18 Kasım 2018

Ekonomik Güç Hala Elli Yaş ve Üzeri Bireylerde

Son zamanlarda hep milyonlarca dolarlık servetleri olan gençleri konuşup durduk. Artık ekonomik güç ve bağımsızlık gençlerde dedik. Ancak birçoğumuzun pazarlama stratejilerini oluşturuken atladığı ve unuttuğu bir yaş grubu daha mevcut. 50 yaş ve üzeri bireyler hayatlarının ikinci baharını yaşamak için tüm birikimleriyle hazır bekliyor. Yaşlı nüfus oranının gittikçe arttığı batılı ülkeler ise artık bu yaş grubuna yönelik yeni stratejiler üretmeye başlıyorlar.

1946 ve 1964 yılları arasında doğan ve “Baby Boomer” olarak adlandırılan nesil, kalabalık nüfusları ve yüksek satın alma güçleriyle ciddi bir pazar oluşturuyor. Potansiyel müşteri olarak kabul edilen 18-49 yaş aralığından çıkmaya başladıktan sonra bu yaş grubu, reklamcıların atış sahasından da bir şekilde uzaklaşmış oldu. Ancak önümüzdeki beş yıl içerisinde, ABD nüfusunun yarısını elli yaş ve üzeri bireyler oluşturacak ve bu yaş grubu, “ambalajlı tüketici ürünleri”ne harcanan paranın yarısını üstleniyor olacaklar. Buna rağmen, bu hedef kitleye yönelik oluşturulan reklam ve pazarlama bütçeleri hala yüzde beş rakamını geçmiyor.

Ünlü araştırma şirketi Nielsen‘in 50 yaş ve üzeri bireyler ile işbirliği yaparak düzenlediği araştırma, bu yaş grubundaki kişilerin taşıdığı yüksek potansiyel ve satın alma gücünü anlamak açısından bir rehber niteliği taşıyor ve Nielsen bu kuşağı “en değerli nesil” olarak adlandırıyor.

Bugüne kadar kazandıklarını harcamak istiyorlar

Önümüzdeki beş yıl içerisinde “boomer”lar ABD’deki net gelirin yüzde yetmişini kontrol ediyor duruma gelecekler. İş gücü sınıfında sayılmayan bu kesim, artık daha çok kendi hobi ve ilgi alanlarına zaman ayırmayı planlıyorlar. Yani bugüne kadar hep çalışıp, biriktirdiler; bundan sonra sıra geldi o birikimleri gönüllerince harcamaya.

Marka sadakati konusunda oldukça katı kuralları olan elli yaş ve üzeri bireylerin bu sadık yapıları pazarlamacılar için hem avantaj hem de dezavantaj olarak yorumlanabilir.

Elli yaş ve üzerinin teknolojiyle imtihanı

Şüphe yok ki, genç nesiller yeni teknolojilere adapte olma konusunda daha başarılılar, ancak elli yaş ve üzeri tüketici kitlesi de her zaman bilim ve teknolojiyi benimsemiş ve bugünün internet ürünlerine de uzak kalmayarak yaşam kalitelerini yükseltmeyi de başarabilmişler.

Online harcama yapmayı seviyorlar

ABD’de ise durum oldukça şaşırtıcı. Bütçelerinin büyük çoğunluğunu internetten alışverişe ayırmayı tercih eden elli yaş ve üzeri grup, bir yıl içerisinde ortalama 7 milyar dolarlık online harcama yapıyor. İnterneti genelde otomobil ve ev ürünlerini incelemek ve karşılaştırmak için kullanan bu yaş grubu ayrıca ayda ortalama 174 saat televizyon izleyerek zaman geçiriyorlar. Bu da onların hala geleneksel medyadan kopamadıklarının da bir göstergesi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Para kazanmak ve mevcut parayı yönetmek konusundaki deneyimleri nedeniyle belki de 50 yaş üstü bireyler daha zengin oluyorlardır. Warren Buffet mesela benim fazla sempati duyduğum bir dünya zengini ve hayatından kesitler okuduğum zaman gerçekten de para yönetmek, kullanmak konusunda başarısını görebiliyoruz. Hatta bu yazıda yer alan borsa zenginlerine baktığımızda da ortak özellik olarak bunu görüyoruz. http://www.borsanasiloynanir1.com/borsa-zenginleri/

Fikrini söyle

*