21 Kasım 2018

Eticaret Girişimleri için Alan Adı Seçimi

Kurgulanan yeni bir e-ticaret girişiminin alan adını belirlemek, yani girişiminize isim koymak, yeni bir marka yaratmak, çok zorlu ve bir o kadar da kritik bir nokta. Yeni doğacak bir çocuğa isim koymak kadar zor ve önemli. Bu kadar önemli bir tercih oldukça ince eleyip sık dokunarak yapılmalı.

Bir e-ticaret sitesinin gelecekteki başarısının en önemli anahtarlarından biri kesinlikle alan adının ne olduğu. Kendi içinde bir pazar halini alan ve binlerce lira paralar ödenerek el değiştirir hale gelen alan adları tabiri caiz ise bulunmaz hint kumaşı halini aldı. Tam anlamıyla projenizi yansıttığını düşündüğünüz bir alan adı belirleyerek alınabilirliğine baktığınızda, alınmış olduğunu görmeniz büyük olasılık. Özellikle “.com” uzantılı, uygun bir alan adını boş yakalamak neredeyse imkansız. Bu alan adlarının büyük çoğunluğu hiçbir site için kullanılmadan, atıl halde, “ileri görüşlü” sahiplerinin mail hesabında kaderlerinin parlayacağı günü bekler halde…

Peki yeni bir girişimin eşiğinde bu kadar kritik ve zor bir karar verirken nelere dikkat edilmeli. Bir çok kriter listelenebilir: Akılda kalan, kısa, kolay hatırlanan, sizi yansıtan, SEO performansı yüksek, ilk izlenimi doğru veren, kolay yazılabilir, kolay okunabilir vs.

Tabi ülkemiz şartlarını düşünürsek, bu kriterlerin arasına “yasaklı kelimeler barındırmayan” maddesini de eklememizin maalesef gerekli !?!

Karar vermeniz gereken en önemli nokta SEO performansı yüksek bir alan adı mı tercih etmelisiniz yoksa marka olmaya yatkın bir alan adı mı? Eğer projenizi dikey bir konuda kurgulayacaksanız, yani spesifik bir ürün ya da ürün grubunda uzmanlaşma yoluna gidecekseniz alan adınızın SEO uyumlu olmasında fayda var. Muhtemelen müşteri profiliniz sizi marka bilinirliğiniz için değil sunduğunuz ürün ve fiyat avantajı için tercih edecekler. Bu durumda sunduğunuz ürünle ilgili araştırma içinde olan herkes potansiyel müşteriniz ve sizi mutlaka bulmaları gerekli. Bu durumda ürün grubunuzla ilgili sıkça aratılan kelimeleri analiz ederek bu kelimeleri barındıran alan adları bulmak faydanıza olacaktır. Örneğin kalem satışı yapacağınız bir site kuracaksanız, alan adınız içerisinde “kalem” kelimesinin geçmesi arama motoru performansı ile size büyük artı sağlayacaktır.

Bu yılın başında 700.000$ gibi bir fiyata el değiştiren “runningshoes.com” alan adı bunun en iyi örneği. Bu alan adının yeni sahibi Chad Weinman “runningshoes.com” alan adının kendileri için kilit öneme sahip olduğunu, önemli arama motorlarında ilk sıralarda yer alarak ödenen bedelin fazlasını kendilerine kazandıracağı düşüncesinde.

Eğer size uygun kelimelerin hepsi doluysa günlük hayatta kullanılan ön ve son ekler ile kalemler.com, kalemci.com gibi alternatif kelimeler türetebilirsiniz. Ayrıca alan adınız içerisinde “-” kullanmanız size SEO performansında bir zarar getirmeyecektir fakat alan adınızın söylenişini zorlaştırdığından ve hataya açık olduğundan dezavantaj yaratabilir.

