20 Kasım 2018

E-Posta Pazarlamada “Gönderen İsmi” Nasıl Olmalıdır?

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

Değerli ETicaretMag.com takipçileri,

Kısa bir süre önce e-posta pazarlama ile alakalı genel ama detaylı yazdığım “E-posta Pazarlamaya İlk Adım” başlıklı yazımdan sonra, adım adım e-posta pazarlama yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizlere tecrübelerimle birlikte aktarmaya çalışacağım. Bu yazılardaki bilgiler, birçok şirketin e-posta pazarlama faaliyetlerini yürütürken elde edilmiş kıymetli bilgiler olduğundan, sizlere çok faydalı olacağını düşünüyorum.

“Gönderen İsmi” Nedir ?

Öncelikle belirtmeliyim ki, e-posta pazarlamada açılma sayılarını etkileyen en önemli unsur aslında “Gönderen İsmi”dir. Çünkü insanlar tanımadığı kişilerden gelen e-postaları önemsemezler ve açmazlar.

“Gönderen İsmi” e-bültenin kim tarafından gönderildiğini gösterir. “Gönderen İsmi” kullanıcı tarafından tanınıyorsa, bültenin açılma ihtimali çok artar.

Tabii bazen tüketiciler, tanıdıkları firmaların “Gönderen İsmini yazım formatından dolayı hatırlayamayabiliyor veya kafasında tanıdığı bir marka olarak canlandıramayabiliyor. Bu iki durumun tek sebebi Gönderen İsminin rastgele oluşturulmasıdır.

Bu yüzden e-posta pazarlama çalışmalarınızda Gönderen İsmini itinayla oluşturmalısınız ki, kullanıcı her zaman o gönderen ismi ile ve yazım formatı ile sizi tanısın.

Gönderen İsmini hazırlarken domaininizin yazım formatını, logonuzun nasıl olduğunu ve reklam-tanıtım çalışmalarında markanızı, sitenizin yada kısaca projenizi hangi isimle duyurduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

Bunlara uygun olarak da dikkat çekici bir formatta “Gönderen İsmi” hazırlayabilirsiniz.

Bu arada Gönderen İsmini hazırlarken Hotmail, Gmail, Yahoo gibi e-mail servislerinde Gönderen İsminin bulunduğu alanın maksimum kaç karakter aldığını inceleyiniz. Yoksa Gönderen İsminiz tam gözükmeyebilir.

Şimdi bu konuya canlı örnekler vererek ne kadar küçük bir detayın ne kadar etkili bir sonuç doğurduğunu görelim.

Yukarıda Hepsiburada.com’un Gönderen İsmi bulunmaktadır. Bu örneğe bakacak olursak Hepsiburada.com yerine Hepsiburada veya Hepsi Burada yazılması çok başarısız olacaktır.

Çünkü sitenin radyo, tv ve internet mecralarında yapılan tanıtımlarında sürekli site ismi yazılıyor ve telafuz ediliyor. Ayrıca tüketicinin gözünde Hepsiburada.com daha çok alışılagelmiştir. Bu arada karakter sınırlamasına da dikkat etmişler. Yazım formatına dikkat ettiniz mi?

Bir de yukarıdaki gönderen ismine bakalım. Karakter sınırına uyulmadığını ve kimden geldiğinin anlaşılmadığını görüyoruz.

Dolayısıyla ancak ve ancak konu kısmı bize birazcık güvenli gönderici olduğunu anlamamımızda yardımcı olabilir. Sonuç olarak da bu e-postayı açıp açmamakta kararsız kalıyoruz.

Şimdi kendi sitenizin Gönderen İsmini inceleyin ve yorumlayın. Daha sonra hangi formatın kullanıcı için daha güven verici olduğunu analiz edin.

Bu arada kullandığınız e-posta pazarlama sistemi, farklı Gönderen İsimleri yazmanıza izin veriyorsa farklı yazım formatlarında üyelerinize e-bülten gönderip de doğru kararı verebilirsiniz.

NOT: E-posta pazarlamada yapılan çalışmalar tek başına sonuç vermez. Farklı noktalardaki çalışmalar tamamlandığında bir bütün olup size etkisini gösterebilir. Bu yüzden, gelecek dönemde yazacağım diğer yazılarım da bu bütünün diğer parçaları olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

Fikrini söyle

*