18 Kasım 2018

Zorunlu Kayıt Tüketicilerin %25’ini Alışverişten Vazgeçiriyor

Özellikle private shopping ve fırsat sektörünün büyümesi ile oldukça yaygın kullanılan bir uygulama haline gelen e-ticaret sitelerine zorunlu kayıtlar, görünüşe göre tüketiciler tarafından pek de sıcak karşılanan bir uygulama değil.

Econsultancy ve Toluna tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, alışveriş öncesi zorunlu üyelik talep eden siteler tüketicilerin %25.6’sının alışverişten vazgeçmesine sebep oluyorlar.

İngiltere’de 2000 tüketici ile yapılan bu araştırmada, sepet oluşturulduktan sonra alışverişten vazgeçmenin en büyük sebeplerinden biri zorunlu kayıt olarak karşımıza çıkıyor. Kayıt zorunluluğunun yanı sıra, yüksek gönderim ücretleri (%74.5) ve teknik sorunlar (%54.5) alışveriş sepeti terkinin sebepleri arasında yer alıyor.

Araştırmada tüketicilere bir e-ticaret sitesinde ziyaretlerinin hemen ardından, yani online alışverişe başlamadan önce, siteleri terk sebepleri sorulduğunda ise yavaş yüklenen sayfalar, kötü tasarım, yüksek fiyatlar ve güvenlik endişeleri sıralanıyor.

Tüketicileri tanımadıkları sayfalardan daha kolay alışeriş yapmaya yönlendiren etkenler de tahmin edileceği üzere farklı kuruluşlar tarafından sağlanılan güvenlik denetim ikonları (%48), sitede açıkça belirtilmiş kontak numaraları (%46.35) ve tanıdıkların tavisyesi (%40.7) olarak karşımıza çıkıyor.

Tüketiciler ödeme esnasında alışverişten vazgeçmelerinde etkisi olan sebepleri ise son dakikaya kadar gösterilmeyen gizli ek ücretler (%70.8), ödeme güvenlik endişeleri (%58.4), teknik sorunlar ve yavaş yüklenen sayfalar (%44) ve ödeme sürecinin uzunluğu (%36.75) olarak ifade ediyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Anketlerde sorun mevcut. Çoklu şık seçmeli anket yapılmış. Sanıyorum bir soru için sizin için önemli olan 2-4 tane maddeyi belirtin diye sormuşlar. İlk grafikte kullanılan oy toplamı 4132. İkinci grafikte ise 5878. Dolayısı ile grafikte görülen oranlar hatalı. Toplam oy içerisindeki bahsi geçen konuya ait olarak dağılım Yüzde 12.5 civarlarındadır. Bir kişinin birden fazla oy kullandığını düşünürsek oran en fazla Yüzde 17.5 olacaktır. Bu anketlerde en yüksek yüzdeye sahip 3 maddeye bakarsak asıl müşteriyi vazgeçiren faktörleri daha rahat görebiliriz. Bu faktörlerde Fiyatlar (Ürün ve kargolama), teknik sorunlar ve site ile ilgili güvenlik endişeleri.

Fikrini söyle

*