Projenizde ürün ya da sektörel bir uzmanlaşma söz konusu değilse, geniş bir yelpazede hizmet verebilecek ya da uzun vadede sizi kısıtlamayacak bir alan adı tercih etmeniz gerekli.  Markalaşmaya müsait bir alan adı belirlerken akılda kalıcılığı yüksek, söylenişi melodik, düşünüldüğünde ne amaca hizmet ettiği konusunda pozitif çağrışımlar yaratacak, sitenin tarzını en iyi şekilde yansıtacak, çok uzun olmayan kelimeler kullanılmasında fayda var. Bu şartlarda belirlenecek alan adının tek başına sözlükte bir anlam ifade etmesi bile gerekmiyor. Sizin ona yükleyeceğiniz anlam ve kalite uzun vadede size avantaj bile sağlayacaktır. Tabi bu kriterlere uyalım derken çok dağılmamaya da özen gösterilmeli.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Levent öncelikle kalemine sağlık, çok önemli bir konu hakkında yazmışsın. Ben de bu konuyu ele almayı düşünüyordum, sen beni kurtardın 🙂

  Her ne kadar alan adı uzmanı olmasam da ben de e-ticaret siteleri için alan adı seçimi konusunda birkaç fikrimi eklemek isterim.

  Öncelikle SEO konusunda söylediklerine katılıyorum. Ancak uzun vadeli, tamamen markalaşmaya yönelik bir işte SEO’ya takılınmaması gerektiğini düşünüyorum ben de. Akılda kalıcı, basit bir isim daima iyi marka olur.

  Bir de çok önemli başka bir konu var. İçinde herhangi bir markanın adı ya da bir kelimesi geçmeyen alan adı seçmeye çok dikkat etmek gerekir.

  Daha önce bu konuda kötü birkaç tecrübe yaşamış biri olarak, marka konusuna çok önem verilmeli diyorum. Örnek: abcBurada.com abdSepeti.com tarzı alan adlarını sıkça görüyorum. Uzun vadeli marka olmak isteyen şirketlerin bu tarz, başka şirketleri çağrıştıran, ya da bir kelimesini içinde bulunduran alan adlarından uzak durmasını tavsiye ediyorum.

  Tekrar kalemine sağlık.

  • Levent Durak der ki:

   Ahmet Hocam değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Yorumunda belirttiğin herhangi bir markanın bir kelimesinin geçmemesi konusunda hemfikir değilim. özellikle sıkça kullanılan “…sepeti” “…burada” yada “e-….” ülkemiz e-ticaret sektöründe artık klişeleşmiş ve bu sayede hatırlanırlığı oldukça üst düzeyde olan kalıplar. dikey konularda çalışacak firmalar için marka bilinirliğinden çok uzmanlık bilinirliği daha önemli olduğundan bu kalıpların kullanılmasında bir zarar olmadığını düşünüyorum. bunun en iyi örneği ise yemeksepeti ve ciceksepeti örnekleridir. Sundukları niş hizmet ve ürün ile özdeşleşen bir alan adı kalıbına sahipler. bunun kendilerine büyük avantaj sağladığı kanaatindeyim.

 2. Burak der ki:

  oncelıkle yazı için tesekkurler benım merak ettigim alan adında turkce karakter ıcermeyen alan adlarının türkçe karakter içeren google aramalarnda ne kadar etkın olup olmadıgı

  ornegin ben yılbaşı ağacı satıyorum agac.com u almak seo acısından ne kadar etkılı olur
  insanlar arama motorlarında ağaç diye aratıyorsa bu bir sıkıntı yaratır mı ?

  teşekkürler

  • Merhaba,
   Sıkıntı olmaz. Google extended denilen dillere ait karakterleri zaten uydurma yöntemini kullanmakta. Yani ç=>c gibi alternatifleri dikkate alır. Hatta tam tersi bozuk olarak “agac” yazsanız biler hemen en üstte Vikipedia “Ağaç” makalesi çıkmakta.

  • Levent Durak der ki:

   Burak ve Snowbird ikinize de teşekkürler. sanırım Snowbird yeterli cevabı vermiş. Türkçe karakter konusunda Snowbird’ünde dediği gibi Google ilgili sonucu veriyor fakat gerek okunuş problemleri, gerekse akılda kalıcılık için türkçe karakter içermeyen alan adlarının tercihinde fayda olduğu düşüncesindeyim.

 3. Uzun vadede markalaşmayı hedefleyen firmalar için domain adının SEO ile ilişkilendirilmesini hatta düşünülmesi gereken en önemli faktör olarak alınmasına katılmıyorum. Geçmişte ve günümüzde ismiyle yaptığı iş bağdaşmayan birçok firma mevcuttur. Bu noktada ismin akılda kalıcı olmasının, kullanıcılara sempatik gelmesinin uzun vadede SEO dan daha iyi sonuç getireceğini düşünüyorum.

