19 Kasım 2018

En İyi Viral Hangisi? Gerçek Zamanlı Pazarlama Duyarlı Pazarlamaya Karşı

gerçek_zamanlı_pazarlama-pazarlama

Online mağazada satışları artırmak için birçok dijital pazarlama yöntemi var. Bunlardan ikisi sıkça birbirine karıştırılan gerçek zamanlı pazarlama ve duyarlı pazarlama. Her ikisi de sosyal medyada haber olan popüler konular üzerinden markanızın tanıtımını yapmak anlamına geliyor.

Örneğin bugün Geleceğe Dönüş 2 filminden esinlenen #BackToTheFutureDay’di. Bu tür güncel olaylar hedef kitlenin dikkatini çektiği için sosyal ağlarda bugüne uygun tweetler atmak ve Facebook gönderileri paylaşmak işinize gelir.

Peki sıkça birbirine karıştırıldığını söylediğimiz gerçek zamanlı pazarlama ile giden pazarlama nedir ve satışlarınızı artırarak bunlardan nasıl para kazanırsınız? Hemen başlayalım.

İlgili yazı: E-ticaret şirketleri için sosyal medya kullanım rehberleri

Önemli fark

Geleceğe Dönüş Günü’nü ele alacak olursak günün manası ve önemine ilişkin bir pazarlama tweeti paylaştığınızda bu gerçek zamanlı pazarlama oluyor. Gerçek zamanlı pazarlamada mutlaka ürün ve hizmetinizden söz etmek zorunda değilsiniz. Marka imajını kullanarak hedef kitleye mesaj da verebilirsiniz.

Duyarlı (responsive) pazarlama ise biraz farklı. Bunun için Geleceğe Dönüş Günü’nün şirketler tarafından tıpkı Anneler Günü’nde olduğu gibi kendi ürünlerini pazarlamak için ortaya atılan ve önceden planlanan bir gün olduğuna dikkat edin. Burada anahtar kelime “önceden planlanan”.

Sonuçta duyarlı pazarlama yapacaksanız yarın veya ertesi gün hangi haberin sosyal medyada yayılacağını önceden biliyorsunuz, çünkü markanızın kampanyalarıyla ilgili önceden bilginiz var. Bunu biliyor ve ona göre (gerçek zamanlı) içerik üretiyorsunuz. Kısacası duyarlı pazarlama gerçek zamanla pazarlamayı içine alır ama tersi geçerli değildir.

gerçek_zamanlı_pazarlama-pazarlama

 

1. Başarılı gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?

Fırsatçı olacaksınız ve gündemi takip edeceksiniz. Güncel olayın üstüne atlayıp gündemin içinden bir konuyu cımbızla çekerek markanızı gündemdeki olayla ilişkilendireceksiniz. Nispeten yeni bir taktik bu ama ülkemizde de son yıllarda uygulanıyor. Burada önceden planlanan bir kampanyadan söz etmiyoruz tabii.

Anında viral olmak için

Gerçek zamanlı olduğu için genellikle günlük ve esprili bir dil kullanın. Zamanlamasını iyi yaparsanız ses getirir ve sosyal medya pazarlaması paylaşımlarınızı (Twitter, Facebook) artırırsınız. Kısacası anında viral olursunuz.

Riskleri

Öncelikle zamanlamayı iyi ayarlamak gerekiyor. Gündemi 1 saatle bile ıskalarsanız paylaşım sayınız azalabilir. Tabii tam da konuya uygun olan esprili ve hedef kitleyle alakalı bir paylaşımı akıl etmeniz gerekiyor. Esprili bir dil kullanılması da paylaşım sayısını artırmak için.

Ancak diyelim ki bir doğal afet oldu veya ciddi bir toplumsal olay yaşandı. Bu sırada marka olarak susmak en iyisi. İşin içine siyaset girerse konunun nereye çekeceği bilinmez. Ancak asıl tehlikeli olanlar kadınlar, bebek mamaları, süt ve çocuklarla gibi hassas konularla ilgili olan haberler.

