16 Kasım 2018

Engelliler İçin E-Ticaret Eğitimi Projesi Başlıyor

Türkiye’de engelli olmanın zorluğu herkes tarafından biliniyor. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmak adına dünya standartlarını oldukça geriden takip etsek de, Beyazay Derneği’nden gelen bir haber bizleri oldukça heyacanlandırdı.

Ülkemizde 50 çalışan üzerinde elemanı olan özel iş yerlerinin %3, kamu iş yerlerinin ise %4‘ten az olmamak koşulu ile engelli işçi çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Fakat özel sektörde hizmet sunan pekçok firma, engelli vatandaşlarımızı çalıştırmak yerine, bordroda göstermeyi uygun bularak, bu arkadaşlarımızın sosyal hayatlarını ve özgüvenlerini yerle bir etmeyi daha kolay buluyor.

Beyazay Derneği, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte bu konuya çözüm bulmak amacı ile, günümüzün en hızlı gelişen iş sektörlerinden biri olan e-ticaret konusunda engelli vatandaşlarımıza sertifika eğitimi vermeye başlıyor. 3 Ekim’ de başlayacağı belirtilen eğitimlerle ilgili Beyazay İletişim Koordinatörü sevgili Neslihan Özpolat ile görüştük.

Öncelikle başarılı olacağına inandığımız projeniz için sizleri kutluyoruz. Engelli vatandaşlarımız için e-ticaret eğitimi fikri nereden doğdu?

Neslihan Özpolat: Türkiye’de e-ticaret en hızlı büyüyen sektörlerden bir tanesi. Özellikle 2010 yılında e-ticarette hızlı bir büyüme yaşandı.

Bunda özel alışveriş ve fırsat sitelerinin çok büyük etkisi var. Pazara inanılmaz bir ivme kazandırdılar.

Tabii bu hızlı büyüme beraberinde uzman açığını da gündeme getirdi. Türkiye Beyazay Derneği bu açıktan yola çıkarak engelliler için bir e-ticaret eğitim projesi hazırlamaya karar verdi. İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen bu projemizde, 10 ayda 600 engelli vatandaşımıza e-ticaret sertifikası kazandırmayı planlıyoruz.

Nasıl bir eğitim programı sunmayı planlıyorsunuz?

Neslihan Özpolat: Eğitimimiz 30’ar kişilik sınıflarda yapılacak ve her sınıf için haftada iki gün olmak üzere toplam 8 günde tamamlanacak.

Proje e-ticaret ile ilgili tüm süreçlerin eğitimini ve e-ticaret uygulamasının tüm detaylarını kapsamakta. Bu programa katılanlar e-ticaret uzmanı olarak yeni bir kariyer hedefine sahip olabilecekleri gibi, girişimci olmayı da tercih edebilirler. Ayrıca eğitim sonrasında 3 aylık destek hizmeti de verilecek.

Eğitmenlerimizin tamamı sektör içinde görevleri devam eden uzmanlardan oluşuyor. Eğitimizde html temel bilgilerinden, e-ticaret yazılım paket seçimine; tedarik yönetiminden, e-ticarette pazarlamaya kadar pekçok detaylı bilgi kurs katılımcılarımız ile paylaşılacak.

Aynı zamanda belirtmekte fayda var, eğitimler boyunca sınıf ortamında engel durumuna göre destek verecek çeşitli görsel-işitsel araçlar ve materyaller kullanılacak.

Detaylı ee-Ticaret eğitim içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitime katılım şartları neler?

Neslihan Özpolat: Eğitime; en az lise ve dengi bir okuldan mezun görme, fiziksel ve işitme-duyma engelli olan herkes başvurabilir.

Projenizde her hangi bir sponsor var mı? Türkiye’nin önde gelen e-ticaret firmaları konudan haberdar mı?

Neslihan Özpolat: Sponsorumuz yok. Proje süresince belirli dönemlerde tüm sektörlere projeyi anlatacağımız, tanıtacağımız toplantılar düzenleyeceğiz. Proje sayesinde yetiştirilecek e-ticaret uzmanlarının e-ticarete sağlayacağı faydayı ve hizmeti konuşacağız. Bunun dışında tanıtım stratejimiz doğrultusunda basın desteği ile projeyi geniş kitlelere aktarma imkanımız olacak.

Programı yüksek başarı ile tamamlayan engelli arkadaşlarımıza iş konusunda destek olunabilinecek mi? Sektörde yer alan firmalarla bu konuda bir çalışma var mı?

Evet, bu konuda da bazı çalışmalarımız olacak. Proje süresince yeni iş fikirlerinin beklentisi içinde olacağız ve eminiz ki bunu yaşayacağız. Gelişmelere göre çözüm dahilinde ilgili kuruluşlarla/kişilerle iletişimlerimiz olacak. Zaten proje tamamen uygulamaya yönelik. Bu da katılımcıların yeni fikirler oluşturması açısından oldukça olumlu ve motive edici bir ortamda bulunacakları anlamına geliyor. Proje henüz çok yeni olmasına rağmen uzman olarak mezun olacak arkadaşlarımız için şimdiden işbirliği ve istihdam talepleri gelmeye başladı.

Katılımcılara daha güçlü destek sağlamak amacı ile eğitim programına paralel olarak, ortak bir e-ticaret alışveriş platformu oluşturmayı da planlıyoruz. Başarılı katılımcılara bu platformda uzman olarak çalışabilme veya kendi girişimciliğini gerçekleştirenlere aynı ortamda e-ticaret yapma fırsatı sunulacak.

Projeyi devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

Neslihan Özpolat: Proje sürdürülebilir bir proje olarak kurgulandı. Şu an sadece İstanbul’ da e-ticaret eğitimlerini vermeye başlayacağız. Amacımız bu son derece faydalı projemizin uygulama kapsamını bir yılın sonunda İstanbul sınırları dışına taşımak.

Neslihan Hanım’a Türkiye’deki engelli vatandaşlarımızın meslek edinmesi adına oldukça önemli olan bu projenin detaylarını bizlerle paylaştığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Biz de inanıyoruz ki, sektörde yer edinmiş firmaların sosyal sorumluluk projesi olarak da bakabileceği bu ve buna benzer pekçok proje, kısa sürede başarılı sonuçlara ulaşacak ve hız kesmeden meslek sağladığı kişi sayısını arttırmaya devam edecek.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*