18 Kasım 2018

E-ticaret Nedir? [eMikrofon]

site gorsei 8eMikrofon ile iki aydır sektörü yakından ilgilendirecek soruları sokağa yöneltiyoruz. Doğru yanıtların yanında çok ilginç cevaplar da duyduğumuz oluyor. Bu hafta da bu tarz bir soruyla sokağa çıktık. Ekstra bir şey eklemeden “E-ticaret nedir?” diye sorduk ve birbirinden farklı sonuçlar elde ettik. Çıkardığımız en önemli sonuç ise eticaret ile online alışveriş kavramlarının aynı kapıya çıktığının bilinmiyor olması.

“E-ticaret nedir?” diyerek mikrofon yönelttiğimiz bazı insanlar, kelimenin ne anlama geldiğini bilmediklerini söylüyorlar. Ardından peki online alışveriş nedir diye sorduğumuzda ise verdikleri cevaplarla aslında eticaret eyleminin birebir içinde olduklarını anlıyoruz. Bu kesinlikle online kelimesinin direkt olarak interneti çağrıştırıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir, “e” eki ise henüz halkı yakalayamamış gibi görünüyor.

Türkiye’de eticaret pazarı gün geçtikçe büyüyen bir pazar. Yapılan pazar araştırmalarına ve istatistiklerine göre internetten yapılan kartla yapılan ödeme rakamlarının 2012 yılında 30.6 milyar liraya ulaştığını görüyoruz. 2013’ün daha iyi geçeceğini varsayarsak, artık eticaret kelimesi kulaklara o kadar da yabancı gelmeyecek diyebiliriz. Bunun en önemli kanıtı neredeyse her geçen gün artan internet girişimleri.

Sahip olduğu fikri veya işini internete taşımak isteyen her girişimci aslında verdiği hizmetle bizlere e-ticareti daha çok yaşatacak. Tabi bir e-ticaret girişiminde bulunmak sanıldığı kadar kolay değil. Eğer yeterli bilginiz yoksa zorlanacağınız çok açık. Bunun için EticaretMag editörleri ve sektör profesyonelleri tarafından yazılan, sayıları 70’i geçen rehberlerin yer aldığıYeni Başlayan İçin E-ticaret” sayfası ile sizi eticaret konusunda bilgilendirmeyi hedefliyoruz.

8. bölüm ile artık birinci sezonun sonuna doğru ilerliyoruz. Bugüne kadar sektörün potansiyel müşterilerine yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar bizleri ikinci sezon için sabırsızlandırıyor. Sözü fazla uzatmayalım ve sizleri ilk sezonun -belki de eMikrofon‘un- en temel sorusuna gelen cevaplarla başbaşa bırakalım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*