16 Kasım 2018

E-Ticaret Platformlarında SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eticaret SEOGenel olarak SEO uygulaması denilince bir çok firmanın gözettiği konu başlangıç olarak meta description bölümü için yaptığı çalışmalardan ibaret olmaktadır. Pek tabi meta description’ı tanımlamakla SEO bitmemekte. Arama algoritmalarındaki değişikliklere göre sürekli sitenizi güncellemeniz gerekmekte.

E-ticaret platformlarında ise benim sıkça rastladığım hataları sizlerle paylaşmak isterim. Size tavsiyem ise aşağıda sıraladığım yanlışlara çok dikkat etmeniz çünkü  bu konularda yapılan hatalar, siz Seo açısından doğru bir iş yaptığınızı düşünürken sizi alt sıralara doğru itebilir.

  1. Büyük Problem: E-ticaret siteleri genellikle tanımlamalarda üretici firmanın kullandığı tanımları sitesinde kullanır. Bu içeriğin bir çok e-ticaret sitesi tarafından ve sizin sayfalarınızda sık sık kullanılması duplicate içerik ve sayfa yaratır. Sitenizdeki duplicate içeriğe sahip sayfalar, hatta daha önce başka sitede yayınlanmış içeriği kullanmak kalite skoru açısından negatif değerlendirilmektedir.
  2. Sitenizde ürün ile ilgili kullanıcı görüşlerine yer vermeniz sıralamada yükselmeniz açısından büyük değer katar.
  3. Sayfalarınızda görsel ve text kalitesini SEO açısından gözetmeniz çok önemlidir. Textleri crawler için görünür kılmak adına HTML text formatında kullanmalısınız. Yani bazı c2c platformlarında görüldüğü gibi ürün ile ilgili görsel üzerinde bulunan açıklamanın (imaj üzerinde bulunan text’in) crawler açısından hiçbir anlamı bulunmamaktadır.
  4. Yurtdışında bir çok site günümüzde uzunca yazılmış kötü bir kullanıcı görüşünün, kısa yazılmış iyi bir görüşe göre kalite puanınızı çok daha olumlu etkileyeceğini düşünmektedir. Bunun için kullanıcı görüşlerinin kötü olmasından korkarak, kullanıcı görüşlerini göz ardı etmeyin. Bu konuya öncülük eden bir şirkette Zappos.com’dur.
  5. SEO konusunu meta tanımlamalarını yaptım ve işim bitti diye düşünmemek tüm e-ticaret platform sahiplerinin en önemli anahtarı olacaktır. Evet SEO için yaptığınız hiçbir yatırım kısa süreli değildir. Fakat mutlaka profesyonel bir şirketten yardım alarak sitenizin SEO açısından uygunluğunu test ettirmek en büyük tavsiyem olacaktır.

Bu konunun devamı niteliğindeki yazılarımı önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS