14 Kasım 2018

En Pahalı E-ticaret Alan Adları

En pahalı alan adları2012’de dünya genelinde 1 trilyon dolara ulaşan B2C harcamaları; mobil, sosyal ticaret gibi terimlerin hayatımıza daha çok girmeleri; internet üzerinden yeni ödeme sistemlerinin gelişmesi; Türk e-ticaret sektörünün de geçtiğimiz yıl 30.6 milyar TL’lik hacme ulaşması… E-ticaret her geçen gün günlük hayatımızın daha da içinde yer almaya başlıyor.

Sektörün büyümesi, kullanıcıların online alışverişe olan güvenlerinin artmasıyla beraber fiziki mağazası olan markalar da internetten satış yapmaya yönelmek için kendi internet sayfalarını açmaya başlıyor. Hal böyle olunca da şirketlerin en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri de işlerini internete taşıdıklarında kullanacakları alan adlarının (domain) önemi oluyor.

Alan adları için bir şirketin internetteki yüzü diyebiliriz. Alan adlarını seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Seçilecek olan adın akılda kalıcılığı oldukça önemli bir faktör. Alan adı seçiminde ismin çok fazla önemli olmadığını, içeriğin ve müşteri tecrübesinin daha değerli olduğunu söyleyen Etohum kurucusu Burak Büyükdemir, tüm marka seçimlerinde uygulanabilecek prensiplerin dışına çıkılmadıkça ve uzunluk konusunda abartılmadıkça tüm isimlerin marka olabileceğini de vurguluyor.

Alan adı seçiminin önemiyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz “E-ticaret Sitelerinde Alan Adı Seçiminin Önemi” adlı dosyamıza göz atabilirsiniz.

Ancak bazı alan adları var ki onların değeri oldukça yüksek. Hatta kimi alan adları milyonlarca dolarlık meblağlar ödenerek satın alındı. Bu alan adlarına bu kadar yüksek paralar harcanmasının tabi ki en önemli unsurlarından biri arama motorlarında ilk sırada çıkabilecek isme sahip olmaları diyebiliriz. E-ticaret sektöründeki en pahalı alan adlarını sizler için araştırdık: Listenin başını 250 milyon dolarla “Buy.com” çekiyor.

giftbasketGiftbasket.com – 350,000 dolara FindYourDomain tarafından 2012 yılında satıldı. Giftbasket, hediyelik ürün sepetlerinin gönderimini yapan bir e-ticaret sitesi.

fish.comFish.com – 1,02 milyon dolara 2005 yılında satıldı. Fish.com‘da şu an akvaryum, balık ve benzeri ürünlerin satışı yapılmakta.

fly.comFly.com – 1,76 milyon dolara Travelzoo tarafından 2009 yılında satın alındı. Fly.com uçak bileti satışı yapılan bir e-ticaret sitesi olarak hizmet veriyor.

expres1Express.com – 1,8 milyon dolara satıldı. Tarihi bilinmiyor. Express.com, kadın ve erkek giyimi üzerine odaklanmış bir kıyafet sitesi.

shopping.deShopping.de – 2,85 milyon dolara 2008 yılında satıldı. Shopping.de, kampanyalı ürünlerin satıldığı bir fırsat sitesi olarak hizmet veriyor.

Shopcom LogoShop.com – 3,5 Milyon dolara Lee Lorenzen tarafından satın alındı. Tarihi bilinmiyor. Shop.com Kıyafetten, kişisel bakım ürünlerinin satışının yanı sıra, açık artırma ile de satış yapılan bir e-ticaret sitesi olarak kullanıcılara hizmet vermekte.

Zappos LogoClothes.com – 4,9 milyon dolara ayakkabı satarak işe başlayan ve sonrasında kıyafet, çanta ve aksesuar da satmaya başlayarak hizmet ağını genişleten Zappos tarafından 2008 yılında satın alındı.

Asseenontv LogoAsSeenOnTV.com – 5,1 milyon dolara LA Group, Inc. tarafından 2000 yılında satın alındı. AsSeenOnTV.com, ev ürünlerinden güzellik ve bakım ürünlerine, giyimden elektroniğe kadar birçok farklı ürünün satıldığı bir e-ticaret sitesi olarak hizmet vermekte.

Rakuten LogoBuy.com – 250 milyon dolara Japonya‘nın en büyük e-ticaret şirketi olan Rakuten tarafından 2010 yılında satın alındı. Buy.com, Rakuten’in uluslararası alışveriş sayfasına yönlendiriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. HakanDemirci der ki:

    türkiyede herkez kendi markasını yaratıyor almaktansa.bir reklamla insanlar o domaine sahipleniyor hoşuna gidebiliyor fikir anımsatabiliyor.fazla ayrılması hem iyi hem kötü.

  2. Ahmet der ki:

    Buy.com yerine Rakuten.com ile ilerlemek çok büyük bir karar olmalı.

Fikrini söyle

*