16 Kasım 2018

El Yapımı Ürün Satan Türk E-ticaret Siteleri

Dünyada Etsy’nin önderliğinde faaliyet gösteren el işi ürünlerin satıldığı e-ticaret siteleri, birkaç yıldır ülkemizde de oldukça ilgi görüyor. 19 milyondan fazla üyeye sahip olan ve her ay 690 bin kişinin üye olduğu Etsy, el yapımı ürün pazarının ne denli büyük bir potansiyel taşıdığını gözler önüne seriyor aslında. Öyle ki Etsy, bünyesinde yer alan 800 binin üzerindeki aktif mağaza ile 150 ülkede 15 milyondan fazla ürünün satışta olduğu dev bir platform.

Kendi emeğiyle yaptığı ürünleri bir platformda satmak isteyen bazı Türk internet kullanıcıları, ya ülkemizde yer alan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen el işi sitelerinde bu ürünleri satma yoluna gidiyorlar, ya da globalde oldukça popüler olan Etsy, Dawanda.com ve Folksy gibi sitelerde aktif durumdalar. Biz de bu doğrultuda ülkemizdeki el yapımı ürün satan e-ticaret sitelerini bir araya getirdik. Unuttuklarımız varsa, mesaj yoluyla bize ulaşıldığı takdirde listeyi güncelleyeceğimizi belirtelim.

Pasaj.com

El yapımı ürün satan e-ticaret sitelerinin Türkiye’deki en bilinenlerinden biri de Pasaj.com desek yanlış olmaz herhalde. 2009 yılında online dünyaya merhaba diyen Pasaj.com’un en önemli özelliği tıpkı Etsy’de olduğu gibi farklı kullanıcıların kendi el yapımı ürünleri satmasına olanak vermesi. Kendilerini, el sanatı meraklılarının yollarının kesiştiği bir platform olarak tanımlayan Pasaj.com’da dükkan sahibi olmak isteyen kullanıcılar, bu işi oldukça hızlı ve kolay olarak gerçekleştirebiliyorlar. “kullanıcıadı.pasaj.com” adresine sahip olan üyeler, geniş ürün yelpazelerini ilgili hedef kitleye kolayca ulaştırabiliyorlar.

Aksesuar, cam-porselen, giyim, mobilya ve oyuncak gibi 29 farklı kategoride el yapımı ürünler sunan girişimde ayrıca, “Hediye seti” özelliği ile hem kendi ürünlerinizin hem de beğendiğiniz diğer pasajların ürünlerini öne çıkarma şansına sahipsiniz. Bu setlere verilen puanlar neticesinde hediye setinizin ana sayfada ve tanıtım e-postalarında yer alma ihtimali de bulunuyor. “Nokta” tarafından hizmete alınan Pasaj.com’da Facebook ile bağlanabilme özelliği sayesinde, kullanıcılara daha ilgili öneriler sunulabiliyor. O haftanın en aktif dükkanını “Haftanın Pasajı” başlığıyla ana sayfaya taşıyan sitede ayrıca, çok sık güncellenmeyen ancak keyifli içeriklerin yer aldığı bir de blog mevcut.

Workz.com.tr

Gökhan Akdeniz ve Gülhis Güzer adlı tasarım sevdalısı iki girişimci tarafından hayata geçirilen Workz.com.tr var şimdi de sırada. 2012′nin son günlerinde açılan sitede, çoğunluğu kurucular tarafından üretilen özel tasarım ve hediyelik ürünlerin satışının gerçekleştirildiğini belirtelim. Ayrıca, başka diğer tasarımcıların ürünleri de bu online alışveriş sitesinde satışta. Sitede; el yapımı posterler, illüstrasyonlar ve plastik sanatların da yer aldığı farklı kategorilerde ürünlere ulaşmak mümkün. Girişim, el yapımı ürün dikeyine odaklanmış durumda ve bu doğrultuda, ilerleyen dönemlerde de  ürün kategorilerini genişletmek gibi bir planları bulunuyor.

Şu an için sitede stokları tükenen ürünler, ileri bir tarih için sipariş edilebiliyor. Girişimin, kullanıcılara sunduğu bir diğer avantaj ise  hafta içi saat 16:30, Cumartesi de 12:00′a kadar verilen siparişlerde aynı gün içinde kargo hizmeti sunuluyor. Ayrıca, herhangi bir nedenden ötürü ürün beğenilmezse, başka bir ürünle değiştirme ya da tamamen parayı iade etme gibi seçeneklerin de bulunduğunu belirtelim. “Artz”, “Materyal” ve “Hediye” olarak ayırdıkları kategorilerde, ürünleri bu seçeneklere göre filtreleyerek aramak mümkün. Renkli ve göze hoş gelen bir tasarıma sahip olan Workz’de ayrıca, “life style” konuların paylaşıldığı bir de blog sayfası bulunuyor.

