19 Aralık 2018

Facebook Marka Sayfalarında Bilgi Değil İndirim Aranıyor

Tüketicilerin Facebook üzerinde alışverişe henüz hazır olmadıkları ama sosyal mecrayı markalarla irtibata geçmek ve takip etmek için kullandıklarına dair farklı araştırmalar yayınlanmıştı.

E-mail, sosyal medya ve mobil pazarlama çözümleri firması e-Dialog tarafından yayınlanan yeni bir araştırma ise, dünyanın farklı lokasyonlarındaki tüketicilerin sosyal medyadaki markalarla nasıl irtibata geçtiklerini ortaya çıkarmayı hedefledi.

Ağustos ayında 9000 tüketici ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Avrupa’daki tüketiciler Facebook üzerinden markalarla daha çok bir sorunları ya da önerileri olduğunda irtibata geçerken, ABD’deki tüketiciler zaten o markalardan sık sık alışveriş yaptıklarından markaları takip ediyorlar.

Araştırma genelinde tüketicilerin çevreleriyle markalar hakkında içerikler yerine indirimleri paylaşmaya daha meyilli oldukları da dile getirilirken, indirim ve farklı fırsatların marka takipçilerinin en çok ilgisini çeken kategoriler olduğu belirtiliyor.

Araştırmada ABDli tüketicilerin %42’si Facebook üzerinde markaları zaten onlardan alışveriş ettikleri ya da markayı sevdikleri için takip ettikleri açıklanırken, Asya-Pasifik bölgesinde bu oran %35, Avrupa’da ise %25 olarak ifade ediliyor.

Avrupalılar’ın sosyal medyada markalarla en çok sorun ve önerilerini dile getirmek için irtibata geçtiklerini belirten e-Dialog yetkilileri, Avrupalılar için bu oranın %40, Amerikalılar için %22, Asya-Pasifik bölgesindeki tüketiciler için ise %20 olduğunu paylaşıyorlar.

Asya-Pasifik bölgesindeki tüketicilerin %40 oranı ile indirim ve fırsat takibi için markalarla en çok irtibata geçen müşteriler oldukları da araştırmada öne sürülüyor. Bu oranı %35 ile ABD, %21 ile ise Avrupalı tüketiciler takip ediyor.

Araştırmada paylaşılan son ama oldukça önemli bir veri de katılımcıların genelinde markalarla alakalı haber ve bilgileri arkadaşları ile paylaşma oranının %30 olduğu. ABDli tüketicilerin %60’ının, Asya-Pasifik bölgesinden olan tüketicilerin ise %45’inin konu indirim olduğunda bu bilgileri sosyal medyadaki arkadaşları ile paylaştıkları araştırmada bildiriliyor.

Odukça geniş bir tüketici kesimi ile gerçekleştirilen araştırma, Facebook’ta markaların tüketicilerle indirimler paylaşmasının önemini gözler önüne seriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*