20 Kasım 2018

E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

E-bülten ile EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

Geçtiğimiz yılki 2012/13 dosyasında olduğu gibi bu sene de sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmesi ve yeni yıl öngörülerine 2013/14 dosyamızda yer veriyoruz. Türkiye e-ticaret sektöründe yer alan 30’a yakın şirketin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda sektörün son durumunu ve geleceğini Türk e-ticaretindeki fikir önderlerinin ağzından dinleyeceğiz.

Geçen yılki dosyamızda 2013’te en çok konuşulacak konuların mobil ticaret, rekabet ve yatırım olarak öne çıktığını görmüştük ve 2013’ü ele aldığımızda da bu tahminlerin büyük bir kısmının gerçekleştiğini görüyoruz.

Bu dosyamızda Aralık ayının sonuna kadar hafta içi her gün sektörün önde gelen isimlerinin yorumlarını yayınlayacağız. Sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmesi olan bu dosyada ilerleyen günlerde hangi şirketlerin görüşlerine yer vereceğimizi de sizlere sunuyoruz ve her gün bu yazılar yayınlandıkça buradaki görsellerin üzerine tıklayarak o yazılara ulaşabileceksiniz.

Sektör için oldukça önemli görüşlerin yer aldığı bu dosyayı okurken, umarız bizim hazırlarken aldığımız kadar keyif alırsınız.

markafoni
Sina Afra: 2013’teki Siparişlerimiz Yüzde 30 Oranında Arttı [13/14 Dosyası]
Önümüzdeki dönemde, büyük ölçekli şirketlerin küçük oyuncuları satın alması ve konsolidasyonların yaygınlaşmasıyla, pazardaki oyuncu sayısının azalmaya devam ederek piyasanın dengesini bulmasını bekliyoruz… (Devamı için tıklayın)

ideasoft
Seyhun Özkara: Sektör 2014’te Bu Yıla Kıyasla Daha Çok Büyüyecek [13/14 Dosyası]
2010, 2011, 2012 yılları sektör açısından daha hareketliydi. 2013 yılında doğal olarak ekonomik ve diğer etkileri de göz önünde bulundurarak yorumladığımızda zaman zaman durgunluklar oldu… (Devamı için tıklayın)

sahibinden

sahibinden.com’un Çalışan Sayısı 2013 Yılında 310 Kişiye Ulaştı [13/14 Dosyası]
2013 yılında e-ticaret sektöründeki büyüme, 2012’ye göre yavaşlamakla beraber devam etti. Bu süreçte rekabetin daha da arttığını gördük… (Devamı için tıklayın)

Lidyana
Hakan Baş: “2013’de Hedeflerimizin Birçoğunu Gerçekleştirdik” [13/14 Dosyası]
2013’te dikeyde taşların biraz daha yerine oturduğunu söyleyebiliriz. Bazı dikey firmaları bizim gibi kategori genişlemesine giderken, bazıları faaliyetlerini kapatmak durumunda kaldı… (Devamı için tıklayın)

yemeksepeti
Aydın: Yemeksepeti’nin Günlük Siparişinin Yüzde 30’u Mobilden [13/14 Dosyası]
2013 yılı sadece Türk e-ticaretinde değil, tüm dünyada mobil internetin yılı oldu diyebilirim. Perakendenin e-ticarete kaymasıyla başlayan sürece, e-ticaretin mobile kayışı eklendi… (Devamı için tıklayın)

PayU

Emre Güzer: Şu An 3000′den Fazla Üye İş Yeriyle Çalışıyoruz [13/14 Dosyası]
Mobilin genel gelişimine baktığımızda en çok klasik perakendeciliği etkilediğini ve dijital unsurların, özellikle de lokasyon bazlı uygulamaların sektörde etkisini her geçen gün daha fazla hissettirmeye başladığını görüyoruz… (Devamı için tıklayın)

212

Dayınlarlı: 2014’te Sürdürülebilir Ekonomiyi Konuşacağız [13/14 Dosyası]
2011 yılında yaklaşık 142 milyon dolar olan Türkiye’deki yatırım miktarı 2012 yılında 100 milyon dolar seviyelerine düşerken 2013 yılında 200 milyon dolar civarına yaklaştı… (Devamı için tıklayın)

gold

Ünlü: 2013 Bankaların ve Agresif Yapılan Karsız Kampanyaların Yılı Oldu [13/14 Dosyasi]
2013 yılı bankaların ve karsız, agresif yapılan kampanyaların yılı oldu. Hangi banka, hangi firmaya, hangi avantajı sağladı ise o birleşim mutlak şekilde galip geldi… (Devamı için tıklayın)

