19 Kasım 2018

Karaca Destekli Cookplus’ın Hikayesini Emre Karaca’dan Dinledik [Röportaj]

Geçtiğimiz Kasım ayında Karaca Group Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karaca tarafından hayata geçirilen CookPlus.com, mutfak ürünleri kategorisinde satış gerçekleştiren bir e-ticaret sitesi. Bünyesinde şimdilik 3 bin ürün ve 30’a yakın marka mevcut ve bu rakamın hızla arttığını da belirtmekte yarar var.

Cookplus’ın piyasadaki rakip firmalara göre bir takım avantajları bulunuyor. Öncelikle arkasında Karaca markasının olması kullanıcı için ekstra bir güven duygusu yaratmakta. Elbette, Karaca’nın ülke çapında 75 farklı fiziki mağazaya sahip olması da girişimin diğer avantajlarından. Tüm bu desteğe rağmen Cookplus, tamamen farklı bir marka olarak kendini konumlandırma arayışında. Kaldı ki, sitede satılan ürün yelpazesi de oldukça geniş ve nispeten daha genç bir kitleye hitap ediyor. Biz de girişimleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak amacıyla Emre Karaca ile bir araya geldik. Sözü fazla uzatmadan Cookplus hakkındaki detayları kurucusundan alalım isterseniz:

Cemal: Oldukça kapsamlı bir eğitim hayatınız olmuş. İş hayatınız da keza öyle. Biraz kendinizden bahseder misiniz? Emre Karaca Kimdir?

Emre: 18 yaşında İşletme alanında lisans eğitimi almak üzere Japonya’ya gittim ve 5 sene orada kaldım. Orada olduğum sürenin ilk bir buçuk yılı Japonca’yı öğrenmekle geçti. Öğrencilik yıllarımda ayrıca, Türkiye’den Japonya’ya ürün satmak isteyenleri buluşturan bir platformda görev aldım ve bu iş vasıtasıyla Türkiye’de ulaşılması zor olan birçok insanla irtibata geçme fırsatım oldu. Dolayısıyla bu işin, network anlamında çok şey kattığını söyleyebilirim. Lisans eğitimim sonrasında dil öğrenmek amacıyla gittiğim İngiltere’nin ardından ise, finans tarafımdaki eksikliğimi gidermek amacıyla Berkeley’de finans eğitimi alma kararı verdim. Öğrenim hayatımı tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp Karaca’da çalışmaya başladım. Şirketin tüm departmanlarında deneyim kazandıktan sonra kendi başıma birkaç girişimcilik tecrübem oldu.

“Özgür Alaz’ın danışmanlığı yurt dışından eğitim almak gibiydi”

C: E-ticarete atılmaya nasıl karar verdiniz? Fiziki perakende dünyasından gelen birisi olarak bu kararı almak zor oldu mu?

E: E-ticaret yabancı olduğum bir alan olmasına rağmen, oldukça ilgi duyduğum bir sektördü. İnsan bilmediği şeyden korkar ya, bu yüzden dışarıdan bakınca böyle bir işe atılma fikri ilk başlarda korkutucu gelebiliyordu. Ancak Krcshop.com sitemizi işletirken az çok sistemin nasıl işlediğini görme şansım oldu. Ayrıca, bir internet sitesi kurarken ihtiyaç olabilecek; lojistik, ürün geliştirme, muhasebe gibi opsiyonlar hali hazırda benim elimde mevcut durumda. Zaten sistemim kuruluydu ve bir depo veya muhasebeciye de ihtiyacım yoktu. Açıkçası operasyonel maliyetlerden kurtulup, böyle bir işe başlamak bana çok avantajlı geldi. Bu alanda bir girişime atılmaya karar verdikten sonra, Özgür Alaz ile iletişime geçme fırsatım oldu ve kendisiyle e-ticaret tarafında ne yapabileceğimiz üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Özgür Alaz’dan gelen bu danışmanlık süreci benim için adeta yurt dışına gidip bir eğitim almak gibiydi. Sektör hakkındaki know-how’ı çok kısa bir süre içerisinde edinmiş oldum ve Kasım 2012’de de Cookplus‘ı hayata geçirdik.

C: Girişiminizden kısaca bahseder misiniz? Bu alanda tüketiciye ne gibi yenilikler getiriyorsunuz?

E: Bizim en önemli avantajımız sipariş edilen ürünü çok hızlı bir şekilde kargoya veriyor olmamız diyebilirim. Siparişi aldığımız gün kargoya verebiliyoruz. Diğer bir özelliğimiz ise fiyatlarımızın oldukça avantajlı olması. Normal piyasa şartlarının altında fiyatlar sunuyoruz. Tüm bunlara ek olarak, müşterilerimize bir takım sürprizlerimiz de oluyor. Siparişlerini aldıkları zaman, müşterilerimize beklemedikleri bir anda hediyeler gönderiyoruz. Daha önce sitemizde düzenlediğimiz bir yarışmada kazananlara Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı özel fincanlardan gönderdik. Hatta üzerinde çalıştığımız yeni sistemde, kullanıcılar kayıt formunda evlilik yıl dönümü gibi bazı önemli tarihleri bizimle paylaşırlarsa, kendilerine sürpriz hediyeler göndermeyi planlıyoruz. Sitemizdeki “Facebook Connect” özelliğinden sağladığımız verileri de kişiye özel kampanyalar geliştirmek için kullanıyor olacağız.