  • Levent Durak der ki:

   Serkan yorumun için teşekkürler. yazımda da belirttiğim gibi tamamen seninle hemfikirim. melodik ve akılda kalıcı alan adlarının uzun vadede markalaşma konusunda faydalı olacağını düşünüyorum fakat niş bir konuda çalışılacaksa SEO mutlaka en önemli silahlardan biri. SEO çalışması kapsamında ise anahtar kelimenin alan adında geçmesinin faydası çok yüksek.

 4. Merih Fındık der ki:

  Levent e-ticaret site kuruluşunun abc sinden bahsetmişsin çok güzel. Faaliyet gösterecek olan kişi ya da işletmenin ulaşmak istediği hedefe giden yol işte bu noktadan başlıyor. Belli bir süre ardından seçim yanlış ya da yetersizse geri dönüşler zorlaşabiliyor.

  Eğitimlerimde de sürekli bahsettiğim gibi, internet üzerinde faaliyet gösterecek bir kuruluşun en büyük sermayelerinden bir tanesi seçtiği domaini oluyor. Daha fazla satış için, daha fazla ziyaretçiye ihtiyaç duyulabiliyor. Daha fazla ziyaretçinin karşısına daha sık çıkmak gerekiyor. Online pazarlama faaliyetlerine ödenen ücretlerin yanı sıra arama motorlarında yapılan sorgularda domain daha da üste çıksın diye SEO tekniklerine ve tecrübelerine başvuruluyor. Domaine yapılan tüm bu yatırımlardan sonra dikkat edilecek en önemli unsur onu riske atmamak oluyor.

  Bilinçsiz yapılan spam mail çalışmalarında kullanılan gerçek domainler, isminizi kötüye işaret edebiliyor(blacklist). Yazında da belirttiğin gibi bir ürün ya da ürün grubuna ait alınan domainde ki amaç, sattığın ürünle ilgili arama sonuçlarında teknik olarak sana artı bir değer sağlaması. Marka isminin kullanılması ise markanın gücünü ve bilinirliğini internet sitesinde yinelemek oluyor. Blacklistlere düşmüş bir domain arama sonuçlarında değer kaybederken, bu domain altında çalışan sanal mağazadan yapılan alışverişlerde müşterilere gönderilen maillerde, müşterilerinin önemsiz kutularına düşebiliyor.

  Son olarak bahsetmek istediğim alınan domainde yapılabilecek hatalara karşı alternatiflerinin de alınarak gerçek domaine yönlendirilmesidir. Özellikle dilimizde yazılmasında ve okunmasında zorluk yaşanabilecek yabancı isimlere karşı alınacak bir önlem faydalı olacaktır.

 5. Berkan der ki:

  Sizin de bildiğiniz gibi son zamanlarda Türkiye’de faalieyet gösteren e-ticaret firmaları İngilizce alan adları veya ingilizce türkçe kombine alan adı (e.g. fitbas.com) kullanmakatdırlar. Türkiye’de faaliyet gösterecek bir firmanın ingilizce veya tamamen anlamsız ama sizin deyiminiz ile sempatik ve kolay yazılan ve okunan (e.g. zizigo.com) alan adı kullanması konusunda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 6. Yavuzabdullah_54 der ki:

  Bir konuda bilginize ve tecrübenize dayanarak bir fikir almakistiyorum.ben eticaret yapmak alışveriş sitesi kurmak istiyorum,7 tanealan adı satın aldım.Alan adı seçimi konusunda yardımcı olursanız çok memnunolurum. Almış olduğum alan adları; 1-enucuzfiyataal.com 2-enuygunfiyataal.com 3-indirimlifiyataal.com4-tektiklakapinda.com5-uygunfiyataal.com
  6-tektiklaal.com
  7-avantajlifiyat.comBunlardan hangisini tercih etmem yararlı olur acaba?Değerli görüşlerinizibenimle paylaşırsanız çok memnun olurum.İlginiz için teşekkür ederim.

  • motto der ki:

   almış olduğunuz alan adları çok uzun ve karmaşık size tavsiyem daha özel ve kısa bir alan adı bulmanızdır. Eğerki ben yinede aldığım alan adlarıyla yola çıkacağım diyorsanız tektiklaal dır.

 7. öncelikle güzel görüşleri paylaştığınız için teşekkür ederim.elinize sağlık.
  e ticaret alan adı seçiminde değerli fikirlerinize tekrar başvurmak istiyorum.eticare için hangi alan adını önerirsiniz?
  1-ucuzlukfestivali.com
  2-birtiklakapida.com
  3-tektiklaal.com
  4-vipucuzluk.com
  Yardımcı olursanız çok mumnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Levent Durak der ki:

   öncelikle bir önceki mesajı gözden kaçırdığım için üzgünüm. bu arada ihtimaller 4’e inmiş sanırım. bu 4 seçenek içinden birtiklakapida.com ve tektiklaal.com türkçe karakter içerdiğinden ve üç kelime içerdiğinden bence en zayıf ihtimaller. vipucuzluk.com nispeten daha iyi ama vipdukkan.com’un gölgesinde kalmak keyifsiz olabilir. bu durumda benim oyum ucuzlukfestivali.com’a gidiyor. hem türkçe karakter içermiyor, hem eğlence ve ekonomiklik gibi pozitif çağrışımlar içeriyor, hem de sempatik ve akılda kalıcı bir isim. umarım görüşüm faydalı olur.

   • yavuzabdullah_54 der ki:

    Leventbey öncelikle zaman ayırdığınız ve değerli görüşleriniz benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.görüşünüz çok faydalı oldu .artık ucuzlukfestivali.com’un üzerinde yoğunlaşacağım.reklam sloganınıda ‘bu festivale sende davetlesin’ gibi haberlerde yapmayı düşünüyorum.bu arada bir önceki mesajıma yorumlar olumsuz olduğu için ihtimalleri 4’e indirdim 🙂
    ilginiz için teşekkür eder başarılanızın devamını dilerim. Saygılarımla

    • Levent Durak der ki:

     faydam olduysa ne mutlu bana. reklam sloganı da gayet güzel ama dikkat “bu festivale sen de davetlisin”deki “de” ayrı yazımalı 🙂

 8. Merhabalar
  Ben birşey danışmak istiyorum. Marksasende.com alan adı ile stok bazlı ve Süre sınırlı ürün satışı yapabileceğim bir firsat sitesi yaratabilirmiyim.
  Bu alan adı ile firsat sitesi yaratmak sizce doğru bir karar olabilir mi?

  • Levent Durak der ki:

   Merhaba,

   alan adı muhtemelen markasende.com olmalı. Eğer bu şekildeyse alan adı gayet güzel fakat bir alan adı üzerine proje inşa etmek, bir nala sahip olduğunuz için at almak gibi. Bir private shopping projesi düşünüyorsanız alan adından önce lojistik, altyapı, yazılım, ürün tedariği gibi öncelikleriniz olmalı. bu soruların hepsini aştıktan sonra alan adı seçiminin ne kadar kolay bir iş olduğunu göreceksiniz.

 9. http://www.gercektenucuz.com sizce nasıl ? şuanda yayında deil ama el emeği ile yapılan ürünlerin satılacağı bir sistem düşünülmekten sizce uyğunmudur.

  • Merhaba

   Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse deniz kabuklarından yapılan hediyelik ürünler (200 çeşit ürün), güvenlik kamaraları, züccaciye, elektrik ürünleri, gümüş ürünleri düşünmekteyim tedarik kısmında sorun yaşamayacağım (gerekli anlaşmalar yapılmıştır ) tabi ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir. benim merak ettiğim sorular

   1-) http://www.gercektenucuz.com Bir e-ticaret sistemi için uyğunmudur ?

   2-) http://www.gercektenucuz.com Gelecekte bir marka olabilme kriterlerine sahip’midir. ? şimdiden çok teşekkür ederim…

   • Levent Durak der ki:

    Merhaba,

    seçtiğiniz alanadı bence gayet güzel ve kulağa hoş geliyor ama markalaşma konusu çok daha derin çalışmalar gerektiren büyük bir uzmanlık konusu. bu konuda yorum yapmak benim haddim değil.

    başarılar

    • Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim. Yorum yapmasanız dahi bir fikirde buanilirsiniz bu isim üzerinden gidildiği taktirde ileriki yıllarda marka olma Potansiyeli görüyormusunuz http://www.gercektenucuz.com'da eğer mümkün olmayacak ise başka bir isim arayışına girmek istiyorumda…

     • Levent Durak der ki:

      fikirde bulunmam yorum yapmam demek zaten 🙂 dediğim gibi alan adı bence gayet güzel ama markalaşma konusu sadece yanyana gelen harflerle olabilecek bir şey değil. çok daha farklı çalışmalar gerektiriyor.

