14 Kasım 2018

ETİD: 2013’te E-ticaret Hacminin 50 Milyar TL’yi Aşmasını Hedefliyoruz [2012/13 Dosyası]

Türk e-ticaret sektörünü değerlendirirken e-ticaret derneklerinin görüşlerini almamak olmazdı ve biz de bu sebeple 2012/13 Dosyamızda Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği yani kısaca bilinen adıyla ETİD‘in Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun‘un görüşlerine başvurduk.

2012’nin büyüme yılı olduğunu söyleyen Orhun, bu yıl içindeki hedeflerini gerçekleştirdiklerini, 2013’te ise Türk e-ticaret sektörü hacminin 50 milyar TL’nin üstüne çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Bu rakamlara ulaşılabilmesi için Türkiye’nin, taşıdığı potansiyelin farkında olması gerektiğinin üstünde duran Hakan Bey, ayrıca sektörün yeniliklere açık yapısı, adaptasyon gücünün yüksekliği, girişimci ruhu ve yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi sayesinde bu hacmin daha da artacağına değindi.

2007 yılından beri çalışmalarını sürdüren ETİD’in, başlangıçta 11 üyesi olduğunu; ama 2010’da sektörün büyümesi ile birlikte ETİD’in de hem sektör içerisindeki etkinliği hem de üye sayısı olarak Türkiye e-ticaret sektörünü temsil eden bir dernek haline geldiğini söyleyen Orhun, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret ve ödeme sistemlerinden oluşan 34 üyesi ile e-ticaret sektörünün büyük bir kısmını oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Orhun: BKM verilerine göre Eylül ayında Türkiye e-ticaret pazarının finansal hacmi 2 milyar 447 milyon TL olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adediyse 13 milyon 734 bin olarak raporda yer alıyor.

Geçen sene Eylül ayında e-ticaret sektöründe 1 milyar 914 milyon TL tutarında işlem gerçekleşmişti. 2012 yılı Eylül ayıyla bu rakamı kıyasladığımızda yüzde 22′lik büyümenin olduğunu ifade edebiliriz.

E-ticaret sektöründeki finansal hacim Eylül ayı itibariyle toplamda 22 milyar 118 milyon TL‘ye ulaşmış oldu. Yani sektör, 2011 yılı toplam hacmi olan 22 milyar 117 milyon TL‘yi Eylül ayı itibariyle geçmiş oldu.

2012 yılında hem sektör hem de tüketici adına yapmış oldukları çalışmalar ile altyapı ve normların oluşmasına ağırlık verdiklerini söyleyen Hakan Bey, 2013 yılında da bu konulara yoğunlaşacaklarını ekledi. 2012 içerisinde pek çok etkinlikte konuşmacı ve destekçi olarak yer aldıklarını ve bununla beraber sponsorlarının da desteğiyle beraber e-ticarete yönelik biçimlendirme etkinlikleri düzenlediklerini söyleyen Orhun, üniversitelerde e-ticareti ve Türkiye’nin potansiyelini anlattıklarını ve çeşitli eğitim kurumları ile ortak e-ticaret eğitimleri düzenlediklerine de değindi ve tüm bunlar değerlendirildiğinde ETİD’in bu çalışmalarla beraber verimli bir yıl geçirdiğini de sözlerine ekledi. Orhun 2013’te de bu çalışmalarına aynı hızda devam edeceklerini söyledi.

Birçok büyük firma olsa da dinamik bir sektör olduğu için sürekli yeni köşelerin oluştuğuna da değinen Hakan Orhun, bu yüzden de köşe başlarının henüz tam oturmadığını ve mevcut köşelerde de dengelerin sürekli değişebileceğini söyledi.

Sektördeki şirketleri büyük ve orta ölçekli olarak değerlendirmediklerini, sektöre katma değer sağlayan, sektörü büyütme yönünde çalışmalarda bulunan ve kullanıcı deneyimine pozitif katkı sağlayan her firmaya yaklaşımlarının aynı olduğundan bahseden Orhun, daha küçük ölçekli firmalar için biraz yönlendirme rolü üstlendiklerini; fakat hedeflerinin, hep birlikte Türk e-ticaret sektörünü daha iyi yerlere getirmek olduğunun da üzerinde durdu.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde sektörün tüm altyapısının ve normların oluştuğunu ve fiziki mağazalardaki tüm ürünlerin internetten de satın alınabildiğine değinen Hakan Bey, son iki yılda yaşanan yurtiçi ve yurtdışından gelen yatırımlarla sektörün daha da hareketlendiğini ve yaşanan büyümeyle beraber e-ticaretin her türlü farklı modelinde hizmet veren şirketlerin bu pazarda yer bulduğunu söyledi.

