18 Aralık 2018

Emre Aydın: 2014’te Konuşacağımız Konulardan Biri de İçerik Pazarlama Olacak [13/14 Dosyası]

çiçeksepeti
Üçüncü haftayı geride bıraktığımız sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmelerinin yer aldığı 13/14 dosyamızın bugünkü konuğu ÇiçekSepeti Kurucusu Emre Aydın.

Geçtiğimiz yılki dosyamıza da konuk olan Emre Aydın, 2012 yılında dikeydeki yarışın yeni başladığını dile getirmiş ve 2013 yılında bu alanda başarılı girişimlerin öne çıkacağını söylemişti. Bu seneki röportajımızda ise dikeyde doğru bir strateji geliştiren oyuncuların köşe başlarını doldurduğunu; ancak yenilikçi projelerin halen aralardan sıyrılabileceğini belirtiyor.

Röportajımızın devamında Emre Aydın’ın 2013′ sektör değerlendirmeleri ile 2014 yılı öngörülerini ve ÇiçekSepeti’nin nasıl bir yıl geçirdiğini okuyabilirsiniz.

Bir önceki yıla kıyasla 2013’te Türk e-ticaret sektöründe size göre neler değişti?

Müşteri kazanmak ve müşterinizi korumak eskisinden çok daha önemli hale geldi. Ürün tedariğinden operasyona, pazarlama iletişimine kadar tüm süreçlerde firmalar, daha çok müşteri tarafından bakmaya başladı.

Müşteriyi satışa yönlendirecek tüm geleneksel iletişim ve reklam çalışmalarının dışında, marka ve müşteri arasında bağ kuracak, satın alma duygusunu tetikleyecek farklı yöntemlere başvurulmaya başlandı.

Bizim için de oldukça önem kazanan bu yöntem içerik pazarlaması oldu.  Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanallarından, bloglara ve video içeriklerine uzanan bu pazarlama yöntemi markaların müşteriye olan bakış açısının değiştiğine yönelik bir gösterge aslında.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Geçtiğimiz yıl bazı dikeylerde yarışın yeni başladığını dile getirmiştiniz. Bu dikeylerdeki köşeler belli oldu mu yoksa halen gidilebilecek yerler var mı?

Dikey ticarette hızlı davranan ve doğru yapıyı kuran oyuncular şuan sektörün köşe başlarını kapmış durumda; ama tabii ki yaratıcı iş modellerinin ortaya çıkmasıyla birçok dikey e-ticaret girişimi de sektörde yerini almaya devam ediyor. Ancak bu dikeylerin henüz istenen büyüklüğe ulaşmadığını söylemek mümkün. 2013 özelinde değerlendirdiğimizde de dikey girişimlerden çok birçok farklı kategoriyi kullanıcıların tek çatı altında bulabileceği pazaryeri modellere odaklanıldığını söyleyebiliriz.

Şirket olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Sene başında koyulan hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi? En çok satış yaptığınız kategoriler ve dönemler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geçtiğimiz yıllar gösterdi ki e-ticaret dediğimiz kavram kısa süren başarıların değil, bu işe gerçekten inanıp yatırım yapan ve süreklilik sağlamaya çalışan firmaların yılı oldu. Son dönemde artan rekabet ortamı, firmaları daha da iyi olma ve tüketici gözünde fark yaratma yolunda yenilikler yapmaya itti.  Sektörde yer alan birçok e-ticaret sitesi bunu iş süreçlerine de taşıdı ve ürün tedariğinden operasyona, pazarlama iletişimine kadar bütün süreçlerde nasıl daha iyi olabiliriz tarafında harekete geçti.

Aynı şekilde ÇiçekSepeti’nin ürün çeşitliliği ve operasyonel gücü de bu farkı destekler durumda. Şu an hediye denince akla gelen ilk e-ticaret sitesiyiz. Sadece çiçek ile değil kullanıcıların her özel gün ve kutlamalarında bizi tercih etmelerini sağlayacak gurme ve hediye kategorilerinde büyüme gerçekleştirdik.

Tüm iletişim kanallarımızla müşterilerimize her durumda ulaşılabilirliği ve çözüm sunabileceğimizi göstermeyi hedefleyerek çağrı merkezimize ciddi anlamda yatırım yaptık.  117 çalışana sahip çağrı merkezimiz ile müşterilerimize 7/24 hizmet veriyoruz. Özel günlerde ise çalışan sayımız bu sayının 5 katına kadar çıkıyor.

Yüzlerce çiçekçi iş ortağımız ile Tüm Türkiye’de güçlü bir dağıtım ağı oluşturduk ve 81 ile çiçek gönderimi yapan tek şirketiz. En iyi çiçekçileri bayii sistemimize katılımını sağlıyor, bayii sistemi içerisindeki çiçekçilerimizin ve personellerinin eğitimine ve performans takibine kadar her aşamada aktif bir rol oynuyoruz. Saat 21:00’e kadar verdiğiniz çiçek siparişlerini aynı gün teslim edebilen yine dünyadaki tek şirketiz. Siparişlerinin durumunu adım adım SMS’le takip etme özelliğini de dünyada müşterilerine sunan ilk firma ÇiçekSepeti oldu.

Emre Aydin eticaretmag roportaj

Gurme ise son bir yılda oldukça hızlı büyüme kaydettiğimiz bir kategori. Yenilebilir kek ve kurabiye buketleriyle birlikte çikolata ve aynı gün teslimat ile müşterilerimize pasta gönderimleri yapıyoruz. Özel tasarımlarla doğum günü, düğün pastası, yeni bebek ve diğer butik pasta çeşitlerini müşterilerimize sunuyoruz. Dağıtım ağına baktığımızda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Kayseri gibi birçok şehirde hizmet veriyoruz. Aynı zamanda Tüm Türkiye’ye kargo ile gönderim yapılabilen birçok gurme ürün seçeneği de sitemizde mevcut.

