21 Kasım 2018

Eduardo Saverin Facebook Reklamlarını 2004’te Nasıl Sattı?

2004 yılının Nisan ayında Harvard’taki bir kaç arkadaşıyla beraber kurdukları internet sitesi TheFacebook.com için New York’a reklam anlaşmaları için giden Eduardo Saverin, o zaman 19 yaşındaydı ve The Facebook’un ne olduğunu anlatan oldukça başarılı bir basın kiti hazırlayarak bu siteyi halka duyurdu.

The Facebook, kolej ve üniversitelerdeki sosyal ağlar üzerinden öğrencileri, mezunları, fakülteleri ve personeli birbirine bağlayan ve o zamanlar 70 bin kullanıcısı olan bir siteydi.

Digiday, Saverin’in New York’ta görüştüğü pazarlamacıya yaptığı sunumun bir kopyasını internet sitesinde yayınladı. O dönemde The Facebook kurulalı 2 ay olsa da, 20 önemli üniversitede 70 bin kişiye ulaşmış ve 6 ay içinde toplamda 200 üniversiteye ulaşmayı hedefliyorlardı.

2004 yılında Facebook, reklam vermek isteyenlere bugünkünden farklı bir stratejiyle yaklaşıyordu. Bunlardan biri Facebook reklam verenleri sosyal reklamlar yerine, standart IAB reklamları kullanmaya teşvik ediyordu. Bunun yanında Saverin, Facebook’un sahip olduğu kişisel bilgiler ile reklam verenlerin cinsiyete hatta yurtlara göre bile farklı reklam verebileceklerini o zaman yaptığı sunumda söylüyordu.

O zamanlar Facebook’un kullanıcılarının %55’i Ivy League’den %45’i de diğer okullardandı ve sitenin günlük 3 milyon, aylık ise 90 milyon sayfa görüntülenme sayısına ulaşmış olması reklam verenleri oldukça cezbetmeye yetti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*