19 Kasım 2018

E-Ticaretin Olmazsa Olmazı: Fotoğraf!

Özel alışveriş kulüpleri sayesinde e-ticaretteki büyümenin bir anda hız kazanmaya başladığını biliyoruz.

Özellikle tekstil firmaları tek tek kendi e-ticaret sitelerini oluşturmaya başladılar ve bir süre sonra bilinen birçok markanın kendisine ait alışveriş platformunun bulunacağını az çok tahmin ediyoruz.

Halihazırda hizmet verenlerin ise, canlı manken kullanmaları ve yüksek kalitede fotoğraflar ile ürünlerini zenginleştirmeleri, satış rakamlarını arttırmalarına zemin hazırlayan etkenler arasında yer alıyor.

Hangi tekniklerle ürününüzün dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz?

Ürünleri incelerken hangi tür fotoğrafların dikkatimi daha çok çektiğini gözlemledim ve birçok alışveriş sitesini karşılaştırarak, var olan veya yeni kurulacak e-ticaret sitelerine yardımcı olabilecek birkaç maddeye değinmek istedim:

 • Bir ürünün birkaç açıdan fotoğrafı çekilmeli ve tekstilde muhakkak canlı manken kullanılmalıdır.

 

 

 

 • Siyah bir çanta için koyu renk fon veya beyaz bir elbise için beyaza yakın bir fon ürünün ortaya çıkmasını engelleyebileceği için, arka planda kullanılacak renk çok iyi seçilmelidir. Genellikle açık bej ve gri tonları, çekim için uygun olabilir.

 

 

 

 • Ürünlerin yan yana sıralanabileceğini düşünerek hizalamaya dikkat etmek gerekir. Mankenin başının üzerindeki boşluğun tüm fotoğraflarda aynı kalması, çantaların üst ve alt boşluklarının yan yana durduklarında eşit olması gibi hizalama değerleri çok önemlidir. Ürünler arasında dolaşırken eşit olmayan boşluklar dikkati dağıtabilir.

 

 

 

 • Çekim uzaklığı aynı tür ürünlerde değişmemeli, bir fotoğraftaki mankenin yüzü diğer fotoğraftakine göre daha büyük çıkmamalıdır.

 

 

 

 • Pantolon, elbise ve etek gibi ürünler için mankenin boy fotoğrafı kullanılmalıdır. Ancak bluz, gömlek ve şal gibi ürünlerde dizden yukarı çekimler oluşturulması, ürünün mankenin üzerindeki “pantolon mu, yoksa şal mı” olduğunun algılanması açısından daha iyi olabilir. Her ikisinde de mankenin yüzü görüneceği için, kullanıcı kendisini onun yerine koyarak neyin yakışıp yakışmayacağını tartabilir.

 

 

 

 • Çanta gibi duruşu ve büyüklüğü merak edilen ürünlerin, fikir vermesi açısından manken üzerinde fotoğraflanması faydalı olabilir.

 

 

 

 • Ayakkabı, çanta ve aksesuarlarda gölge ve yansımalar çok hafif kullanılabilir, ancak fazlası ürüne odaklanmayı engelleyebilir.

 

 

 

 • Işığı ve flaşı iyi kullanmalı, detaylar olabildiğince ortaya çıkarılmalı, ancak ürünün üzerinde gereksiz parlama oluşturulmamalıdır.

 

 

 

 • Netlik ne çok keskin ne de bulanık olmalıdır. Bulanık, detayları algılanamayan bir ürün akıllarda soru işareti bırakacağından, kullanıcının çok beğense bile üründen vazgeçmesine neden olabilir.

 

 

 

 • Renk unsuru çok önemlidir. Gerçekte kırmızı olup da, fotoğrafta pempe çıkmış bir elbisenin altında “kırmızı elbise” yazması, kullanıcıyı tereddütte bırakacaktır.

 

 

 

 • Fotoğraflar dijital ortama aktarıldıktan sonra, varsa arka plandaki kirlilik homojen bir görüntü elde edecek şekilde giderilmeli; gereksiz herhangi bir çizgi veya gölge bırakılmamalıdır.

 

 

Satışlarınızı artırın…

Kötü çekilmiş bir fotoğraf, iyi bir ürünün satışının düşük seviyelerde kalmasına neden olabilir; kalitesi daha düşük bir ürünü iyi fotoğraflarla yüksek satış rakamlarına ulaştırabilirsiniz.

Ancak bu, düşük kalitedeki bir ürünü olduğundan farklı gösterme olarak algılanmamalıdır.

