21 Kasım 2018

ETİD: ”Ramazanda E-ticaret Şirketlerinin Ciroları Yüzde 20 Arttı”

ETİD
Ramazan ayının e-ticaret sektörüne olan etkisinin oldukça olumlu olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz Temmuz ayında Yemeksepeti Ramazan ayı verilerini paylaşmış ve Ramazan’da belli saat aralıklarındaki paylaşımların artığını belirtmişti.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) yaptığı araştırma sonrasında ise Türk e-ticaret sektörü Ramazan ayında gözle görülür bir büyüme yaşadı. ETİD üyelerinin yer aldığı bu araştırmada bu süreç içinde alınan sipariş oranlarının yanı sıra mobil uygulama kullanımının da arttığını belirtiyor.

Bir önceki yılın verileriyle kıyaslandığında 2013’te, 2012’nin Ramazan ayına göre %100’ün üzerinde bir artış olduğu görülüyor. Bayram tatilinin yaklaştığı dönemde ise sipariş sayılarında belli bir düşüş gözlemlense de araştırmaya katılan şirketlerin ciroları ele alındığında bu süreç içinde şirketler %20 oranında büyüdü.

Mobil uygulama kullanımı da satışlarla doğru orantıda büyümeye devam etti. Bir süredir artan mobil kullanımı Ramazan döneminde %40 artış gösterdi.

Ramazan’da en çok satılan ürünler ise klima ve mobilya kategorisindeki ürünler olarak öne çıkıyor. Bunların yanı sıra evlilik dönemi olmasından dolayı elektrikli mutfak aletleri satışlarında da artış gözlemlenirken, yazlık alışverişi için yapılan bahçe bakım ve bahçe mobilyası gibi ürünlerin de sık olarak satıldığı belirtiliyor.

Verilen sipariş bölgelere göre ele alındığında Ege Bölgesi’ndeki satışlarda %50, Akdeniz Bölgesi’ndeki satışlarda %65’lik bir yükselme görülüyor. İç Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri de en çok sipariş verilen diğer bölgeler arasında öne çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*