19 Aralık 2018

E-Ticaret Devleri Online Videoda Sınıfta Kaldı

SundaySky 2010 yılı dördüncü çeyreğinde e-ticaret yapan şirketlerin video ile pazarlama kullanımlarını inceleyen raporunu açıkladı. Rapor, en büyük 50 online mağazanın pazarlama faaliyetlerindeki video kullanımları, Youtube’taki varlıkları ve web sitelerindeki video SEO aktiviteleri üzerinden gerçekleşti.

Rapora göre Amerika’nın en büyük 50 online mağazasının %40’ının hala video pazarlama faaliyeti bulunmuyor. 50 büyük firmadan sadece %22’sinin online ortamda 1000’den fazla videosu bulunuyor.

Video kullanan sitelerin çoğu ise videonun altyapısını SEO’ya uygun gerçekleştirmiyor.

Online video ile ilgili önemli bir gelişme ise, en büyük 50 online mağazanın Youtube’taki varlıklarını neredeyse ikiye katladığı.

Online mağazaların dörtte üçü ürünlerini tanıtan videolara daha fazla yer vererek müşterilerin bu alandaki artan taleplerini karşılamak için uğraşıyorlar.

Forrester tarafından 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, gerekli SEO altyapısı yapılmış bir videoyu web sitenizde yayınlamak, Google sıralamasında ilk sayfalarda olma şansını 50 kat arttırıyor.

Açıklanan verilere göre, 50 büyük online mağazanın %74’ünün web sayfasında ürün tanıtım videoları bulunuyor. %38’i web sitelerinde ürünleriyle ilgili bilgi videoları paylaşırken, mağazaların sadece %28’i ana sayfasına video eklemiş durumda.


Amazon, online alanda yer alan video sayısıyla rakiplerini oldukça geride bırakıyor.

Video SEO’nun Artan Önemi

Forrester tarafından açıklanan araştırmada da belirtildiği üzere, video arama motoru optimizasyonu ile Google’da ilk sıralara yükselmek daha kolay. Videoların internetteki hakimiyetinin giderek arttığı da göz önüne alınacak olursa, bu alanın gittikçe değer kazanması kaçınılmaz. Video SEO ile arama motoru sonuçlarında ilgi çekici linklerle yer alabilmek, dolayısıyla daha fazla trafik çekebilmek mümkün.

Gerek ABD’de gerekse Türkiye’de hızlı bant internet (ADSL, Kablolu internet, vs) kullanımının hızlı artışı, tüketicilerin satın alacakları ürünlerin videolarını izlemekte de kolaylık sağlıyor.

Önümüzdeki dönemlerde e-ticaret sektöründeki büyük oyuncuların ürün ve tanıtım videolarına, müşteri memnuniyetini arttırmak, ürün iadelerini azaltmak ve online videoyu bir pazarlama aracı görmek adına yatırım yapmaya devam edecekleri bir gerçek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Video ile pazarlama konusunda dünya devlerinin bu kadar etkisiz kalması bana ilginç geldi. Zappos’un bu konuyla ilgili çalıştığını ve siteye her gün 400 ürün videosu eklediğini okumuştum.

    Kurucu ortağı olduğum eros pırlanta tarafında video ile pazarlama konusunda çalışma yaptık deneyimlerimizi ve sonuçlarını da http://www.ahmetdurmusoglu.com/e-ticaret-ve-musteriyi-dinlemek.html burada paylaşmıştım.

Fikrini söyle

*