Emeksensin.com

Yine oldukça sade ve şık görünümlü bir el yapımı ürün sitesi var: Emeksensin.com. Mücevher, Mobilya, Oyuncak, Dantel gibi 27 farklı kategoride ürün satışı gerçekleştiren girişimde kullanıcılar kendi tasarımlarını ücretsiz olarak sergileme şansına sahipler. Tabi ki ücretsiz olanın sadece üyelik ve ürün listeleme olduğunu belirtmekte yarar var. Bunun haricinde Emeksensin.com, satışlardan birçok “marketplace” iş yapan e-ticaret sitesinde olduğu gibi yüzde 10’luk bir komisyon rakamı talep ediyor. Ayrıca sitede yapılan satışların anlık olarak cep telefonu mesajıyla kullanıcıya bildirildiğini de belirtelim.

Emeksensin’de ilgimizi çeken başka bir özellik ise “rengarenk” adında bir sistemle, renge göre ürün araması yapabiliyor olmanız. Yani, ekranın sağındaki renk skalasından turuncuyu seçerseniz, o renkteki tüm ürünler listeleniyor. Üyeler tarafından düzenlenen farklı “seçkiler”in yer aldığı bir diğer kategoride ise, üyelerin beğendiği ürünlere tek bir kategori altında ulaşmak mümkün. Kredi kartı, PayPal ve EFT ile ürün satın alma imkanı da sunan site ayrıca talep eden üyelere düzenli olarak, güncel ürün ve kampanyaları duyurduğu bir e-bülten de gönderiyor.

Sahibinden.com

280 kişinin çalıştığı Sahibinden.com’un sayfa gösterimi açısından Facebook ve Google’dan sonra 2.7 milyar aylık gösterim rakamıyla Türkiye’deki üçüncü büyük internet sitesi olduğunu göz önünde bulundurursak, aslında el yapımı ürün satışı gerçekleştiren e-ticaret siteleri arasında açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, doğrudan el yapımına odaklanmayan ve farklı kategorilerde ürünlerin satıldığı bir “pazar yeri” modelindeki Sahibinden.com’da pek çok el işi ürün satan kullanıcı mevcut.

Kabaca yaptığımız bir arama sonucunda; 1.174 adet el işi “Dantel” ürünü, 636 adet “Dikiş & Nakış”, 1.235 tane “Örgü”, 641 adet “Geleneksel Türk Sanatları” ürünü ve 893 adet ise el yapımı “Ahşap” ürün bulunmakta. “El İşi & Sanat” kategorisinde sergilenen bu ürünler, kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Özellikle ev hanımlarının uğraşlarını değerlendirebileceği bir kategori olarak öne çıkan “El İşi & Sanat” bölümünde kullanıcılar, yaptıkları işleri sergileyip, aynı zamanda ek gelir elde etme şansına sahipler. Elbette ki, kendi sanat eserlerini paylaşan sanatçıları da unutmadan, el işi ve sanata dair ihtiyaç olan tüm malzemelerin yine bu kategoride mevcut olduğunu da belirtelim.

Hobinisat.com

Eylül 2012’de kurulan bir başka el yapımı ürün satışı gerçekleştiren e-ticaret sitesi olan Hobinisat.comhobi olarak üretime başlayıp daha sonra bundan gelir kaydetmek isteyenlerin ürünlerini meraklılarıyla buluşturuyor. Hobinisat, henüz oldukça yeni bir girişim olmasına rağmen, kullanıcıların sipariş ve önerileri sayesinde ürün yelpazesini her geçen gün artırıyor. Sitede dikkat çeken “Hobilerini “Marka” yapanlar” kategorisinde en popüler kullanıcılar öne çıkarılırken, hoş bir tasarım eşliğinde ise farklı kategoriler ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş.

Aksesuarlar, takılar, giyim ve çantalar, bebek şekerleri ve oyuncaklar gibi farklı kategorilerde sergilenen el yapımı ürünlerin oldukça makul fiyatlarla satışta olduğunu da belirtelim. Ayrıca, birbirinden renkli el yapımı iPhone kılıfları da dikkat çeken diğer ürünlerden. Facebook hesaplarından da ulaşabileceğiniz Hobinisat.com, isteyen kullanıcılarına, ilgi alanlarına yönelik en yeni ürünler hakkında e-posta aboneliği de sunuyor.

Etsy’de yer alan popüler Türk kullanıcılar (Bonus)

Akılınıza gelebilecek her türlü el yapımı ve nostaljik ürünün sergilendiği Etsy’de; fotoğrafçılık, mücevher, oyuncak ve tekstil gibi onlarca farklı kategoride ürüne ulaşmanız mümkün. Bu platformda kullanıcılar; kendi tasarladıkları ürünleri satabiliyor, ya da sitenin üzerinde kendi mağazalarını açmak suretiyle satışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Bu mecrada başarılı online dükkanlara sahip bazı Türk kullanıcılar da bulunuyor. İşte Etsy’de satış yapan ve ilginizi çekebilecek bazı Türk kullanıcılar:

Sema Jewelry
El yapımı mücevherat satışı gerçekleştiren “SemaJewelry”, 36 ürünü ile İstanbul’dan satış gerçekleştiriyor.

Sevinch Jewelry
Bünyesindeki 147 adet takı, aksesuar ve mücevherat kategorisindeki ürünlerle satış gerçekleştiren kullanıcının bulunduğu şehir ise Denizli.

Sevims Design
Osmanlı ve “Vintage” esintilere sahip takılar tasarlayan “SevimsDesign” adlı kullanıcı, satıştaki 178 adet ürünüyle dikkat çekiyor.

Beyhan Akman Design
Etsy’deki popüler İstanbullu kullanıcılardan bir diğeri olan “BeyhanAkmanDesign”, 183 adet el yapımı ve özel tasarımlı takı ve mücevheratla hizmet veriyor.

Demet Gunuc
“DmtGun3” adıyla Etsy’de satış yapan kullanıcı, el yapımı takı ve akseuar satışı gerçekleştiren bir diğer Türk kullanıcı ve bünyesinde 136 adet ürün bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. paylaşımınız için çok teşekkürler:)bizler için onur verici..
  türk Müşterilerimiz de Etsy üzerinden alışveriş yapabilirler.
  Sevgiler
  Demet

 2. misafir der ki:

  http://www.abajurdizayn.com eklenebilir bence.

 3. Bu listeye girebileceğini düşündüğüm diğer 2 örnek:

  http://modapik.com
  http://sanalyum.com/taki

 4. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Bu kadar kişi arasında bizleri seçmeniz çok büyük şans diye düşünüyorum Gurur duydum Türk müşterilerimizide bekliyoruz 🙂
  İyi çalışmalar dilerim 🙂

 5. Bence bu sitede eklenmeli…

 6. elitevgerecleri.com el yapımı güzel objeler bulabilirsiniz

 7. Çok güzel anti alerjik altın kaplamalı swarovski el yapımı güzel osmanlı takıları var bence siteye eklenmeli

 8. Ben de Emek Sensin’de el yapımı ürünlerimi satışa sunuyorum ve çok memnunum.
  Özellikle, satışların cep telefonuma mesaj olarak bildirilmesi, müşterilere hemen geri dönebilme ve hızlı kargolama imkanı sunarak, müşteri memnuniyetini arttırmama yardımcı oluyor.

  Mağazamı ziyaret etmek isterseniz:
  http://www.emeksensin.com/paperfaces

  Bu güzel yazı için de teşekküler.

 9. http://www.hediyelook.com yeni bir site olmasına rağmen çok çeşitli ve çok iddialı el yapımı ürünler satan bir web sitesi olarak e-ticaret sektöründen önemli bir pay almayı başarmıştır. Kendi bünyesinde çalıştırdığı Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Sanatçıları sayesinde hem Osmanlı Sanatını günümüze taşıyan el yapımı ürünleri hem de modern çizgilere sahip el yapımı ürünlerini satışa sunarak müştrilerinden büyük ilgi topluyor.

 10. Sema Serdim der ki:
 11. Elsanatlariburada.com kesinlikle eklenmeli.

 12. hakkı der ki:

  arkadaşlar ben hattat bakır işlemesi yapıyorum tek sıkıntım pazar dışarıya el sanatlarımızı tanıtmak istiyorum çanakkale küçük bir yer olduğu için tam tanıtım yapamıyorum yardımcı olucak bir arkadaş arıyorum ve sipariş alıp yardımcı olacak arkadaşlarada emeğinin karşılığını alıcaklar 05428156056 telim

 13. hakkı der ki:

  çalışmalarımız el işçiliği bakır üzerine osmanlı armaları kuş parti logoları ayetler vs

 14. Gülten Ballı der ki:

  Giyim üzerine tasarlanmış ürünlerini beğendiğim bir site http://www.bonalodi.com/

 15. Türkiye’nin önde gelen hobi blogu Hobilendik.net ekibi olarak bizler de ev kadınlarımızın ev ekonomilerine katkıda bulunmaları amacıyla Hobilendik Pazar Yeri’ni (http://pazar.hobilendik.net) birkaç ay önce hayata geçirdik. Henüz beta aşamasında olsa da yüzlerce el işi ilanı sitemizde yer alıyor.

