19 Kasım 2018

E-Posta ile Geçen 40 Yıl ve Kilometre Taşları

İster internete sadece işi düştüğünde giren insanlardan olun, ister internetsiz yaşayamayan, cep telefonundan laptop bilgisayarına televizyonundan buzdolabına kadar her yerde internet erişimi olan insanlardan, mutlaka en az bir kere e-mail, ya da bizdeki adıyla e-posta (elektronik posta) göndermiş ya da almışsınızdır.

Ya kendi kelimelerinizle yazarak karşınızdakine kendinizden birşeyler anlatmış ya da resim, video, müzik, slayt gösterisi ve benzeri bir şeyler paylaşmışsınızdır. Özellikle, internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, “Siparişiniz kargoya teslim edilmiştir” bilgisinin olduğu e-posta’ları heyecanla beklemişsinizdir.

Gelişen ve evrimleşen teknoloji ile birlikte zamanında nasıl “mektup” popülerliğini “e-posta” mesajlarına bıraktıysa şimdilerde de “e-posta” popülerliğini iyiden iyiye Facebook, Twitter, Friendfeed, Foursquare gibi sosyal ağ platformlarındaki “anlık mesajlaşma” teknolojileri karşısında yitirmektedir.

Bu doğal bir süreçtir ve insan ihtiyaçlarının paralelinde gerçekleşmeye devam edecektir. Öte yandan, elbette ki halen karşımızdakine sadece onun bilmesini istediğimiz bir konuda birşeyler söyleyeceksek “e-posta” en doğru araçtır. Kişiye, muhattabına özeldir. İş dünyasında, resmi yazışmalarda halen vazgeçilmezdir.

Peki, e-posta hayatımıza ne zaman girmişdir? E-Posta’nın evrimini sürdürmesi sürecinde hangi kilometre taşları vardır? Gelin birlikte inceleyelim:

1971:
Bilgisayar mühendisi Ray Tomlinson ilk elektronik posta mesajını göndermiştir. (Maalesef, mesajın ne olduğunu hatırlamamaktadır)

1976:
Kraliçe 2. Elizabeth elektronik posta mesajı gönderen ilk devlet büyüğü olmuştur.

1978:
Elektronik posta olarak hazırlanan ilk reklam mesajı devlet ve üniversite bilgisayarlarının bağlı bulunduğu bir networks üzerinden gönderilmiştir.

1982:
e-mail” kelimesi ilk kez kullanılmıştır.

1982:
: )” gülen surat ifadesi ilk kez Scott Fahlman tarafından bulunurak e-posta içerisinde kullanılmıştır.

1989:
Dönemin popüler radyocularından  Elwood Edwards, AOL sistemlerinde kullanılmak üzere: “Welcome (Hoşgeldiniz)”, “File’s done (Dosya tamamlandı)”, “Goodbye (Hoşçakalın)”, “You’ve Got Mail (Postanız var)” ikonik seslendirmelerini yapmıştır.

1997:
Elektronik postanın hızla yaygınlaşmasına kayıtsız kalmayan teknoloji devi Microsoft, o zamanın en popüler e-posta platformlarından birisi olan Hotmail’i 400 milyon dolar karşılığında satın almıştır.

1997:
Popüler e-posta yazılımı Microsoft Outlook piyasaya sürülmüştür.

1998:
Warner Bros. film yapım şirketi e-posta mesajları üzerinden başlayan bir aşkın konu edildiği “Mesajınız Var! (You’ve Got Mail)” isimli  filmi çekmiştir. Film 250 milyon dolar gişe hasılatı yakalamıştır.

1998:
Oxford İngilizce Sözlüğü’ne ‘istem dışı gönderilen reklam içerikli elektronik posta’ anlamına gelen “spam” kelimesi eklenmiştir.

1999:
İlk büyük dolandırıcılık e-postası Bill Gates’in kendisine e-posta gönderen herkes ile mal varlığını paylaşacağı üzerine yayınlanmış ve milyonlarca insan tarafından el değiştirmiş e-posta mesajıdır.

2003:
Ünlü çizgi film serisi “The Simpsons” ın bir bölümünde ailenin babası Homer Simpson ilk kez e-posta adresini kullandığını ifade etmiş ve adresini şu şekilde vermiştir: “chunkylover53@aol.com”

2003:
Reklam içerikli elektronik posta gönderimini belirli standart ve kurallara bağlayan Amerika’nın ilk yasal düzenlemesi “The CAN-SPAM Act” George W. Bush tarafından imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir.

2004:
“lol” (‘çok hoş’ anlamına gelen “lovely” kelimesine karşılık gelen ifade) benzeri internette sıkça kullanılan kısaltmalar resmi olarak Oxford İngilizce Sözlüğü’ne alınmıştır.

2004:
FTC (Federal Ticaret Komisyonu) tarafından e-posta gönderim (spam) kanunları sistemleştirilmiştir.

2004:
Viyana’da düzenlenen “the MMS World Congress” organizasyonunda ilk kez multimedya e-posta mesajları tanıtılmıştır.

2005:
E-posta gönderenlerin kimliklerinin doğrulanmasını sağlayan ilk teknoloji SPF tarafından geliştirilmiştir.

2007:
Google tarafından Gmail e-posta hizmeti kullanıma açılmıştır.

2007:
Gönderilen e-posta mesajları üzerinden kimlik avı dolandırıcılığına karşı önlem olması için DKIM güvenlik protokolü devreye alınmıştır.

2008:
Amerika Birleşik Devletleri başkan adayı Barack Obama, seçim çalışmaları döneminde 13 milyon e-posta adresi toplamış ve seçim propagandası yaparken kullanmıştır.

2011:
Associated Press Stylebook tarafından “e-mail” ifadesi “email” olarak düzeltilmiştir.

Görüldüğü üzere “elektronik posta” tam 40 yıldır internet teknolojisinin önemli bir oyuncusu olarak evrimini sürdürmüştür. Sürdürmeye de devam edecektir.

(Lütfen sizler de e-posta kullanımına ait kilometre taşları biliyorsanız bizlerle paylaşın.)Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. e-ticaret siteleri hayatımıza kolaylıklar getirdi oturduğumuz yerden sipariş veriyoruz kapıya kadar geliyor.

Fikrini söyle

*