14 Kasım 2018

akakce.com: Türkiye’de En Çok Aranan Akıllı Telefon Hangisi? [İnfografik]

akakce öne cıkan
Geçtiğimiz aylarda Japon Netprice ile stratejik ortaklı çalışmasına giren, fiyat karşılaştırma sitesi akakce.com, aylık 1,5 milyon tüketicinin tercihlerini inceleyerek Türkiye’deki telefon pazarının istatistiklerini bir infografik ile ortaya koyuyor.

Özellikle son günlerde Microsoft’un Nokia’yı satın almasının ardından Nokia marka telefonların Türkiye pazarında tekrar tercih edilen bir model olup olmayacağı üzerinde durulan araştırmada, Nokia’nın 2007 ve 2008’deki konumuna tekrar gelebilmesi için daha çok yol olduğu görülüyor.

Türkiye pazarında kullanıcıların en çok aradıkları telefon modelinin %47,4 ile Samsung olduğunu ortaya koyan çalışmada ikinci sırayı %10,5 ile Sony ve üçüncü sırayı da %8,5 ile Nokia alıyor. Apple ürünleri ise %7,5 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Nokia’nın bu sıralamalarda en üst sıraları zorladığı yıllar ise 2011 yılından öncesine dayanıyor. 2011 itibariyle Samsung üst sıralara çıkarken, 2012’den itibaren Nokia ilk sıralarda görünmemeye başlıyor.

Araştırmaya göre tüketicilerin %43’ü 500 ve 1000 TL arasındaki telefon modellerine ilgi duyarken, 1500 TL üzerindeki modellere ilgi duyanların oranı ise %18 olarak belirtiliyor. 1500 TL üstündeki telefon modellerinde en çok tercih edilen model yine %56 ile Samsung iken, Apple %30 ile ikinci sırada yer alıyor.

250 TL’nin altındaki telefon modellerinde ise Nokia’nın %37 ile birinci sırada olduğu görülürken, Samsung’un bu fiyat segmentinde de listenin üçüncü sırasında olduğunu görüyoruz.

Aylık 22 milyon sayfa gösterimi ve 4,3 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan akakce.com’un infografiğinde yer alan diğer bilgiler ise şu şekilde.

akakce.com cep telefonu pazarž infografikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Akakçe üye mağazalarıyla ayrıntılı raporlama karşılaşmıyor.Destek servisi de gayet yetersiz ne derlerse mecbur inanmak zorundasınız yani sadece bilgi kendilerinde, diğer karşılaştırma sitelerindeki mağazalara ayrıntılı raporlaması kıyaslanamayacak kadar az,en iyi ziyaretçimiz akakceden geliyor, bu yüzden çalışıyoruz.Ama Üye Mağazalarına daha şeffaf olmalı..

Fikrini söyle

*