13 Kasım 2018

E-Ticaret Sitelerine Üyeliğe Devlet Desteği Var!

Günümüzde sayıları binlerle ifade edilecek kadar çok sayıda e-ticaret sitesi bulunmakta. Bu sitelerin bazıları son kullanıcılara hizmet verirken bazıları da şirketlere yani kurumsal müşterilere yönelik hizmetler sunuyor. Son zamanlarda büyük perakende firmalarının da e-ticaret sektörüne olan ilgisinin artması ve girişimlerde bulunmaları sektörün büyümesi yönünde pozitif bir etki sağlamış gibi gözüküyor. Şimdilik cirosal anlamda dişe dokunur bir artış gözlenmese de en azından içerik zenginliği ve çeşitlilik anlamında büyük bir potansiyel söz konusu.

Bu gelişmelerin paralelinde büyüyen e-ticaret sektörüne karşı devletimiz de tepkisiz sayılmaz. Şimdilik özellikle “e-ticaret” başlığı altında yurtiçindeki faaliyetleri destekleyen bir devlet girişimi olmasa da ürünlerin yurt dışına elektronik ortamda pazarlanabilmesi amacıyla bir takım e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin limitler dahilinde karşılanması ile ilgili bir devlet yardımı söz konusu.

Buna göre, 2006/6 sayılı Pazar Araştırması ve Pazarlama Desteğine İlişkin Tebliğ’de yer alan Elektronik Ticaret (e-Ticaret) Sitelerine Üyelik Giderlerinin Desteklenmesi konusunda Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın karar mercii olması kaydıyla İGEME (İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi) isimli kurum, uygulamacı kuruluş olarak görevlendirilmiş. Yani, başvuru şartlarını sağladığınıza inanıyorsanız hemen bu kuruluşa başvurarak belirtilen devlet yardımından yararlanabilirsiniz.

Peki, bu yardımdan kimler faydalanabilir?

Tebliğ’de geçen tarife göre “Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler” bu yardımdan faydalanabilecektir.

Ne kadarlık bir yardım söz konusu?

Müsteşarlıkça uygun görülen ve nihai tüketiciye yönelik olmayan e-ticaret sitelerine üyelik giderleri, şirketler için % 70 oranında ve yıllık en fazla 10.000 ABD Dolarına kadar desteklenir. Firmalar en fazla 5 e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla 3 yıl süresince yararlanabilir.

Hangi e-ticaret sitelerine üyelik bu kapsam dahilinde?

www.alibaba.com www.europeansourcing.com www.psi-network.de
www.archiexpo.com www.fibre2fashion.com www.recycle.net
www.army-technology.com www.fordaq.com www.steelorbis.com
www.baba2baba.com www.globalsources.com www.stonecontact.com
www.bncnetwork.net www.icomtrader.com www.tecdoc.de
www.chemorbis.com www.infomine.com www.techpilot.net
www.directindustry.com www.kompass.com www.tradeatlas.com
www.dothealth.com www.lubricants1.com www.tradeboss.com
www.ec21.com www.mesteel.com www.tradekey.com
www.environmental-expert.com www.mfg.com www.turkishexporter.net
www.europages.com www.nauticexpo.com www.webpackaging.com

 

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak için IGEME web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*