13 Kasım 2018

E-ticarette Tek Rekabet Aracı Fiyat mı?

E-ticaret Rekabet FiyatTürkiye’de ve dünyada online alışveriş sektörüne yeni giren birçok şirketin tek rekabet planı var; “Fiyat”.

Bütün iş planı “Daha Ucuz” üzerine kurulu.

En ucuz, ya da daha ucuz ürünler sunarak rekabet edilemez mi? Tabi ki edilebilir.

Ancak sektöre sizden önce girmiş ve hayli yol kat etmiş oyunculara karşı, “daha ucuz” politikası ile başarı sağlamak pek de kolay değil.

Fiyat, Kalite & Servis Denklemi

Aklınıza ilk gelen, herhangi 5 marka arasında, sektöründe en ucuza, en kaliteli ürünü, en mükemmel servis ile sunan bir marka var mı?

Sorunuzun cevabı: Yok.

Bu denkleme 3’ün 2’si kuralı diyorum.

Eğer başarılı ve karlı bir iş modeli oluşturmak istiyorsanız bu üç değişkenin üçünde de optimumu yakalayamazsınız.

En ucuz ürünü sunmak için, kalite ve servisin birinden, ya da her ikisinden bir miktar olmak üzere fedakarlık yapmak zorundasınız.

Çok büyük bir yatırım alarak yola çıkıyor ve sektörde yıllardır oturmuş markaları “daha ucuz” politikanızla geçmeyi planlıyorsanız, uzun yıllar zarar etmeye hazır olun.

Dünyada birçok e-ticaret nişinde “en ucuz” yerine başka en’li hedefler koymuş ve başarılı olmuş şirketler var. Türkiye’de de özellikle niş e-ticaret sitelerinin yaygınlaşması ile önümüzdeki yıllarda birçok yeni başarı hikayesi duyacağız.

E-ticaret işine girmeyi düşünüyorsanız, ya da hali hazırdaki işinizde rekabet etmekte zorlanıyorsanız, “fiyat, kalite ve servis” denklemine biraz kafa yormanızı tavsiye ederim.

En ucuz ürünleri sunmasanız da, en başarılı olma şansınız kesinlikle var…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Merhabalar;

  Öncelikle en ucuzu kavramı insanın aklına sadece internet üzerinden değil normal ticarette de soru işareti oluşturuyor. Ben mesela internette her zaman en ucuzun olduğu bir eticaret sitesinden değil de, daha çok adını duyduğum ve bana daha kurumsal gelen bir yerden alışveriş yaparım. Bu da söylediğiniz nedeni gösteriyor; kalite ve servis.

 2. cengiz kanarlı der ki:

  Bügün öyle firmalar biliyorumki sadece daha iyi servisle daha iyi müşteri memnuniyetiyle onların önüne geçilebilir. Çünki bu tür firmalar maalesef ticareti bilmeden e ticareti yapmaya kalttıkları için
  müşteri memnuniyeti ve servis konularında zayıflar.

 3. Maalesef Türkiye’de e-ticaretin amacı en ucuza ürün satarak ciroyu arttırmak ve tüketiciler tarafından da e-ticaretin bu kısmı cazip geliyor (ekonomik durum vs ) çeşitli sebeplerden dolayı…Halbuki e-ticaretin temel prensibi insanlara ürün fiyatından ziyade zamandan tasarruf etme imkanı sunmaktır.
  Fakat yine de e-ticaretin geldiği noktaları gördükçe e-ticarette hizmet sunumunun fiyat avantajının önüne geçeceği konusunda olumlu yolda olduğunu düşünüyorum. Özellikle tüketicilerin bilinçlenmesinin ve bilinçlendirilmesinin bu yolun daha hızlı alınacağının göstergesidir.

  • Serkan Bey’e zaman tasarrufu konusunda katılıyorum,tüketiciler kendisine zaman kazandıran servisleri tercih edeceklerdir.Örnek olarak bazı e-ticaret sitelerinde (kozmetik ve kişisel bakım ağırlıklı) İstanbul içi ücretsiz kargo varken tüketiciler sadece eline daha çabuk ulaşsın diye 12 tl. kurye ücreti ödemeyi kabul etmektedirler.

 4. Ahmet güzel bir yazı olmuş buna ek olarak şunları eklemek istiyorum :

  Ticaret ve cazip fiyatı seven bir ülke olarak fiyat konusundaki cazibiyetiniz çok önemli, Bunun yanında Müşteri memnuniyetini yükseltme ve satış sonrası müşteri hizmetleri verebilmek, sattığınız ilk üründen sonraki alışverişinde müşterinizin aklına gelen ilk website rekabet avantajınızı ciddi manada arttıracaktır.
  Müşteri memnunniyetinin ortalamanın üzerinde tutulması, hedeflenmiş E-bülten gönderimi gerçekleştirebilmek, hızlı gönderim sağlayabilmek, problemler karşısında müşterinin muhatabına hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ve hızlı cevap üretebilmesi kurumu ön plana çıkaracaktır. Şu anki e-ticaret verilerimiz özellikle çok memnun kalan müşterilerin tekrar geldiğini, ihtiyacı olan ürünü internette daha ucuz sitelerde bulabilmesine ragmen tercih ettiğini gösteriyor. Birde fiyat konusunda malesef ülkemizde ciddi istikrarsızlık ve müşteriyi yanıltma sözkonusu olduğundan dolayı biz dahi bazı fiyatlar karşısında şaşırıyor ve satıcıyı müşteri gibi arıyoruz: Aldığımız yanıt “Tükendi.” oluyor.

 5. serkan erdogan der ki:

  Ahmet bey merhabalar nasılsınız,

  Ben yeni eticaret işine başladım 3 ün 2 si kuralı çok hoşuma gitti mükün olduğu kadar uymaya çalışacağım size bir sorum olacak üye olmadan da alışveriş yapılabilesi eticaret mantıgında sizin düşünceniz nedir acaba, müşteri illa üye olmalımı sizce alışveriş yaparken yoksa üye olmadan da yapabilmeli mi?

Geribildirimler

 1. […] E-ticarette Tek Rekabet Aracı Fiyat mı? […]

Fikrini söyle

*