16 Kasım 2018

E-Ticaret Dünyasında İş Zekası

E-ticaret İş ZekasıHer geçen gün e-ticaret kavramı daha fazla hayatımıza girmeye başlıyor. Çeşitli konulara özel sitelerin kurulumundan sonra private shopping ve fırsat siteleri ile normalde hiç e-ticaret üzerinden alışveriş yapmamış kullanıcılar bile bu dünyaya adımlarını attılar.

Kurulan startup firmaların durum değerlendirmesi ve ileriye yönelik stratejik planlar yapması gerekmektedir. Bu planlar firmanın kurucuları girişken değil girişimci olduğu taktirde belli bir döneme kadar insiyatif kullanmalarıyla işlemektedir. Sonrasında ise geçmişe yönelik verilerin incelenmesi dönemi başlamaktadır. Normal koşullar altında ilk bakılan değerler tabii olarak satış rakamlarıdır. Zaman, mekan, cinsiyet gibi çeşitli boyutlarlar irdelenen veriler ışığında yönetim kademesi çeşitli kararlar alabilmektedir.

Fakat tüketicileri elimizde tutmak istiyorsak bu verileri bir nebze daha detaylandırmamız şarttır. Çünkü yaşamakta olduğumuz devirde üretici veya hizmet sağlayıcı olarak bizlerin bir çok rakibi bulunmaktadır. Kullanıcıların bizi terkederek rakip firmaya geçme oranları geçmiş döneme kıyasla çok daha yüksektir. Psikolog Dr. Aric Sigman, insanların artık bir günde, bir mağara adamının bütün hayatı boyunca yaptığı kadar seçim yapması gerektiğini belirtmektedir.Markaların tüketicilerin ilgisini talep etmek yerine onları etkilemesi gerekmektedir. Starbucks, E-bay veya Virgin gibi şirketlerde bu özellik şirketlerin doğasında bulunmaktadır.

Dan Rosensweig ( http://www.crunchbase.com/person/dan-rosensweig ) dünya, kitle iletişim araçlarından “benim” iletişim araçlarıma doğru yön değiştiriyor demektedir. Bu değişim esnasında e-ticaret platformları internet üzerinden işlem yapmayan normal şirketlere göre bir adım ötede bulunmaktadır.Çünkü tüketicilerine kendilerini özel hissettirmek için gerekli olan malzemelerin birçoğunu talep etmek zorunda değillerdir. Öte yandan diğer firmalara baktığımızda tüketicilerinden sürekli kendilerine dair bilgi vermelerini talep etmektedir. Genellikle satış öncesi ve sonrası başvuru formları ile yapılan bu talepler ise tüketicilerin eksik/yanlış veri girmesi ile sonlanmaktadır.

E-ticaret platformlarında ise bu durum farklıdır. Günü kurtarmak adına bir anda başlanılan siteler haricinde doğru planlama yapıldığında, e-ticaret platformlarında tüketicilerin yaptığı her hareketi tespit etmek mümkündür. Bu verilerden bilgi edinme süreci ise çok rahatlıkla yapılabilinmektedir. Bilgi’den kastedilen sadece belirli bir menüde veya bir üründe ne kadar süre kaldığı değil, o ürün ile yüksek korelasyona sahip çıkarımlar elde etmektir. Kullanıcıların her hareketinin kayıt altına alınabildiği bu yapılarda raporlama şirket kurulup belirli bir aşamaya geldikten sonra sıkıntı yaratabilmektedir. Bu sıkıntıların başlıcaları raporların ihtiyaçları karşılamaması, yeni rapor oluşturulması için adam/kaynak yaratılması, raporlar için kişiye bağımlılık ve kişinin yedeğinin olmaması gibi birçok madde ile sıralanabilmektedir.

Çözüm ise İş Zekası projelerinde bulunmaktadır. Geçmiş bilgiler elbetteki kritiktir ancak örgütlere sorunların tanımlanması ve fırsatların görülüp anında aksiyon tavsiyesi verecek bilgi sistemleri gerekmektedir. Bir çok legacy olarak tanımlayabileceğimiz yapılarda geçmiş bilgilerden bile faydalanılamamaktadır. İş zekası projeleri doğru tanımlandığında ve sadece bir IT projesi olarak görülmediği taktirde tüketicilerinizi anlamak, operasyonel faaliyetlerinizi ölçümlemek gibi veriye ihtiyaç duyduğunuz her alanda size yardımcı olmaktadır. İş Zekası projelerini bir buzdağına benzetmek mümkündür. Buz dağının görünen raporlama ve analiz bölümlerinin hazırlanması olup, alt tarafa kimse dikkat çekmez. Fakat İş Zekası projelerinin en önemli kısmı veri ambarının doğru şekilde tasarlanmasıdır. Doğru tasarlanan bir veri ambarı sayesinde diğer modülleri sorunsuzca – gelecekte de sorun çıkarmayacak şekilde – yapmanız son derece basit hale gelecektir. Veri ambarı tasarımındaki en büyük sıkıntılar ise eksik veri, verilerin tekilleştirilmesi, farklı platformdaki verilerin birleştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Farkında mısınız? E-ticaret siteleri doğru tasarlandığında yukarıda sorunlarla asgari oranda uğraşılacak ve diğer yapılara göre çok daha çabuk sonuca ulaşılarak randıman alınacaktır. İş Zekası projelerini kullanarak elde edeceğiniz stratejiler doğrultusunda tüketicilerinizi çok daha iyi analiz edebilir ve onları çok daha iyi anlayarak rakiplerinizden bir adım ötede olabilirsiniz.

Tüketicilerimiz, onlara söylediklerimizi unutabilirler.
Ama nasıl hissettirdiğimizi unutmazlar…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhabalar, bir sorum olacaktı;
    E-ticaret te yapılması istenen iş zekası uygulaması başlangıcı için sorulması gereken ‘sorular’ neler olmalıdır, hangi veri neden ve nasıl tutulması gerektiğini önceden tasarlamak için.

Fikrini söyle

*