15 Kasım 2018

En Mükemmel Checkout Sayfası Nasıl Tasarlanır? [İnfografik]

kusursuz checkout sayfası 5 - Kopya

Atılgan bir girişimci olarak e-ticaret sitesi açmaya karar verdiniz ve her şeyi hazır edip online mağazanızı açtınız. Açılış sayfanız müşterileri çekiyor, ürün bilgileriniz kolay okunuyor ve çarpıcı görseller kullanarak müşteriyi satın almaya teşvik ediyorsunuz. Sitenizin trafiği de sürekli artıyor, ama satışlarınız site ziyaretçilerinin çok altında kalıyor. Sorun ne? Belki de checkout (ödeme yapma) sayfanızı optimize etmek gerekiyor.

Ödeme sayfanız müşteri sizden alışveriş yapmadan önce son duraktır. Bu yüzden checkout sayfasını hazırlarken özen göstermeniz gerekiyor. Baymard Institute raporuna göre alışveriş sepetlerinin yüzde 68,83’ü alışveriş yapmadan terk ediliyor. Oysa iyi bir checkout sayfası ile sizden alışveriş yapmayan müşterilerin yüzde 30’nu o anda geri kazanabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

En iyi checkout sayfası nasıl hazırlanır?

Elbette kusursuzluk ölçüsü sattığınız ürüne ve hedef kitlenize göre değişiyor. Bunun için lüks markalardan alışveriş eden kitleyle ofis mobilyaları satın alan kitleyi karşılaştırabilirsiniz. Her ikisinin de web sitesinden bekledikleri farklı olacaktır ve sizin de web sayfalarınızın tasarımını buna göre ayarlamanız gerekiyor. Her e-ticaret sitesi farklıdır ve bu nedenle de farklı farklı checkout sayfaları bulunuyor.

Sizin için en uygun sayfayı bulmanın yolu ise A/B testi yapmak. Ancak böylece satışa yönelik dönüşümü artıran o kusursuz ödeme sayfasını bulabilirsiniz. A/B testi yapmak çok kolaydır. Aynı sayfanın iki versiyonunu yapıyorsunuz ve satış performansı açısından sayfaları birbiriyle karşılaştırıyorsunuz. Belki de A/B testine göre sayfada sadece bir-iki kelimeyi veya düğmeyi değiştirmeniz gerekecek ve belki de bütün sayfayı baştan yapmak gerekecek.

A/B testi için bazı pratik fikirler:

Checkout sayfanızın kullanışlı olduğunu test edin

 • Bilgileri mantıklı bir sırayla mı veriyorsunuz?
 • Form doldurma talimatları anlaşılıyor mu?
 • Sayfada dikkat dağıtıcı unsurlar var mı?
 • Sayfada okunaklı ve büyük yazılar kullanıyor musunuz?

Ama yetmez…

Bir de checkout sayfasında müşteriyi tetikleyen psikolojik unsurlara bakın

 • Banka kartıyla güvenli ödeme yapılabildiğini gösteren güvenlik simgeleri var mı? (Asma kilit vb.)
 • Durum ilerleme çubuğu (kartınız işleniyor vb.) kolay fark edilecek kadar belirgin mi?
 • Yeterince büyük görseller kullanıyor musunuz?
 • Peki doğru renkleri kullanıyor musunuz?

Checkout sayfanızda ince ayar yapmanız vakit alabilir ve bunun için de test yaparak deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekiyor. Öyleyse en kusursuz checkout sayfası nasıl tasarlanır? Sorunun cevabı aşağıdaki infografikte:

 

Kusursuz checkout sayfası 1

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Önder der ki:

  İyi güzel, Türkçe kaynak da.. VWO’dan direkt çeviri yapmasaydınız keşke. Bazı şeyler farklı ülkelere direkt uygulanamaz. Örneğin adresi otomatik doldurabilmek için posta kodunu önce isteyin demişsiniz. Ancak posta kodu Türkiye’de adres metninin olmazsa olmazı değil, o yüzden bizim sitelerde zorunlu alan bile değil. Hatta sorsanız insanların %90’ı mahallesinin posta kodunu bilmiyordur. Teşekkürler yine de.

Fikrini söyle

*