16 Aralık 2018

E-Tailing Group’tan Online Satışları Arttırma Üzerine Bir Araştırma

E-Tailing Group’un, ABD’de online alışveriş yapan 1035 kişilik bir tüketici grubu ile oluşturduğu araştırmasında müşterilerin online mağazalardan beklentilerini ve dolayısıyla mağazaların satışlarını arttırmak için izlemeleri gereken yollar sıralandı.

Firma araştırmasını geçtiğimiz sene içerisinde en az 4 defa olmak üzere, toplamda 500 dolar ve üzerinde alışveriş yapmış bir tüketici kesimi ile gerçekleştirdi.

Müşterilerin online ya da offline çoğu alışverişinde, ürünleri satın almadan önce online ürün araştırması yaptıklarının belirtildiği araştırma, özellikle seyahat ve teknolojik ürünler kategorilerinde online araştırma yapmadan yapılan alışverişlerin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılara online pazarlama faaliyetlerinin satın alımlarına etkisi sorulduğunda ise, aşağıdaki sonuçlar ortaya çıktı.

Tüketicilerin %43’ü arama sonuçlarının alışverişleri üzerinde etkili olduğunu belirtirken, %37’si yerel sonuçların gösterildiği arama sonuçlarının, %34’ü mağazalardan gelen emaillerin, %32’si ise aile ve arkadaşların yorum ve önerilerinin önemli olduğunu belirtti.

Online araştırılan ürünlerle alakalı gelen display reklamlarının önemli olduğunu belirten kesim ise katılımcıların %23’ü olarak belirlendi.

Katılımcıların %47’si bir ürünü asla tam fiyatlı satın almayacaklarını belirtirken, %51’i bulunması zor olan ürünler için indirim beklemeden alışveriş yapabileceklerini paylaştı.

Tüketicilere online sitelerden alışverişlerini kolaylaştıran etkenler sorulduğunda ise, ücretsiz kargo %73’lük oranı ile en fazla tercih edilen sebep oldu.

Ücretsiz iade tüketicilerin %70’i tarafından önemli olarak belirtilirken, web sitelerinde indirim ve promosyonların ayrı bir bölümde tanıtılması tüketicilerin %62’si tarafından çok önemli bir etken olarak işaretlendi.

Tüketiciler tarafından belirlenen alışverişleri kolaylaştıracak maddelere bakacak olursak, bu maddelerin pekçoğunun ürünlerdeki indirim, kupon ya da ücretsiz hediyeler üzerinde durduğunu görüyoruz. Günümüzün fiyat odaklı tüketicileri artık satın aldıkça kazanmak ve ürünlere en uygun fiyatlarla sahip olmayı arzuluyor.

Araştırma katılımcılarına farklı cihazlarla yaptıkları online alışverişlerden duydukları memnuniyet sorulduğunda ise, bilgisayar üzerinden yapılan alışverişlerdeki memnuniyet oranı %68 olarak belirleniyor.

Yukarıda bulunan şemadaki en ilgi çekici veri ise, tüketicilerin online olarak bilgisayarları ile yaptıkları alışverişlerden duydukları memnuniyetin, offline mağazalara kıyasla daha yüksek olması. Offline alışverişlerden duyulan memnuniyet oranı katılımcılar tarafından %45 olarak belirtildir.

Akıllı telefon ve tabletlerle yapılan alışverişlerden duyulan memnuniyet %15 gibi oldukça düşük bir rakam olarak belirlenirken, f-ticaretten duyulan memnuniyet oranının %11 olduğu araştırma ile ortaya çıktı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*