılar, “trustmarks”ların (web sitesinin belirli kuruluşlar tarafından onaylandığını belirten logolar) bulunduğu sitelerde alışveriş yaparken daha rahat hissettiklerini belirtiyorlar.

Katılımcıların %46’sı açık kontak bilgisinin bulunmasının önemli olduğunu belirtiyor. Kullanıcılar sadece web sitesi ya da posta kodunun bulunduğu sitelere güvenmiyorlar.

Katılımcıların %41’i arkadaşları ya da aileleri tarafından önerilen sitelerde daha rahat alışveriş yaptıklarını belirtiyor.

Profesyonel görüntü ve yüklenme hızı alışverişi etkileyen diğer faktörler.

Ürün Sayfaları

Web sitenizin ilk izlenimi kullanıcının devam etmesi için yeterli ise, kullanıcı bu sefer de ürün sayfalarının özellikleri ve detaylarını inceliyor.

Araştırmaya katılan kesimin %68’i kargo süresi ve bedelinin ürün sayfasında yer alması gerektiğini iletirken, %60’ı detaylı ürün bilgisine, %53’ü ise iade prosedürlerinin ürün sayfasında açıkça yer alıp almadığına önem veriyor.

Araştırmacılar, “Diğer” olarak belirlenen şeçenekler arasında alternatif ödeme yöntemleri, beden ve ölçülerin detaylı bilgisi ve güvenlik taahhütü bulunduğunu belirtiyor.

Alışveriş Sepeti Terki

Anket katılımcılarına alışveriş sepetlerine koydukları ürünleri neden satın almadıkları sorulduğunda, %74’ü yüksek kargo ücretlerini, %55’i teknik sorunları, %50’si ise yüksek fiyatları sebep olarak gösterdi.

Checkout’u Tamamlamama

Check out süreci başladığında, katılımcılara alışverişi neden tamamlamadıkları sorulduğunda, %71’i son anda ortaya çıkan gizli masrafların alışverişi tamamlamalarını engellediklerini iletti. Katılımcıların %58’i ise ödeme güvenliğinden endişe duyup alışverişi yarıda kestiklerini iletti.

Sitenizden alışveriş yapmaya bu kadar yaklaşmış bir kesimi kaybetmek, online satış yapan siteler için oldukça üzücü ve aynı zamanda düşündürücü. Alışveriş yapmaya niyetli olan bu kesimi hedef alan e-mail kampanyalarının getirisinin web siteleri için oldukça yüksek olduğu kısa bir süre önce yayınladığımız New Conversion Academy araştırması ile de ortaya çıkarılmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*