14 Kasım 2018

E-ticarette Fırsat Algısını Desteklerken Geniş Kitlelerin İhtiyaçlarını da Gözetmeliyiz

Bir önceki yazımda e-ticaret alanında yatırım yapma planı bulunan firmalara, marka imajı ile örtüşen ve yerel modellerden farklılaşan bir model ile e-ticarete başlamalarının, kullanıcı açısından akılda kalıcılık ve güvenilirlik sağlayacağı gibi konulara değinmiştim.

Bugün ise bu konuları değerlendirmiş, fakat yine de Türk insanının e-ticaret alışkanlıklarına uymayacak ve ileride pek de başarılı olacağını düşünmediğim bir modelden söz etmek istedim.

E-ticaret modeli olarak şu an Türk piyasasında belirleyici olan en önemli unsur fırsat algısı. Evet, herkes fırsatlı ürünler ve hizmetler satmakta.

Özellikle kriz dönemlerinde e-ticaret’in yükselişinin en önemli unsuru olarak gördüğümüz fırsat algısı şu an (İngiltere dışında) birçok ülkede e-ticarette belirleyici rol oynamakta.

Herkes fırsatlı ürün satarken, bir yatırımcının farklılık yaratmak üzere kurguladığı modelde aslında ‘hayal ve rüya’larınıza ulaşma fırsatı satılmakta.

Her sabah işe gidip gelirken, rüya ve hayal satan modeli radyodan tüketicilere ileterek kitlelere ulaşacağını düşünen ve sitesine sadece boş trafik yaratmak için yüklü meblalarda para harcayan bu kesimin ödediği her kuruşun, ileride çok olumlu geri dönüşünün olmayacağını şimdiden kestirebiliyorum.

Aslında yapılan hizmetin mantığı şu: Siz hayalinize ulaşmak için onca işinizin gücünüzün içinde, nasıl ve kim vasıtası ile hayalinize ulaşacağınızı bilemezken; biz sizin adınıza bu işi araştırarak size bu fırsatı sunuyoruz.

  1. Bu iş tutmaz çünkü, inanılmaz fiyatlara size macera yaşama şansı verme modeli geniş kitlelere hitap etmiyor.
  2. Bu iş tutmaz çünkü, bu fırsattan faydalanmak isteyen ve özel ilgisi ve satın alma gücü bulunan kişi bir şekilde bu gibi bir fırsatı kendisi de sağlayabilir.
  3. Kendi başına bu fırsatı sağlama gücü olan kişiler dışındaki kişiler ise muhtemelen meraktan hizmet sorgulatır. Boş ve sonuçlanmayacak operasyon ve maliyet yaratarak, süreci belli süre sonra operasyon maliyetini karşılayamacak duruma taşır.

Sonuç olarak, e-ticarette uygulanabilir farklılık yaratan modellerin Türk insanı için ne derecede fırsat olduğunu belirtmek gerekir. Yerel ihtiyaçları küçük bir grubu düşünmeden büyük kitleleri kapsayacak şekilde sunmak da, farklılık yaratmak kadar önemlidir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*