21 Kasım 2018

Etkileyici ve Öğretici 14 Mobil E-Ticaret Sitesi

Bir sitenin tasarımının mobile uygun olmasının, o siteye ne kadar değer getireceği tartışması çoktandır bitti. Artık mobile uygun değilseniz, kullanıcının gözünde hiçsiniz. E-ticaret sitesi olsun ya da olmasın, artık kendini ciddiye alan her internet sitesi mobil cihazlar ile uyumlu olmak zorunda.

Google, defalarca belirttiği gibi, SEO hesaplamalarında mobile uyumlu sitelerin rankingini arttırıyor. Bilgisayarının başında olmayan kullanıcılar için sitenizin erişilebilir, kolay okunur, basit gezinilebilir, görsel olarak açık ve net olması gerekiyor. E-ticaret siteniz varsa, ödeme ekranının da mümkün olduğunca kullanıcının işini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Yoksa para kazanamayacaksınız. Durum bu kadar net.

Burada ele aldığımız e-ticaret siteleri, bütün bu üstteki zorunlulukları bünyesinde barındıran, bunun yanında daha da fazla kolaylık ve tasarım avantajı sunan siteler. Dikkat edin, aşağıda göreceklerinizin hepsi internet sitesi, mobil uygulamalar değil. Sitelerin adlarına tıklayarak doğrudan ziyaret edebilirsiniz.

Piccadilly Records

Çok güzel tasarlanmış bir mobil site. Oldukça kolay bir navigasyonu var, aksiyon çağrıları yerinde ve aramalarınızı tahmin eden bir arama sistemi kullanmışlar. Böylece kullanıcılar aramak istedikleri şeylerin tamamını yazmak zorunda kalmıyorlar.

piccadilly_01

Arama listeleri satın alma öncelikli olarak düşünülüp hazırlanmış. Albüm bilgileri bir sürüklemede karşınıza geliyor. Ayrıca albümdeki parçaların bir kısmını doğrudan site üzerinden dinleyebiliyorsunuz.

piccadilly_02

The Gadget Flow

Gadget ve teknoloji meraklıları için bir merkez görevini gören site, internette farklı yerlerde bulunabilecek gadget benzeri ürünleri bir araya topluyor ve hepsinin orijinal sitelerine linkler veriyor. Siteyi kullanarak kendinize özel bir istek listesi de yaratabiliyorsunuz.

img_1289-blog-half

Sitenin en güçlü tarafı kaliteli editöryel içeriği ile kolay paylaşılabilir blog yazıları ve ürün tanıtımları.

img_1290-blog-half

Firebox

Görsel tasarım açısından üzerinde çok çalışılmış, zevkli bir site.

img_1291-blog-half

Özellikle Flat ve Material tasarım konusunda ders niteliğinde bir görselliğe sahip. Ayrıca sitede sergilenen ürünleri kayıt olmadan da satın alabildiğiniz için, satın alma işlemi çok basit ve kısa sürüyor.

img_1292-blog-half

Design a Watch by Mijlo

Size özel tasarım kol saatleri satan bir site. Çok basit bir ana ekranı var. Kol saatinin özelliklerini sırayla belirliyorsunuz ve en son da siparişi veriyorsunuz. Her özellik ayrı bir sayfada değil, hepsi ana sayfada olduğu için bir özelliği değiştirmek istediğinizde gereksiz yere geri dönmeni gerekmiyor.

img_1293-blog-half

img_1294-blog-half

img_1295-blog-half

Nixon

Çok güzel bir internet sitesi. Diyecek pek bir şey bulamadık, kendiniz görün.