Yanlış dil kullanırsanız cinsiyet ayrımcılığı yapan laubali, seviyesiz bir marka olarak algılanırsınız. Elbette bu kadarını siz de biliyorsunuz, ama gözden kaçırmış olabileceğiniz bir konu var. O da gerçek zamanlı pazarlamanın önceden planlanmamış olması.

Bu nedenle de muhtemelen konuya uygun paylaşımı profesyonel bir ekip değil, o an şirket adına o hesabı kullanan kişi yapacak. Milletin ağzı torba değil ki büzesin mantığı, o an Facebook’da gönderi paylaşacak veya tweet atacak kişinin doğru dili kullanması ve doğru mesajı vermesi gerekiyor.

 

gerçek_zamanlı_pazarlama-pazarlama

 

2. Başarılı duyarlı pazarlama nasıl yapılır?

Duyarlı pazarlamada geleneksel önceden planlı kampanya yöntemini kullanıyoruz. Yarın hangi haberin paylaşılacağını biliyorsunuz ve ona göre mesaj belirlediniz. Belki hangi tweeti atacağınızı bile önceden yazdınız. Tam olay gündeme oturduğunda, yani gerçek zamanlı olarak paylaşımda bulunuyorsunuz.

Böylece daha zengin, kaliteli, alakalı içerik hazırlayarak paylaşımlarınızı artırıp daha fazla müşteriyi e-ticaret sitenize çekiyorsunuz. Ancak bir sorun var.

Riskleri

Öncelikle gündeme dahil olduğunuz andan itibaren o artık duyarlı değil, gerçek zamanlı pazarlama oldu; yani aniden bozan hava gibi her an değişen sosyal medya gündemine, tonuna, diline ayaküstü uyum sağlamanız gerekiyor.

Ayrıca belki de gündemdeki olay farklı bir algı yaratacak. Belki de kadınlarla ilgili esprili kampanya ters tepecek veya erkeklerle ilgili şakalara dönüşecek. Belki de bu sebeple tweetlerinizle etkileşime giren müşteri sayısı azalacak. Dolayısıyla size bir iletişim cambazı lazım. Değişken ve kaprisli sosyal medyada ipte oynamasını bilen ve mesajınızı gündeme göre uyarlayacak duyarlı biri.

Yoksa önceden planlanan kampanya bütçeniz heba olabilir ve yatırım getiriniz düşer. Hem yaratıcı hem dikkatli olun.

Hangisi daha iyi?

Öncelikle bu kampanyaların Twitter’ın anlık gündem yayan trend topic mantığı gereği Twitter’a daha uygun olduğunu belirtelim. Facebook algoritmaları gündemi sizin belirlemenizi zorlaştırıyor. Dolayısıyla gerçek zamanlı pazarlama Twitter’a çok uygun. Facebook ise daha ziyade duyarlı pazarlamaya uygun.

Gerçek zamanlı pazarlama bir tür hesaplı risk alma durumu ve önceden planlanmış bütçe olmadığı için maliyetlerinizi azaltıyor. Duyarlı kampanyanın maliyeti fazla, ıskalama olasılığı düşük ama çapraz pazarlama olasılığı az (yani konuya o an dahil olan beklenmedik hedef kitleye sıçrama şansınız düşük)

ilgili yazı: Online satışları artıran en 4 viral sosyal medya kampanyası

Planlama şart

Öyleyse hangisi daha iyi tekrar soralım ve bu sorunun ne kadar gereksiz olduğunu görelim: O an hangisi bütçenize ve planlarınıza hangisi uygunsa o pazarlama yöntemini seçin.

Gerçek zamanlı ve duyarlı pazarlamaya çakıl taşı muamelesi yapın. Kıvılcım çıkarıp arazide ateş yakmak için iki çakıl taşına da muhtaçsınız. Bunları birlikte kullanın ve hesaplı risk alarak yaratıcı mizah duygusuna sahip olmak da yegane iki ipucunuz olsun. Peki siz en çok hangisini kullanıyorsunuz? Bizimle aşağıda paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*