17 Kasım 2018

Eminönü Seyyar Satıcıları E-Ticaret Girişimcisi Oldu

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

Eminönü bölgesi sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de önemli ticaret merkezlerinden biridir. Dolayısıyla buralarda bundan 4-5 yıl öncesine kadar çok sayıda seyyar satıcı vardı. Ancak şimdi baktığımızda ne o eski seyyar satıcılar var ne de seyyar tezgahlardan ürün alan müşteriler.

Peki Eminönü Seyyar Satıcıları Nerede?

2007 sonrası hızla gelişen e-ticaret Eminönü seyyar satıcısının da zihnini açtı.

Birçok e-ticaret şirketi ürün tedariği için Eminönü, Sirkeci, Tahtakale gibi toptancıların çok olduğu mekanlarda ürün temin etmeye çalışıyordu ve hala da temin etmeye devam etmekteler. Doğal olarak o piyasada bulunan seyyar satıcılar da e-ticaret şirketlerinde çalışanlarla yavaş yavaş haşır neşir olmaya başladılar. Daha sonra seyyar satıcılar büyük toptancı şirketlerin e-ticaret şirketleri sayesinde yaptıkları ciroları öğrenince artık seyyar tezgah kurmak yerine internette e-tezgah kurmaya başladılar. Sonuç olarak seyyar satıcılar ofis-depo şeklinde kullanılabilecek ucuz minik dükkan ve odalara geçerek Eminönü meydanını boşalttılar.

E-Tezgahlar Nerede Kuruldu?

O tarihlerde seyyar satıcılar ürün hariç internet hakkında pek de bilgili değildiler. Dolayısıyla işin uzmanı olan ve doğrudan alıcı ve satıcıyı bir araya getiren platformlarda yer almaya başladılar. Bu platformlar Gittigidiyor.com, Sahibinden.com gibi siteler olup B2C kategorisindeki diğer e-ticaret siteleriydi.

Şimdiye baktığımızda ise birçoğu Gittigidiyor.com ve Sahibinden.com sitelerinde çok ciddi satış adetlerine ve %100’e varan müşteri memnuniyetlerine ulaştılar. Üstelik sadece fiyatta müşterilerini memnun etmekle kalmayıp ürün sayfalarına özel tasarımlar, aynı gün ücretsiz kargo imkanı, koşulsuz ürü iade-değişim hizmetleri, 7/24 e-mail ile destek, farklı kargo şirketleriyle çalışma imkanı gibi e-ticaretin temel kurallarını da benimseyip uyguladılar.

Hatta bazıları yaptıkları ciroları görünce şahıs şirketleri kurup gelirlerini vergilendirmeye başladılar.

E-Ticaret Yetmedi, E-Dış Ticarete de Başladılar.

Eminönü seyyar satıcıları internettin getirdiği fiyat rekabetinden olumsuz etkilenmemek için çalıştıkları toptancılardan ürün almak yerine Alibaba.com gibi birçok farklı B2B sitesi aracılığıyla Çin, Japonya, Tayland gibi ülkelerden hem ilginç hem de daha ucuz fiyata ürün getirmeye başladılar. Bu da yetmedi Türkiye’de bulunan ürünleri EBAY üzerinden tüm dünyaya satmaya başladılar.

Aldığınız Ürünü Satan Kişinin Aslında Seyyar Satıcı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Belki bazılarımız hiç seyyar satıcıdan ürün almamıştır. Ya da böyle bir şeyi asla yapmaz. Halbuki Gittigidiyor.com, Sahibinden.com gibi sitelerde mesajlaştığınız ve beğendiniz ürünü size satan kişi Eminönü’de zamanında seyyar satıcılık yapmış olabilir.

Öyleyse verdiği hizmeti seyyar satıcı kategorisinde değerlendirirsek ne kadar şaşırtıcı olur, öyle değil mi?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ahmet der ki:

    Kusura bakmayın ama çok gereksiz bir yazı olmuş. Tahtakale esnafıyım ve bahsettiğiniz tarzda 1 adam bile görmedim. Eğer bahsettiğiniz tahtakale/Eminönünde ki mağazalardaki tezgahtarların eticarette soyunmuş olmasıysa %100 doğru, ama sidivarabisidisidi diye gezenlerin ya da sokakta oto teybi, viagra, parfüm, giyisi satanların ithalat ihracata başladıkları yok hala duruyorlar yerlerinde 😀

    • Eyüp Karadoğan der ki:

      Bahsettiğimiz konu ” tahtakale/Eminönünde ki mağazalardaki tezgahtarların eticarette soyunmuş olması”

Geribildirimler

Fikrini söyle

*