Müşterilerimiz tüm hediye alışverişlerini ÇiçekSepeti’nden yapabilsinler diye ÇiçekSepeti Hediye kategorisini büyütmeye devam ediyoruz ve şu anda Türkiye’nin en çok hediye gönderilen web sitesi haline geldik. Takı, parfüm, oyuncak, ev aksesuarları, ilginç tasarıma sahip objeler ve kişiselleştirilebilir ürünlerle müşterilerimize özel günlerinde en güzel anları ve sürprizleri yaşatmak için çalışıyoruz.

Son olarak 2012 yılında hayata geçen projemiz mizu.com ile parfüm ve kozmetikte sektör lideri konumundayız. Ayrıca yine takı, saat, gözlük, çanta ve ayakkabı kategorilerine de yaptığımız yatırım ardından açtığımız giyim kategorisiyle de yukarı doğru bir ivme yakaladık. ’Her gün yeni bir sen’’ mottosu ile yaptığımız reklam kampanyasında da müşterilerimize her zaman son trendleri sunan bir moda sitesi haline geldiğimizi gösterdik. Müşterilerimize peşin fiyatına 3, vade farkıyla 12 taksit ve ücretsiz kargo avantajı sunuyoruz ve %100 orijinal ürünleri Türkiye’nin her il ve ilçesine en kısa sürede ulaştırıyoruz.

Tüm bu gelişmelerin ardındaki en büyük sebep de  %100 müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olmamız. Rahat, kolay ve güvenli alışverişi, en geniş ürün çeşidi, en uygun fiyat ve müşteri memnuniyeti odağında sunmak için çalışıyoruz.

Çiçeksepeti olarak 2014 yılı için hedefleriniz neler?

Türkiye’de online çiçek ve hediye sektöründeki lider pozisyonumuzu korumak ve müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetimizin kalitesini her gün geliştirmek öncelikli hedefimiz.  Yenilikçi, fark yaratan ve teknolojiyi takip eden bir marka olarak kullanıcılarımıza maksimum hizmet ve kalite sağlamak bizim için oldukça önemli.

mizu.com markasını moda dendiğinde akla gelen ilk marka haline getirmek de yine hedeflerimiz arasında.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak? 

Online ve mobil alışveriş deneyimi yaşayan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle mobil penatrasyonun ülkemizde yüksek olması mobil ticaretin önemini kanıtlar nitelikte. Ayrıca mobil uygulamalar üzerinden sitelere gelen trafiğin artması ve mobil uygulamaların sağladığı hız avantajı, müşteri tarafında da öneminin artmasını sağlıyor.

Mobil uygulamalar üzerinde uzmanlaşan firmalar, kurulan mobil pazarlama ekipleri de son dönemde dikkat çeken konuların başında. Geçtiğimiz haftalarda Çiçeksepeti mobil uygulamamızı Appstore’da yayına aldık, çok yakında Android için de hayata geçmiş olacak.

İlgili röportaj: Çiçeksepeti’nden Emre Aydın: Bazı Dikeylerde Yarış Yeni Başlıyor [2012/13 Dosyası]

İçerik pazarlaması konuşacağımız diğer bir konu olacak, yukarıda bahsettiklerimizden farklı olarak, müşteriyi markalar ile buluşturacak ve müşteri sitede vakit geçirirken onu eğlendirecek hatta sunduğu içerikle öğretici misyona sahip bile olabilecek girişimlerle de karşılaşmaya devam edeceğiz.

Dünyada gündemde olan diğer bir konu sosyal ticaret; fakat Türkiye’de henüz emekleme döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal mecra kanallarının kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu ama bunun satışa dönüşme oranının çok çok düşük olması sebebiyle bu modellerin başarılı olması için zamana ve doğru stratejiye ihtiyaç olduğunun altını çizebiliriz. Yine de sosyal ticaret konusunun önümüzdeki yıl konuşacağımız konuların arasında yer alacağını düşünüyoruz.

Bunların yabancı yatırımlar, satın almalar, ödeme sistemlerinin çeşitliliği ve gelişen lojistik hizmetler gibi konular yine revaçta olacaktır.

Ayrıca müşteri memnuniyetine yönelik çalışmaları, kişiselleştirilmiş hizmetler, ürün farklılaşmasını ve markalaşmayı da konuşmaya devam edeceğiz.

2014’te Türkiye’ye yabancı yatırımcı girişi bekliyor musunuz? Kapanan e-ticaret siteleri, Türk e-ticaret sektörü açısından dikkate alınması gereken bir gösterge olabilir mi?

Her ne kadar bu yıl içerisinde yeni birçok girişim sektöre katılsa da, bazı girişimler çeşitli sebeplerden dolayı kapanma kararı aldı.  Sebep her ne olursa olsun bu durum bizlere pazarlama için harcanan bütçelerin tek kriter olmadığını arkada yürüyen tüm tedarik, lojistik, operasyon süreçlerinin derinlemesine gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlatmış oldu.

Yatırımcılar açısından değerlendirecek olursak geçtiğimiz yıla oranla yapılan yatırımlarda artış olduğunu görüyoruz, özellikle Hasan Aslanoba’nın yapmış olduğu melek yatırımlar ilerleyen dönemde de yeni yatırımların yapılabileceğinin/tetiklenebileceğinin göstergesi. Ayrıca Türkiye’deki başarılı e-ticaret sitelerinin de son dönemde yakın coğrafya ülkelerine açıldığını ve başarılı modellere yatırım yaptığını görüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*