 10. cevaplar için teşekkürler evet alan adı güzel gibi geliyor banada 🙂 Peki kime sorabilirim yada nasıl öğrenebilirim bari bunun için bişey söyleseniz çünkü bi aksilik çıkmaz ise 2012 de start vermeyi düşünüyoruz da….

 11. Ben domain ve markalaşma olarak ahmet kırtok’a katılıyorum. Başımda şöyle bir şey var şimdi. Zamanında sizin gibi düşünüp gaziantep’teki dükkanımıza çiçek siparişi almak için http://www.gaziantepcicek.com adresini aldım.İlk seneler iyiydi şimdi herkes seo yapacam diye gaziantepcicek versiyonları oldu.Adamlar başka yere çiçek siparişi veriyor beni arıyo hepsi aynı firmanın değilmi diyor. Çıkar yol bulamadım siteye açıklama yazmak zorunda kaldım.

 12. Selam arkadaslar internete aradim bulamadim, google hani domeinleri alan adi yani .com, .net …… daha iyi edeklsiyor. Domein seciminde iyi bir aciklama olabilir. Bunun cevabini bulabilirsen yada bir ufak aciklama bulabilirsem cok isimize yarayabilir.

 13. Konu için teşekkürler, pek çok noktaya aydınlık getirmiş, ayrıca konu ile ilgili benim de yazdığım detaylı bir makale mevcut. İncelemek isterseniz http://www.emrahisikli.com/eticaret-siteleri-icin-domain-secimi.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

 14. iyi çalışmalar internet üzerinden satışını düşündüğümüz kendi üretimimiz olan arı ve arı ürünleri, zeytin, pekmez, tahin satışı için http://www.mevsimindeye.com isimli domaini aldık ve e-ticaret paketi ile ürün girişlerine başladık. Fakat işin içine girince isim olarak doğru olup olmadıgını anlamak için sizlerinde görüşünü almak istedim ve istiyorum. http://www.mevsimindeye.com yerine acaba
  http://www.mutfakalisverisim.com
  yada
  http://www.hayattadinda.com mu olsa acaba diye düşünmeye başlar olduk sizce hangi isim olmalı ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  not: ürün olarak ileride kendi üretimimiz olan çilek mandalin organik üzüm ve organik ürünleride dahil etmek istiyoruz.

 15. Sitenizdeki yorumları okudum her bir arkadaşa yorumları için ayrı ayrı teşekkür ederim
  Bende şuanda mevcut e ticaret sitem var firmam ile alakalı http://www.ayrintishop.com fakat yeni bir vizyon ile tekrar ayrı bir internet sitesi kurmak istiyorum sektör olarak sanayi mimari iç dış ticaret ile alakalı geniş kapsam içine alacak bir site çalışması içindeyim , faka isimlerde tam sabitleşemedim bu konuda fikri olanların düşünlerini almak isterim
  http://www.varmibizimgibisi.com http://www.edinburdan.com http://www.bibaksan.com http://www.vergulumalgulum.com

 16. musa der ki:

  Merhaba bende bir site kurmak istiyorum fakat kendi uretimim olan bir urun yok ve tedarik edecek maddi bir imkana da sahip değilim fakat ailemin geçimine ek gelir getirecek bir site kurup oradan reklam geliri elde etmek istiyorum.bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 17. Merhaba öncelıkle yazı için tesekkurler benım merak ettigim alan adında turkce karakter ıcermeyen alan adlarının türkçe karakter içeren google aramalarnda ne kadar etkın olup olmadıgı

 18. Alan adını alırken kurumsal veya bireysel müşteri tiplerinden herhangi birini seçmemizin bir önemi var mı?
  Örneğin ben bir domain tedarik eden firmadan bireysel kullanıcı olarak bir web sitesi ismi tescil ettirdim. Daha sonra bu web sitesi ismini e ticaret sitesi yapabilir miyim? Yoksa firmamı kurup ardından kurumsal olarak mı alan adımı satın almalıyım?

  Teşekkürler..

 19. teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş çalışmalarınızın devamını diliyorum

Fikrini söyle

*