22 Kasım 2018

Elektronik İmza ile 3 Günlük İş Süreci 1 Saate Düşüyor [İnfografik]

e-imza
2003 yılında Eczacbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın beraber kurduğu, elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısı E-Güven, Türkiye’nin ilk elektronik imza (e-imza) araştırmasını gerçekleştirdi. Bu araştırma sonucunda e-imza ile ortalama 3 gün süren imza süreçleri 1 saate kadar indirilebildiği ortaya çıktı.

Online anket yöntemiyle 12 Nisan – 3 Haziran tarihleri arasında E-Güven hizmeti alan 320 farklı kullanıcının katılımıyla yapılan ankette, imzasına en çok ihtiyaç duyulan üst düzey yöneticilerin, ofis dışında olsalar dahi e-imza uygulamasıyla beraber bu işlerini hızlı bir şekilde yapabildikleri ortaya çıktı.

Araştırmaya katılanların %56’sı e-imza kullanımı öncesinde üst düzey yetkililerin ofis dışında olmalarından dolayı iş süreçlerinin 1-2 gün geciktiğini belirtirken, iş süreci 3 günden fazla gecikenlerin oranı ise %22 seviyelerinde. Bu sürecin 1 haftaya kadar uzadığını söyleyenlerin oranı ise %18 olarak görülüyor.

E-imza uygulamasıyla bu sürecin 1 saatten kısa bir sürede tamamlandığını belirtenlerin oranı ise %63. Ancak e-imza uygulamasına rağmen bu sürecin 2-4 gün arasında değiştiğini söyleyen bir bölüm (%4) de bulunuyor.

E-imzanın en çok kullanıldığı yerler ise %53 ile kamu projeleri olarak öne çıkıyor. E-devlet uygulamalarında bu oran %49’ken, bankacılık işlemlerinde %14, farklı firmalarla yapılan anlaşma ve sözleşmelerde %10 olarak belirtiliyor.

Kullanıcıların %92’si e-imza uygulamasından fayda sağladığını belirtirken, bu oranın avukatlarda %100 olduğu görülüyor. Kadın kullanıcıların ise %95’i bu uygulamadan memnun olduğunu dile getiriyor.

%76 ile onay işlemlerini hızlandırması, %51 ile ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip olması ve %45 ile belgelerin basımı, taranması ve kargolanması sırasında sürecin kısalması ankette e-imzanın en önemli faydaları arasında gösteriliyor. Araştırmada öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

e-imzaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*