Etid

Orhun: 2014′te Pazar Büyüklüğü 100 Milyar TL’ye Yaklaşacak [13/14 Dosyası]
Önümüzdeki sene pazar büyüklüğünün 100 milyar TL’ye yaklaşacağını söyleyebiliriz. Kullanıcı sayısı da 10 milyonu geçecek. Yani internet bağlantısı olup da e-ticareti denemeyen hane sayısı çok azalacak… (Devamı için tıklayın)

iyzico

Özbugutu: Alternatif Ödeme Sistemlerinin Pazar Payı Birkaç Yıla Artacak [13/14 Dosyası]

Piyasanın daha da büyüyebilmesi için kredi kartına sahip olmayan ama internet kullanan kesime hitap eden ödeme alternatifleri oluşması lazım. Zaman geçtikçe, hem sektör hem de tüketiciler daha fazla tecrübe kazanacak… (Devamı için tıklayın)

Pozitron

Fatih İşbecer: 2014’te Big Data Kavramını Konuşuyor Olacağız [13/14 Dosyası]

Pazardaki ağır rekabet nedeni ile çoğu firma müşterilerine gerçek anlamda iyi hizmet veremiyor. Bu sebeple 2013’de kapanan ya da birleşmelerle ortadan kaybolan e-ticaret sitelerinde gördüğümüz senaryoyu 2014’de de görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum… (Devamı için tıklayın)

groupon

Aydın: Grup Satın Alma Özelinde Kemikleşmiş Bir Kullanıcı Bazı Mevcut [13/14 Dosyası]

Grup satın alma özelinde lokal hizmetlerin indirimli satışından bahsedersek bu sektörün sona yaklaşması söz konusu değil. Tam tersine kemikleşmiş bir kullanıcı bazı mevcut… (Devamı için tıklayın)

limango

limango: 5 Milyon Olan Üye Sayımızı 2013’te 6 Milyona Çıkardık [13/14 Dosyası]

2013 yılında kullanıcı sayısındaki artış ile beraber alışveriş deneyimlerindeki artışın da ön plana çıktığını görüyoruz. Tüketiciler internetten alışveriş yapmaya artık daha sıcak bakıyor, ödeme konusuna daha güvenilir yaklaşıyor… (Devamı için tıklayın)

evidea

Evidea: 2013’te Şirketler Karlılığı Büyüme Hedeflerinin Önüne Koydular [13/14 dosyası]

Aslında bu yıl için çokça dile getirilen kişiselleştirme ve mobilin artık ayrıştırıcı etkisini olmaya başlayacağını düşünüyorum, bu konularda hızlı adım atan firmalar rekabette avantajlı konuma geçebilirler… (Devamı için tıklayın)

buldumbuldum

BuldumBuldum: 2013′te Kaliteli Hizmet Sunan Şirketler Öne Çıktı [13/14 Dosyası]

2013’te e-ticaret şirketleri eskiden olduğu gibi esas olan şeyin ciro değil karlılık olduğunu anlamaya ve fiyat rekabetindense kaliteli hizmet ile daha karlı hizmet vermeye odaklandılar… (Devamı için tıklayın)

outletim

Bulut Dur: “Tüketiciler Hizmetten Memnun Kalsaydı 2013′de Büyüme Devam Ederdi” [13/14 Dosyası]

Şu an Türkiye’de popüler olan mevcut sosyal medya kanallarını düşündüğümde sosyal ticarete maalesef inanmıyorum. Sosyal medyanın e-ticarete sadece repütasyon açısından anlamlı bir etkisi olduğunu düşünüyorum… (Devamı için tıklayın)

çiçeksepeti

Emre Aydın: 2014’te Konuşacağımız Konulardan Biri de İçerik Pazarlama Olacak [13/14 Dosyası]

2013 özelinde değerlendirdiğimizde de dikey girişimlerden çok birçok farklı kategoriyi kullanıcıların tek çatı altında bulabileceği marketplace modellere odaklanıldığını söyleyebiliriz… (Devamı için tıklayın)

akakce

Karataş: Offline Alışverişlerde de Fiyat Karşılaştırmasının Olmasını İstiyoruz [13/14 Dosyası]

Geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz yüzde 50’lik büyümeler de son yıllarda %30 lara kadar düştü. Aslında bunun negatif bir etkiden değil tam tersine pazarın artık olgunlaşma seviyelerine doğru ilerlemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz… (Devamı için tıklayın)

paypal

Kıvanç Onan: 2014’te Mobile ve Tüketici Tecrübesine Önem Verilecek [13/14 Dosyası]

Her ne kadar 2012 ile karşılaştırıldığında, bu yıl mobil hacmin arttığına işaret etse de, sanıyorum iş yerlerinin mobilizasyon konusunda daha yavaş olmaları bu kanalın dünya ölçeklerinin gerisinde kalmasına yol açıyor… (Devamı için tıklayın)

sanalpazar

Kesici: E-ticaretin Toplam Perakendedeki Oranının Artması İçin Birkaç Yıl Gerekiyor [13/14 Dosyası]

Türkiye’deki e-ticaret sektöründe büyüme, 2013’te önceki yıllara göre biraz ivme kaybetti. Bunun nedeni e-ticareti yanlış algılayan, güçlüklerinin farkında olmayan birçok irili ufaklı girişimin oyundan çekilmesiydi… (Devamı için tıklayın)

platinmarket

Balkan: 2014’te Rekabet Artacak, Müşteri Memnuniyet Öne Çıkacak [13/14 Dosyası]

Sistem sağlayıcılar içerisinde yazılım ve altyapı sistemlerinin birbirine yakın özelliklere ve aynı düzeye ulaşması, rekabeti ve kaliteyi arttırırken kendini yenilemeyen sistem sağlayıcılarını sektörde devre dışı bırakmıştır… (Devamı için tıklayın)

eros pırlanta

Durmuşoğlu: 2014′te Şirketler Karlılığa ve İhtiyatlı Büyümeye Odaklanacaklar [13/14 Dosyası]

Türk e-ticaret sektörü ağırlıklı olarak kaynak kıtlığı yaşayan şirketlerin oluşturduğu küçük bir sektör. Dolayısıyla aylık hareketler yıl sonu göstergelerini çok etkiliyor… (Devamı için tıklayın)

pordiva

Pordiva: 2013 Şirketlerin Mobilden Daha Fazla Aksiyon Aldıkları Bir Yıl Oldu [13/14 Dosyası]

2012 yili sirketlerin mobili daha cok izledikleri, altyapilarini hazirladiklari ve stratejilerini olusturduklari bir yil olmus iken 2013 yili sirketler icin mobilde daha fazla aksiyon aldiklari bir yil oldu… (Devamı için tıklayın)

ogli

OGLI: İnternetten Alışverişe Duyulan Güvenin Artması Sektörü Olumlu Etkiledi [13/14 Dosyası]

ödeme sistemlerinin gelişmesi ve güvenilirliğinin artması ile, kişisel bilgilerin paylaşımından duyulan çekincelerin azalması, e-ticareti kullanan kitlenin büyümesini sağladı…  (Devamı için tıklayın)

yurt içi kargo

Yurtiçi Kargo: 2014′te Çapraz Kanallar Üzerinden E-ticaretin Sürdürülebilirliği Öne Çıkacak [13/14 Dosyası]

2013 yılında Yatay e-ticaret kurguları yerlerini portal yapılara bırakırken daha dikey uzmanlaşmış siteler ve inovatif çözümler dikkat çekmeye başladı… (Devamı için tıklayın)

kliksa

Kliksa: 2014’te Şirketler Kişiselleştirilmiş Deneyim ve Markalaşmaya Odaklanacak [13/14 Dosyası]

Önceki yıllarda elektroniğin payı çok daha fazlaydı ancak son dönemde özel alışveriş kulüpleri ve değişen internet kullanıcısı profiliyle birlikte tabloda tekstil ön sırayı almış durumda… (Devamı için tıklayın)

gittigidiyor

Ömür Topaç: Türkiye’nin Yüzde 12′si GittiGidiyor’a Üye [13/14 Dosyası]

Türk e-ticaret sektörünün müşteri tarafında ölçeklenmesinin önündeki en büyük engel halen güven duygusu. Bunu inşa edebilmek ve belli bir seviyenin üzerinde sürekli tutabilmek ise zorlu bir süreç… (Devamı için tıklayın)

eticaretmag

EticaretMag Ekibinin 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri [13/14 Dosyası]

2014’de dikey projeler devam ederken “içerik pazarlaması” & “entegre pazarlama” öne çıkacak alanlar olacak. Aynı zamanda B2B ve hizmet servis sektöründe kayda değer girişimler duyacağımızı düşünüyorum… (Devamı için tıklayın)


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS