14 Kasım 2018

Emarsys Academy’nin Son Toplantısı 2015’e Işık Tutuyor

Hülya Soytürk

Konuk yazarımız Hülya Soytürk Emarsys Academy deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.

2014 yılının son etkinliğini 23 Aralık Pazartesi akşamı düzenleyen Emarsys katılımcılarını boş yok diyerek yılbaşı hediyeleri ile karşıladı. Emarsys Genel Müdür’ü Murat Erdör’ün açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik e-ticaret ve mobil pazarlama konularında oldukça önemli, Fırat İşbecer(Monitise COO) ve Volkan Biçer(Mobilike Co-Founder), isimleri konuk etti.

Açılış konuşmasında Murat Erdör 2014 yılında öne çıkan 10 dijital trendi paylaştı konukları ile. Bakalım hangi başlıklara yer verildi;

E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından olan E-posta son yıllarda yanlış kullanımlar nedeni ile verim alınamayan bir hale gelmişti. Gelişen CRM sistemleri sayesinde kişiselleştirilmiş çalışmalar yapılarak yeniden canlanan bir mecra olarak tekrar karşımıza çıkıyor.

Video Pazarlama

Video içerikler hem eğlenceli olduğundan hem de kullanıcı tarafında daha az efor sarfedilerek bilgiye ulaşıma olanak sağladığından dijital dünyanın gözbebeği olarak yükselişine devam ediyor. Haziran’da oynanan Dünya Kupası’nın Youtube’da izleme rekorları kırması, kullanıcıların altı saniyede kendisini ifade etmesini sağlayan “Vine”’ın yılın en popüler uygulaması olması bu tezimizi deslekmete. *İlerleyen zaman içinde dijital dünya içinde kendine özgü kuralları yavaş yavaş şekillenmeye başlayan video kanalının çok daha efektif kullanabileceği görüşündeyim.

Tavsiye Sistemleri

Kişiselleştirme – özelleştirme her yerde karşımıza çıkıyor. Teknoloji bize sitemize giriş yapan her bireyi tanıyabilmemiz için olanak sağlarken bunu değerlendirmemek çok büyük hata olur. Sitenizi ziyaret eden kullancıları tanıyarak onalara uygun ürünleri tavsiye ediyor olmanız hem kullanıcı tarafında memnuniyet yaratacaktır hem de sizi hedeflerinize daha fazla yaklaştıracaktır.

Büyük Veri

Bu yıl en çok konuşulan konulardan biri de Büyük Veri idi. Markalar her fırsatta müşteri verilerini genişletmek için çalışmalarına devam ederken, bu verinin düzenli depolanması, verimli kullanabilmesi gibi önemli konu başlıkları meşgul etmeye başladı gündemlerini.

İçerik Pazarlaması

Google yıllardır SEM çalışmalarının altyapısında içerik konusuna oldukça önem vermekteydi. Dünya hızla dijitalleşiyor diyoruz ya, kullanım tabana yayıldıkça key point’ler kendilerini daha bir gösterir oldular. “Content is King” sözü bu yıl kulağımıza en sık dolan sözlerden biri oldu. Kaliteli, ilgi çekici içerikler hazırlayıp kullanıcılarla paylaşmak her geçen gün önemini artırmakta.

Mobil Pazarlama

Sahi mobil olmadan önce nasıl yaşıyorduk? Bir süre mobil kanalları uzaktan izlemeye devam eden firmalar artık önemini iyice kavramış olduklarından bu alana yatırım yapmaya, yatırımlarını artırmaya başladılar. Mobil uygulamalar, mobil uyumlu siteler, mobil uyumlu e-postalarda gözle görülür bir artış yaşandı. *Mobil kısa bir süre sonra dijital dünyanın en önemli kanallarından biri olacaktır görüşündeyim.

Lokasyon Bazlı Pazarlama

Tüketiciye ihtiyaç anında ulaşabilme, zaten mağazanızın önünden geçerken, hatta pazara yeni sunduğunuz ürünün tezgahının önünde iken iletişime geçebilmenin mümkün olması dijital dünyanın sunduğu en büyük nimetlerden bir diğeri. Yine mobil pazarlama altında değerlendirebileceğimiz bu başlık, akllı cihaz kullanımının artması ve markaların bu alanlarda yapacağı çalışmalarla önemini artırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sosyal Medya’yı Etkin Kullanma

2014 yılınde de sosyal medya yoğun olarak kullalan bir platform oldu. Hem tüketici tarafında hem markalar tarafında önemini korumaya devam ediyor. Marka bilinirliği artırma, hedefe yönelik pazarlama, loyalty ve daha bir çok pazarlama planında etkin bir yere sahip olan sosyal medya markalar tarafından yoğun bir ilgi ile kullanılmaya devam edildi.

Giyilebilir Teknoloji

Henüz çok yaygın kullanılmıyor olsa da gelecek vaad eden giyilebilir teknolojiler bu yıl yine çok konuşulan konulardan biriydi. Akıllı saatler, vücudun biyolojik ve fizyolojik bilgilerini anlık okuyan giysiler, güneş enerjisini depolayıp cep telefonu şarj eden kıyafetler… Erdör’ün verdiği örneklerden yalnızca bir kaçı. Önümüzdeki yıllarda günlük hayatta kullandığımız daha çok ürünün teknolojik versiyonları ile karşılaşacağız gibi görünüyor.

Kullanıcı Dostu Tasarım

Dijitalleşen dünya hayatımızı hızlandırdı diyoruz ya hep, öyle ki dilediğimiz markaya tek tıkla, her kanaldan ulaşabilmek istiyoruz. Markalar, sabırsız ve çabuk sıkılan kullanıcıları için daha hızlı hedefe ulaşabilecekleri, basit, fresh yapılar dizayn ederek kullanıcılarını memnun etmeye başladılar.

Sektör Değerlendirmeleri

Etkinliğin ikinci bölümünde Fırat İşbecer ve Volkan Biçer ile keyifli bir sohbet başladı. Bu keyifli sohbetten aklımızda kalanları derlemeye çalışalım;

Fırat İşbecer

Fırat İşbecer

Fırat İşbecer Pozitron’un doğum ve büyüme evrelerinden bahsedip Monatise tarafından satınalınış öyküsünü anlattı. Heyecan verici bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Bu sırada çok özel bir bilgi paylaştı, iş fikri olan ya da halihazırda bir projesi bulup nasıl nakte çevirebileceğini düşünen arkadaşlar bir yere not alsınlar; “En karlı olduğunuz gün en iyi teklifi alacağınız gün değil, farklı birçok parametre şirketinizin değerini belirliyor.”

Volkan Biçer mobil ve web reklamları değerlendirirken markaların en büyük sıkıntısı olan tüketicinin kafasındaki reklam olgusunun nasıl aşılabileceğine ışık tuttu. Bildiğimiz gibi tüketici reklam olduğunu bildiğimiz çalışmaların karşısına çıkmasından oldukça rahatsız. Suggestion add kavramı dijital dünya sınırlarına girdiğinden beri pozitif geri dönüşler artmış durumda, yakın gelecekte çok daha karşılaşacağız tavsiye sistemi gibi çalışan reklamlarla. Mobil kanaldaki reklamların login olunmayan web yapılarından daha efektif kullanılabildiğinin altını çizdi Volkan Biçer. En yaygın kullanılan arama motoru google reklam verenler tarafından yoğun kullanılan bir pazarlama mecrası idi. Kullanıcıların bilgisayarına bırakılan cookie’ler aracılığıyla müşteriyi yakalamaya çalışan bu sistem unique user bilgisini kullanıcı cookie’sini silene kadar kullanabiliyordu. Ayrıca aynı bilgisayarı farkı birkaç kişinin kullanabileceği gerçeği de veri güvenliği konusunda aklımızda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Mobil cihazlarda ise bu durum daha net. Cihazlar imei numarası ile tekilleşerek kullanıcının tanınmasına olanak sağlıyor. Volkan Biçer’in verdiği en çok hoşuma giden örnek, cihazın şarj bilgisi %20’nin altına düştüğünde yedek batarya türevi ürünlerin reklamlarının çıkarılması oldu. Mobil dünya cihazların sağladığı özellikler, uygulama geliştiricilerin hayal gücü, tüketicinin talepleriyle şekillenmeye çok uygun görünüyor. Son bir yıldır sıkça adından söz edilen iBeacon yine mobil dünyanın sunduğu nimetlerin sınır tanımadığını kanıtlar nitelikte.

Murat Erdör

Murat Erdör

Murat Erdör’ün sorduğu, Türkiye’yi dünyayla karşılaştığınızda nerede görüyorsunuz sorusuna, Fırat İşbecer, Türkiye’de şişirilmiş bir gündem var, dünyaya baktığımızda daha yapılması gereken çok şey olduğunu görebiliyoruz. Akıllı cihaz kullanıcı sayısının hızla arttığını biliyoruz ama henüz yeterli büyüklükte değil. Bunda henüz kendi telefonumuzu üretmemiş olmamızın payı çok yüksek. İthalatta vergi uygulamaları ile son kullanıcıya yansıyan fiyatların çok yüksek olduğundan dem vuran Fırat İşbecer cihaz çeşitliliği arttıkça fiyatlar düştükçe daha geniş bir kitlenin dijital kanallara rağbet edeceğini belirtti. E-ticarette önceki yıllarda 2014 için öngörülen genişleme hacmine maalesef ulaşılamadığını belirten Fırat İşbecer yeni teknolojileri çok hızlı benimseyen geniş bir kitle olsa da yeterli büyüklükte olmadığından, son kullanıcının yavaş adapte olduğundan ve millet olarak bedava olanı tüketmeye yönelen bir yapımız olduğundan bahsederek daha yürüyecek çok yolumuz olduğundan bu rakamlara şaşırmamak gerektiğini belirtti. Günün en vurucu cümlesinin Fırat İşbecer tarafından söylenen “Biz kendimizi içerde bir şey sanıyoruz ama dünyadaki dinamiklere baktığımızda aslında hiçbir şey değiliz..” olduğunu düşünüyorum.

Mobil reklamlar yönünde gelişen konuşmanın son bölümünde markaların daha ucuz olduğu için app reklamlar yerine SMS reklamlara yöneldiği belirtildi. Buradaki ucuz algısının altını özellikle çizen Volkan Biçer, aynı bütçe ile SMS ile daha geniş bir kitleye ulaşılabiliyor olsa da, applar kullanılarak focus gruplarda geri dönüş oranı daha yüksek çalışmalara imza atılabileceğini dile getirdi. Uygulama dediğimiz şey koca bir evren diyen Volkan Biçer, uygulamanın dinamik olup olmayacağı, lokasyona bağlı push notification yapılıp yapılmayacağı, sosyal ağlarla etkileşimi olup olmayacağı gibi bir çok temel karar verilerek doğru strateji ile hazırlanması gerektiğini belirtti. Bir uygulama yapılırken, tasarım, yazılım ve test gibi aşamalara çok dikkat edilmesi gerekmekte.

2014 yılı beklentileri karşılamamış olsa da önümüzdeki yıllarda ülkemizde çok başarılı işlere imza atılmaya devam edileceği görüşündeyim. En nihayetinde adaptasyon ve tabana yayılma biraz zaman alacak bir süreç.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*