  Listeye eklenirse oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

 16. Biz de bu alana giriş yaptık. El yapımı ürünlerini satmak isteyenler için, kendi mağazalarını oluşturup, ödeme şekillerini belirleyebildikleri, ürünlerini kendi kategorilerine göre sergileyebildikleri bir site. Her mağazanın ayrı site/sayfası var. http://www.elisicarsisi.net/magaza-adi şeklinde. Listeye eklenebilecek günlere ulaşmak umudundayız. Yol gösterici olması açısından yazınızdan yararlandık. Teşekkür ediyoruz.

  Ürünlerini satmak isteyen el işi üreticilerini bekliyoruz.
  http://www.elisicarsisi.net

 17. Bende amigurumi oyuncak yapıyorum. Babaanne .anane olan ev hanımıyım.Torunlarıma yaptım önce,karşıma örnekler çıkınca yapmaya başladım. http://orgu-oyuncak.tr.gg/ ürünlerimi tanıtım sayfam.Sipariş bekliyorum..

 18. Bu zamana kadar yapılan en iyi projelerden biri kuşkusuz ki http://www.dugunbutigi.com tamamen etsy mantığı ile çalışan ve çok özel bir platform olan http://www.dugunbutigi.com Düğün ,Kına, Söz, Nişan ve Bekarlığa Veda gibi etkinlikler için ürünler üreten kişilerin basit bir şekilde üye olup mağazalarını oluşturduğu ve ürünlerini sattığı bir platformdur. Şu anda üyelikleri tekrar açılmıştır. İlk üyelikten itibaren 6 ay boyunca 0 komisyon ile tamamen ücretsiz mağazanızı oluşturabilirsiniz. Paypal ile kredi kartıyla anında ödeme alabilirsiniz. ETSY.Com ile aynı yazılım kullanılmaktadır.

 19. El yapımı deyince akla sadece takı gelmez ki, http://www.marasmarket.com sitesinde el yapımı harika oyma sandık ve sihirli kutular satılıyor. Maharetli eller, haftalarca çalışıp, sandıkları ceviz ağacından el işleme ile hazırlamaktalar.

 20. http://www.kendinyapsat.com da yeni açılan ve satıcıyla alıcıyı buluşturan yeni bir sistem.incelemenizi tavsiye ederim

 21. ahmet selçuk arol der ki:

  arkadaşlar yumurta oyma sanatı yapıyorum ilgilenen arkadaşlar olursa tel bırakıcam 05066125542 hatay dörtyolda yım pazar sorunu yaşıyorum şimdşden teşekkürler

 22. El işi ve hobilerini satmak için kullanacağınız site. http://www.satisacikar.com Üyelik ücreti yok. Komisyon yok

 23. Bilgiler için teşekkürler. Sitelerin 1 – 2 tanesine kısa bir göz attım ve gayet hoş şeyler gördüm. Benim derdim başka; ben kendi web siteme ve bloglarıma arada bir bu tarz ürünler hakkında yazılar yazmak istiyorum – birkaç tane yazdım da. Bu ücretli 1 yazı olmayacak, başkalarının sitelerine ücretli olarak yazıyorum zaten ben, bunları kendi sitemi zenginleştirmek için, kendi hesabıma yazıcam. Bu yazılarda ürün satıcısı adına herhangi bir link vermiyorum, ama kendisinin – firmasının adını, isterse insanların iletişim kurabileceği mail adresi ve tlf numarasını; bunları ekliyorum tabii. Burada sizin çıkarınız, ürünlerinizin, düzenli olarak özgün yazılarla güncellenen bir web sitesinde (Bana ait) sergilenmesi olacak. Benim için de, dediğim gibi, sitem daha bir renklenip zenginleşecek. Bunun için bana en az 8 – 10 tane fotoğraf gerekiyor ki link verirseniz ve indirilebiliyorsa kendim indiririm yerinden onları. Bir de, ürünleri benim beğenmem gerekiyor tabii, neticede sitemde sergileyeceğim. Sitemin adresi http://www.binkelam.com. Mail adresim hilaluslu64@gmail.com Arzu edenler mailden iletişime geçebilirler.

  Ben kendi sitelerime markaların moda, dekorasyon, hediyelik eşya vb. ürünleri hakkında zaten yazıyorumi İstediğim, arada bir daha küçük, daha amatör ürünler hakkında da yazmak. Bu bir ev kadınının örgü banyo takımı, bere, kapı süsü vb. ürünleri hakkında da olabilir; bir işletmenin ürünleri hakkında da, hiç fark etmez. Yeter ki ürünler bana hoş gelsin. bir de kullanabileceğim fotoğraflar olsun.

Fikrini söyle

*