Bu tarz yaklaşımlar iadeleri artıracağından, kuruma zarar verecek ve güvensizlik oluşturacaktır.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki; yüksek kalitede çekilmiş ve detaylı bilgi veren fotoğraflar, ziyaretçilerinizin satışa dönüşme oranını artıracaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS
Hakkımda Zülfiye Avcı

AlisverisKulupleri.com kurucu ve yöneticisi.
Twitter - Friendfeed - Bütün Yazıları

Yorumlar

 1. Banu Yazman der ki:

  Zaten internet üzerinde fiziki temas olamayacağı için ürünü inceleyebilmek ancak fotoğraflarla mümkün. 360 derece dönen ürün fotoğrafları da ayrı bir güzellik sunuyor .Türkiye’de henüz yaygın kullanımı yok galiba. Fakat http://www.CantaBAK.com adresinde çanta fotoğraflarını bu şekilde çektiklerini biliyorum.

  • 360 derece fotoğraflama atladığım bir konu olmuş. Gittikçe yaygınlaşan ve ürün hakkında çok iyi fikir veren bir uygulama. Özellikle çanta, ayakkabı, dekoratif aksesuar ve mutfak ürünlerinde etkisi fazla olacaktır.

   • Zülfiye Hanım merhaba,

    “E-Ticaretin olmazsa olmazı; Fotoğraf” başlıklı önemli saptamalar içeren yazınızı ve Banu Yazman Hanımefendi’nin http://www.CantaBAK.com isimli online kadın çantası satış sitemizde gördüğü 360 derece dönen fotoğraflarımızla ilgili uyarısını ilgiyle okuduk. Yazınız nedeniyle size, çalışmalarımızı dikkatinden kaçırmayan ve övgü dolu sözlerini bizden esirgemeyen Banu Hanım’a teşekkür ederiz.
    http://www.CantaBAK.com isimli online çanta satış sitemizi hazırlarken; ziyaretçilerin dikkatini çekebilmek amacıyla son bir-iki yılda sayıları çokca artan e-ticaret sitelerinden görsel olarak daha farklı bir tasarımla yola çıkmayı düşündük. Bu farklı tasarımın kurgusunu da, 360 derece dönen fotoğraflar üzerine yaptık.
    Sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi ürünün birkaç açıdan fotografını çekmek fikrini bir adım daha öteye taşıyarak, satışa sunduğumuz her çantanın 360 derece dönen fotoğrafını sitemize koymayı, isteyenin bu dönen fotoğrafı mouse yardımıyla sağa-sola çevirerek çantaları görmek istediği açıdan görmesini sağlamayı düşündük.
    Yine yazınızda belirttiğiniz gibi, çantaları canlı mankenler üzerinde fotoğrafladık…
    Ve ürünlerimizi satın almayı düşünen ziyaretçilerimizin kafalarında soru işaretleri kalmaması amacıyla; ellerine alarak inceleyemedikleri tüm çantaların üzerlerindeki aksesuarların, malzemesinin ve dikişlerinin en ince ayrıntılarına dek görülebilmesi için, dev detay fotoğraflarına yer verdik.
    Bu çalışmamız, ziyaretçilerimizin büyük ilgisi ile karşılaştı. Ve Banu Yazman Hanımefendi’nin mesajıyla da, sitenize kadar yansıdı.
    Eğer http://www.CantaBAK.com adresindeki sitemizi inceleme fırsatı bulur, fotoğraf ağırlıklı sitemizle ilgili görüş ve değerlendirmelerinize sitenizde yer verebilirseniz, önderliğini yaptığımız bu çalışmanın ülkemizde de yaygınlaşmasına ve tabi ki sitemizin tanıtımına katkı sağlamış olursunuz.
    Başarı dileklerimizle saygılar sunarız.
    Neşet Özmen

 2. Namik Mustafayev der ki:

  Merhaba Zulfiye hanim
  Gerekten elinize ve emeginize saglik.cok super bir yazi.bu kadar ayrinti super

 3. benim fikrime göre gıda teknoloji ürünleri hariç çoğu ev ürünü veya benzer nitelikte ürün için 360 derecelik fotoğraf entegresi yapılması, tanıtım ve fikir açısından müşteride daha çabuk etki gösterecektir. Ama bu tür bir çalışmaya rastlmasam da e-ticaret ile uğraşanlara bir fikir vermiş olayım. Aklına uyan değerlendirmeli.

 4. Ürünlerinizin profesyonel bir elden ve dekupeli olarak fotoğraflandırılmasını istiyorsanız http://www.cekticekiyo.com sitesinden bize başvurabilirsiniz. Fiyat listesi ve örnek çekimler için lütfen sitemizi ziyaret edin…

Fikrini söyle

*