Orhun: E-devlet projeleri sektörümüz için çok önemli. Bu projelerin hızla devreye girmesiyle beraber sektörümüz daha da canlanacak. Zaten Türk internet kullanıcısı sosyal mecralarda çok etkin. Ancak interneti bir hayat biçimi olarak seçtiğinde, bu hem o kişiye birçok yeni yol açacak hem de avantajlar dünyasıyla buluşturacak. O nedenle 30 milyonu aşkın internet kullanıcısının büyük bir kısmı, birkaç sene içinde sektörümüzde yaşayacakları başarılı bir deneyimle artık internet alışverişçisi olacak.

ETİD üyelik başvurusunun, Dernek Yönetim Kurulu’na yazılı olarak üyelik formunu doldurarak yapılabildiğini söyleyen ETİD yönetim kurulu başkanı, üyelik başvurusunun dernek yönetim kurulunca başvuru yapıldığı tarihten itibaren en geç otuz gün içinde karara bağlandığını ve sonucunda yazılı olarak veya e-posta aracılığı ile başvuru sahibine bildirildiğini belirtti. Hakan Bey: “ETİD, ülkemizde elektronik ticaret sektöründen hizmet veren veya internet üzerinden hizmet sağlayan tüzel kişilerin temsil ettiği, e-ticaret sektörünün ortak platformudur. Sektörde faaliyet gösterip, elektronik ticaret yapan veya internet üzerinden hizmet sağlayan tüzel kişiler, ETİD’e üye olabilirler. Üyelik için tüzükte belirtilmiş olan derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul etmiş olmak gerekir” şeklinde sözlerine devam etti.

Hakan Orhun, ETİD olarak Türk e-ticaret sektörünün gelişmesi için kamu kuruluşlarıyla beraber çalıştıklarını, tüketicilerin uluslar arası standartlarda güvenli alışveriş yapabilmeleri için teknik gelişmeleri takip ettiklerini ve yabancı kuruluşlarla bu alanlarda işbirlikleri yaptıklarını ve bu konularda seminerler, paneller ve eğitimler verdiğinden bahsetti ve ekledi: “ETİD üyeleri tüm bu çalışmalara aktif olarak katılarak, hem sektör hem de şirketleri için katma değer yaratır. Güncel sektörel bilgilere ulaşma, sektörel toplantılara katılım ve ETİD hizmetlerinden yararlanma imkanı bulur. ETİD, tüm üyelerine yasal ve teknik konularda danışmalık hizmeti sunar. Tüm bunların yanında yeni iş fırsatları yakalamanız için de aracılık eder. İş birliği yapmış olduğu çeşitli kurum, kuruluş ve mecralardan ETİD üyelerine özel sağlanan imkanlardan yararlanmanızı sağlar.”

ETİD olarak Türkiye’nin e-ticaret hacminin çok büyük bir kısmını gerçekleştiren üyelerden oluştuklarını ve sektörün birçok iş ortağıyla paralel projeler yürütmekte olduklarını söyleyen Hakan Orhun: “Devletin birçok birimiyle diyalog içindeyiz ve bu misyonumuzu devam ettirme düşüncesindeyiz. Dernek bünyesinde bizler rakip firmaların temsilcisiyiz ve dernek olarak içimizde farklı sesler olsa da sonunda mutabık olduğumuz noktayı belirliyoruz ve bu noktada sesimizi tek ses olarak duyuruyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Av. Ülkü Solak der ki:

    Sayın Hakan Orhun’un oldukça detaylı ve verilere dayalı görüşlerine bu görüşü destekler bir ek yapmak gerekir ise; Sabah Gazetesi’nin 28 Kasım 2012 tarihli ekonomi haberi aynen şöyle:

    “Türkiye’de internet üzerinden kartla yapılan alışverişlerin 2012’yi 30 milyar lira hacimle kapatması bekleniyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’de son 5 yılda yıllık bazda yüzde 50’nin üzerinde büyüme yakalayan internet üzerinden kartla yapılan alışverişlerin 2023’te 350 milyar lirayı aşacağını tahmin ettiklerini söyledi.”

    2023 hedefleri tutar mı bilinmez ancak kredi kartı kullanımına oldukça bağlı olan Türkiye’deki e-ticaret hacmi, alternatif ödeme sistemlerinin artması ile bence beklenenin üzerinde bir performans gösterebilir. Bu yenilikler bakımından eli kulağında olan ülkemiz T.C. Merkez Bankası’nın bu yönde hazırladığı bir yasa tasarısı taslağının da nihayetlenmesini ve yasalaşmasını bekliyor. Mobil Ödeme Sistemleri ve Hizmetleri ile Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı bu düzenlemenin tam adı, merak edenleriniz bakabilir.

Fikrini söyle

*