“Sadece İstanbul’dan değil, Anadolu’nun birçok farklı noktasından da sipariş alıyoruz”

C: Her ikisini de gören bir girişimci olarak, online ile fiziki dünyada iş yapmanın ne gibi farklı noktaları var?

E: Online taraftaki girişimimiz sıfırdan doğdu ve tahminimizden çok daha hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Biz ERP alt yapımızı kurarak işe başladık. Bu sebeple sorunları minimuma indirme şansımız oldu. Bizim en büyük avantajımız ürünü sıfırdan tedarik etmiyor olmamız diyebilirim. Bu doğrultuda, Karaca’nın hali hazırda mevcut olan mallarını satışa sunuyoruz. Ayrıca başka birçok marka da bizim fiziksel depomuzda bulunuyor ve Karaca’nın satmadığı bazı ürünleri de müşteriye ulaştırıyoruz. Üç iş gününde Türkiye’nin her tarafına ulaştırdığımız siparişler, sadece İstanbul’dan değil, Anadolu’nun birçok farklı noktasından da geliyor.

C: Hali hazırda mevcut bir Karaca markası varken, neden Cookplus adında yeni bir marka yarattınız?

E: Cookplus’ı kurmamızdaki amaç, Karaca’nın online dükkanı olan Krcshop’ta her şeyi satamıyor oluşumuzdu. Bu sitede çoğunlukla Karaca ürünlerini satmak durumundayız. Bir de diğer tarafta da bayilik politikası var ve o sistemi bozmak istemiyoruz. Krcshop’un aksine biz Cookplus’ta mutfak adına her şeyi satıyoruz.

“Çok yakında kapsamlı bir yemek blogu kurmayı planlıyoruz”

C: Kaç kişilik bir ekibe sahipsiniz? Yakında bu sayıyı artırmak gibi planlar var mı?

E: Şu anda operasyonla ilgilenen 5 kişilik bir ekibe sahibiz. Ancak, mesela bir depocumuz yok, çünkü Karaca’nın bu konuda hali hazırda ciddi bir depo sistemi var ve biz de bundan yararlanıyoruz. Aynı şekilde muhasebe ve ürün geliştirme konusunda da Karaca desteğine sahibiz. Ancak zaman içerisinde ekibi genişletmek gibi bir niyetimiz var.

C: Konu mutfak olunca, akla ilk olarak kadınlar geliyor. Peki, siz hedef kitlenizi nasıl tanımladınız?

E: Hedef kitlemiz kadınlar, ancak yüzde 30 gibi bir oranla erkeklerin de mutfak alışverişi yaptığına Krcshop’ta şahit olduk. Bu kesim alışverişlerinin çoğunluğunu eşlerine hediye alma amaçlı yapıyor belki ama ortada ciddi bir potansiyel olduğu açık. Ayrıca öğrencilerin de hedef kitlemiz arasında olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple yakın zaman içerisinde öğrencilere yönelik bazı planlarımız olabilir.

C: Kısa ve orta vadeli planlarınız nelerdir?

E: Çok yakında kapsamlı bir blog kurmayı planlıyoruz. Burada yemek tarifleriyle ilgili yazılar paylaşmak gibi planlarımız var. “Punchfork” modelinde bir site olmasını istiyoruz. Aslında internetteki farklı platformlardan popüler yemek tariflerini çekip, kendi sistemimizde sunmayı amaçlıyoruz. Sepet tutarımız ilk başladığımızda 50 TL civarındaydı, şimdi ise yaklaşık 100 TL civarındayız. Ortalamanın üzerinde conversion rakamlarına sahip durumdayız. Ayrıca, şu anda bünyemizde yaklaşık 3 bin ürünümüz var, marka bazında ise 20’ye yakın marka ile çalışıyoruz. Bu ay içerisinde 30 marka ile çalışıyor duruma geleceğiz. Bizim ilk aşamadaki hedefimiz, ürün gamını olabildiğince çeşitlendirmek. Ürün seçenekleri ne kadar artarsa insanları o kadar çekeceğimizi düşünüyoruz. Ancak en çok rağbet gören ürünlerimizin elektronik cihazlar olduğunu belirtelim.

“Herhangi bir durumda, müşterilere ülke çapındaki 75 farklı mağazamızdan yardımcı olabiliyoruz”

C: Karaca’nın reklamlarını sık sık TV, gazete gibi geleneksel mecralarda görüyoruz. Peki, Cookplus da geleneksel mecraları kullanacak mı? Ya da dijital reklam seçenekleri öncelikli mi olacak?