Nixon_01

Özellikle menü sistemini çok akıllıca tasarlamışlar. Oldukça yoğun içerikli menüleri olduğu halde cep telefonlarında hiç zorlanmadan kullanılabiliyor.

img_1297-blog-half

The Outnet

Net-A-Porter’ın tasarım outleti. Özellikle çok iyi tasarlanmış ve etkin çalışan ürün sayfaları ile öne çıkıyor. Ürünler hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere ekranı kaydırarak ulaşabiliyorsunuz.

img_1298-blog-half

Threadless

Treadless her ne kadar mobil uygulamaya sahip olsa da, sitesini de tam olarak mobil cihazlara uyumlu hale getirmiş. Özellikle ürün görsellerini sergileme biçimi ve site içinde gezinti konusunda ders niteliğinde.

img_1299-blog-half

İlk bakışta fark edilmeyen bazı özellikleri ise, sitenin kullanım kolaylığı, hızı ve PayPal entegrasyonu ile çok hızlı satın alma avantajı.

img_1300-blog-half

Lush

Lush, sade ve Flat tasarımını içeriklerini ön plana çıkartmak için uygulamış. Yalnızca mobil değil, tüm küçük ekranlar ile uyumlu.

img_1301-blog-half

Leb demeden keblebiyi anlayan arama ekranını da unutmayalım.

img_1302-blog-half

Çok iyi tasarlanmış ürün ekranlarına bakmayı da unutmayın.

img_1304-blog-half

Benefit Cosmetics

Mükemmel sosyal ağ entegrasyonu ile hızlı bir sitenin nasıl yapılmasını gerektiğini öğreniyoruz burada.

img_1309-blog-half

Her ürün sayfasında bir çok müşterinin yorumuna da yer verilmiş olması çok iyi.

img_1311-blog-half

John Lewis

E-ticaret sitelerinde kargo opsiyonlarının ne kadar önemli olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Kargo opsiyonlarınızın olması haricinde, bu opsiyonların müşteriye nasıl gösterildiği de çok önemlidir. John Lewis bu konunun kitabını yazmış. Her kargo opsiyonunun temsili resmi, ne kadar süreceği, fiyatı gibi bilgiler, hayatında ilk defa bir e-ticaret sitesine girenlerin bile anlayabileceği şekilde düzenlenmiş.

img_1305-blog-half

Fallen Hero

Tek kelimeyle mükemmel bir tasarıma sahip moda satış sitesi. Şimdiye kadar önem vermeniz gerektiğini söylediğimiz tüm özelliklere sahip.

photo-blog-half

Ürün sayfalarında, ürünlerin farklı açılardan ve yakından fotoğrafları olması, alışveriş kararını kolaylaştırıyor.

image__1_-blog-half

Şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı satın alma sayfalarından da birine sahip.

image-blog-half

Paperchase

Elegant tasarımlı sitenin ürün gruplandırması ve listelemesi çok akıllıca tasarlanmış.

img_1314-blog-half

Sitede bulunan, fiziksel mağazaların yerini gösteren araç, aynı zamanda mağazaların ön yüzlerini ve bulundukları sokağın fotoğrafını da göstererek müşterilerin işini kolaylaştırıyor.

img_1313-blog-half

Reebok

Tasarım olarak gördüğümüz en iyi sitelerden değil. Ancak kullanım kolaylığı, basit site dolaşımı ve hızlı satın alma opsiyonları ile adından bahsedilmeyi hak ediyor.

img_1312-blog-half

Currys

Müşterinizin yerini cep telefonundan algılayıp, ona en yakın mağazalarınızı göstermek, bir çok perakende firmasının hayalini süslüyor. Teknik olarak yapılması aslında hiç zor değil. Yalnızca uygulamaya geçirirken dikkatli olmak ve aşırı karmaşık yapmamak lazım. Currys bu işi oldukça iyi becermiş. Mağazalarının adresleri, harita üzerinde yerleri, açılış ve kapanış saatleri gibi bilgileri de sunuyor. İnternet sitenize giren herkesin ürün alma amacı ile geldiğini sanmayın. Belki şirketiniz hakkında bilgi veya mağazanızın yerini arıyorlardır. Sitenizi tasarlarken, online alışveriş yapmayacak müşterilerinizi de düşünün.

img_1306-blog-halfSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sahibi olduğum siteyi de incelemenizi rica ederim.

  2. Çok güzel bir inceleme yapmışsınız..
    Teşekkür ederiz..

Fikrini söyle

*