18 Kasım 2018

Ekapıcı: Playstation’dan Tavuklu Pilava Online Kapıcılık Hizmeti

kapıcıArkadaşlarınızla toplandınız, projeksiyondan film izlemek ya da Playstation kiralayıp futbol turnuvası yapmak istediniz. Ya da karnınız acıktı ve yakınlarda yemek siparişi verebileceğiniz bir yer bulamıyorsunuz. Tam da böyle bir durumda ayağınıza kadar bu hizmet gelse nasıl olurdu?

2 üniversite öğrencisinin KOSGEB’ten aldığı hibe desteğiyle açtığı ekapıcı.com, yukarıda bahsedilen hizmetleri hatta daha fazlasını ayağınıza getiriyor. eKapıcı Kurucu Ortağı Atilla Altay, kullanıcılara sanal ve modern bir kapıcılık konsepti sunduklarını belirtiyor. Bu ilginç girişimi belki TV’de ya da ulusal gazetelerde duymuş olabilirsiniz; ama duymayanlarınız için anlatmamız gerekirse, eKapıcı hizmeti verilen bölgede internetten siparişi verilemeyen veya verilmesi yaygın olmayan ürün ve hizmetlerin motorize sistemle kullanıcıya ulaştırılması üzerine kurulu.

Şu an sadece İzmir’in Bornova ilçesinde hizmet vermekte olan bu girişimin 18 farklı ilden 74 farklı bayilik teklifi aldığına değinen Altay, İzmir’e gelip bir günlerini bizimle geçiren, operasyonu yerinde görenler olduğunu söylüyor. Siteye olan bu ilginin ulusal medyada geniş yer bulmasından kaynakladığını söylemek mümkün.

Türkiye’de hizmet vereceği yöreye göre ürün yelpazesinin ve sisteminin geliştirilebileceğinden de bahseden Atilla Altay, başka bir ilin kendine has ürünlerinin bu sistemle beraber internet üzerinden satışının mümkün olabileceğini de sözlerine ekliyor.

10 kişilik bir ekiple çalışan ekapıcı’nın 5 adet kuryesi bulunmakta. Henüz bünyelerinde bir yazılımcı ve tasarımcı bulunmadığı için tasarım ve yazılım konusunda biraz eksik olduklarının farkında olduklarını söyleyen Atilla, ilerleyen dönemlerde şirketleri büyüdükçe bu alana da yatırım yapmak istediklerini belirtiyor.
Ekapıcı
Hizmet ağlarını daha da genişletmek isteseler de, çok hızlı bir büyüme düşünmeyen firma, bayilik başvurusunda bulunanların biraz daha beklemek zorunda olduklarını söylüyor. eKapıcı, yavaş ve istikrarlı bir şekilde büyüyüp, alt yapılarını sağlam bir şekilde oturtuktan ve belli bir fon oluşturduktan sonra da ilk bayiliklerini vermek istiyor.

Yatırım almak için en az birkaç tane bayilik vermiş olmaları ve cirolarının da daha yukarılarda olması gerektiğini söyleyen Altay, orta vadeli planları arasında geniş networke sahip yatırımcılardan yatırım almak istediklerini dile getiriyor ve bunun yanında önümüzdeki dönemlerde siteyi baştan aşağıya yenilemek için çalışmaları sürdürdüklerini de belirtiyor.

300’ün üzerinde ürünün satışa sunulduğu sitede Playstation kiralamadan, domatesli kaşarlı boyoza kadar birbirinden farklı ürün bulunuyor. 18-40 yaş arasında internetten gıda siparişi veren herkese hitap eden siteyi telefonla arayıp sipariş veren yaşlı kullanıcılarda bulunuyor. Siteden en çok faydalananlar ise genç çalışan kesim ve öğrencilerden oluşmakta.

Sitenin en çok ilgi gören ürünü ise kendi kahvaltını kendin yarat kısmı. Kullanıcılar bu bölümde simit, (pardon, İzmir deyimiyle “gevrek”), poğaça ve benzeri ürünleri sipariş edebiliyor, bunun yanında baklava ve yaş pasta gibi ürünleri de burada bulmak mümkün. En çok satılan bir diğer ürün ise waffle.

16,20 TL’lik ortalama sepet tutarına sahip olduklarını söyleyen Atilla Altay, önümüzdeki dönemlerde bu tutarı 20 ile 25 TL arasında olması için çalıştıklarını söylüyor. İlçe bazında 5000 kadar üyesi bulunan modern kapıcı girişiminin internet sayfasını ziyaret edenlerin %20’sini İstanbul, %4,5’unu da Ankara‘daki kullanıcılar oluşturuyor. %60’lık bir kesimse İzmir‘den geliyor tabi ki. Atilla Altay, İzmir dışından gelen site trafiğinin, siteyi merak eden diğer kullanıcılardan kaynaklandığını söylüyor. Sitenin aylık tekil ziyaretçisi 3000 civarında ve sayfanın ziyaret oranı da 5 dk civarlarında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*