E: Hali hazırda birçok TV dizisinde alt bant olarak reklamlarımız dönüyor. Ayrıca sinema salonlarında da film öncesi ve arası reklamlarımız mevcut. Fiziki tarafı sadece “branding” amaçlı düşünüyoruz. Asıl dönüşümü, bu doğrultuda online mecralarda yaptığımız “Adwords” ve “Retargeting” çalışmalarıyla sağlayacağız. Ancak marka ismini de güçlendirmek istediğimiz için, Billboard gibi açık hava reklamlarını da kullanmayı planlıyoruz.

C: Birçok e-ticaret sitesinde ürün iade hakkı 30 gün olarak belirlenmiş durumda. Yasalarda ise bu hak 7 gün, ancak siz bu konuda neden böyle bir strateji izleme yoluna gittiniz? Mutfak ürün iadelerinde bir suistimal söz konusu mu?

E: Açıkçası biz yasal haklarımız neyse onu kullanalım istedik ama şöyle bir şey var; işin arkasında Karaca güvencesi olduğu için, müşteri bir yıl sonra bile dönecek olsa mağdur etmiyoruz. Müşterilerimizin problemlerini çözme açısından elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Tutamayacağımız sözü vermek istemediğimiz için de çok uçmadık orada. 75 tane fiziksel mağazamız var ve bir problem olduğu zaman insanlar sorunlarını o mağazalarda çözebiliyorlar. Bu fiziksel mağazalarımızı ürün siparişlerinde de kullandığımız zamanlar olabiliyor elbette. İstanbul’dan gönderdiğimizde 4-5 gün sürecek bir yerden sipariş geliyorsa, oraya en yakın fiziki mağazamızdan yararlanma opsiyonumuz da mevcut. Bu durum kargo maliyeti açısından hem bize, hem de müşteriye ciddi kolaylıklar sağlayabiliyor.

C: Fiziki dünyadan dijitale geçmeyi planlayan perakendecilere ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?

E: Eğer birileri e-ticarete girecekse, mevcut işi olan bir perakendecinin girmesini daha mantıklı görüyorum. Dışarıdan bu işe adım atan insanlar öncelikle depo kurmak, ofis açmak zorunda kalıyorlar. Bu sebeple kesinlikle her fiziki perakende şirketi sahibinin online tarafa geçmesini şiddetle tavsiye ediyorum. Bu işten en çok kar edecek kişiler perakendecilerdir. Ayrıca bazı markaların internete girmeme sebebi olarak, “marka algısını düşürür” tezini savunmalarını doğru bulmuyorum. Ürün avantajlı satılırsa, talep görür düşüncesi yanlış bir düşünce bence. Bu doğrultuda markalar da kendilerini internette kullandırmamalılar. Özellikle bayi politikasından dolayı girmek istemeyen üreticiler olabilir. Burada fiyat politikalarını korumaları adına ucuz satmamaları daha sağlıklı olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Karaca Group çok saygın bir kuruluş olabilir; ancak bünyelerindeki cookplus.com.tr ben ve benim gibibu siteden alışveriş yapanları çok mağdur ettiler. Ürünler ya hiç teslim edilmiyor ya da aylar sonra parça parça teslim ediliyor. Muhatap yok. Emre Karaca’ya ulaşabilmek için çok uğraştım. Sonunda buraya yorum yapmak zorunda kaldım. sikayetvar.com adlı websitesinden cookplus.com.tr ile ilgili birçok şikayeti okuyabilirler. Umarım sesim Emre Karaca’ya ulaşır. Mağduriyetimizin giderilmesini, ya paralarımızın iadesini ya da ürünlerin acilen teslimini talep ediyoruz.

  2. Burak Tatlısert der ki:

    Mevcut olarak fiziki perakende işi yapan işletmelerin e-ticaret ataklarında mevcut personel ile dönmek istemelerini anlıyorum ancak bu mevcut personele ilave iş gücü getirdiği için mutlaka sorunlara da gebe oluyor. Yaşanan sıkıntıların özellikle lojistik kanadında olduğu cookplus ın müşterileri tarafından şikayet sitelerinde dile getirmiş. Lojistik için ayrı bir operasyon mekanizması kurması şart gibi..

  3. TAYLAN BÜYÜKKARA der ki:

    KARACA markasına hiç yakışmadı.ürünü satana kadar hertürlü şirinliği yapıyorlar ,ürüünü sattıktan sonra malesef arkasında durmuyorlar.Güvenerek KARACA magazasından COOKPLUS marka bir ürün aldım ama malesef bin pişman oldum.kesinlikle uzak durulması gereken bi marka.ulaşabildiğim her platformda memnuniyetsizliğimi anlatacagım.bundan sonrada evime COOKPLUS ve KARACA markalı hiç bir ürün sokmayacagım

Fikrini söyle

*