15 Kasım 2018

Egirisimci.gov.tr: Devlet Vergi Konusunda Hem Yaratıcı Hem de Ciddi

Gelir İdaresi Başkanlığı LogoMehmet Şimşek’in dünkü basın toplantısında yaptığı konuşmanın en çok ilgi (ve tepki) gören kısmı, ilerleyen zamanlarda güvenli olmayan bazı e-ticaret sitelerinin bloke edileceği üzerine yaptığı açıklamaydı. Ancak bunun yanında Şimşek’in bahsini ettiği ancak ilgi görmeyen (ve bilinmesi gereken) bir diğer nokta vardı: Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açtığı egirisimci.gov.tr adresindeki web portalı.

Devletin yıllardır vergi konusunda yaşadığı sıkıntıları aşmak için atılan adımlardan birisi olarak görüldüğü üzere, son yıllarda hem yerli markalar hem de Türkiye’de para kazanan yabancı markalar vergi konusunda çerçevesi çok net olan kurallara uymak durumundalar. Tabi internet üzerinden elde edilen gelir tarafında da bir takım planlar bulunuyor. Bunlar arasında bahsi sürekli geçen “sert önlemlerin” yanı sıra e-girişimci isimli web sitesi gibi eğitici çalışmalar da var gibi gözüküyor.

Sitenin birkaç önemli kısmı var. İlk olarak internet üzerinden yaptığınız işin ticaret mi yoksa hobi mi olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Bu da aslında sizin devlete vergi ödemek zorunda olup olmadığınızı anlamanıza yarıyor. Yani Gelir İdaresi Başkanlığı dolaylı yoldan size kuralları öğretiyor. Sitenin diğer dikkat çeken kısımları ise internet üzerinden gelir elde edenlerin vergisel ödevlerinin neler olduğunun ve yurt dışına satış yapanlar için bilinmesi gerekenlerin anlatıldığı sayfalar.

Egirisimci.gov.tr’nin günümüzün bilinen içerik altyapılarından ziyade flash tabanlı olması ilk adımda kötü bir izlenim bıraksa da amaca çok net bir şekilde ulaşıldığını söylemek mümkün. Belki de bundan önceki zamanlarda devletin çeşitli organlarının internet konusunda attığı adımların başarısızlığı beklentilerimizi düşürmemize yol açmış olabilir. Sitenin sağ üstünde yer alan Twitter, Facebook (kişi profili olarak açılmış), Youtube ve Google Plus profilleri ve bu sayfalardaki röportajlar gibi yaratıcı ve faydalı içerikler de yine bu düşük beklentilerden dolayı ziyaretçileri şaşırtacak noktalar.

Devletin attığı yanlış adımlarda eleştirilmesi kadar, vergisel düzenlemelerin yanı sıra bu tip öğretici adımlar atması da takdirle karşılanmalı. Tabi bu sitenin ve genel stratejinin sürekli güncel olması, geliştirilmesi ve sektörün düşüncelerinin ve kaygılarının da dikkate alınarak hareket edilmesi gerekiyor. Yoksa bu web sitesi gibi ufak ama anlamlı adımlar boşa atılmış olacak.

E-Girişimci hakkında bir de video hazırlanmış. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler web sitesine uğramadan önce videoya da göz atabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*