20 Kasım 2018

Etkili Kişilerle İçerik Pazarlama Yapmanın En Etkili 4 Yolu [Editörden]

Kozan_demircan-kozanMerhaba sevgili okurlar. Bu haftaki konumuz etkili kişiler üzerinden içerik pazarlama optimizasyonu. Etkili kişi pazarlamasını bütçenizi minimumda tutarak tanıtım yapmanın en verimli yollarından biri olarak düşünebilirsiniz. Bu yazıda sizlere etkili kişilerle pazarlama yapmanın temellerini ve en etkili 4 yolunu anlatmak istiyorum.

Sinema ile siyasetin ünlüleri olduğu gibi sosyal medya ünlüleri ve Twitter liderleri var. E-ticarette içerik pazarlama ile sosyal medya pazarlamasını birleştirerek tanıtım yapmak ve aynı zamanda satışları artırmak istiyorsanız “etkili kişi pazarlaması” üzerinden bu ikisini birleştirmeniz gerekiyor. Bilgi teknolojileri, moda, yaşam tarzı gibi alanlarda çok sayıda aktif takipçiye sahip olan etkili kişiler hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırıyor.

Viral video istiyorsunuz

Bunu başarmanın bir yolu da etkili kişileri kullanmaktır. Sonuçta insanlar marka tanıtımlarını amacına uygun şekilde reklam olarak algılıyorlar. Öte yandan, sosyal ağ ünlüleri takipçileri tarafından kendi alanında saygın isimler olarak tanınıyor ve söyledikleri reklam olarak anlaşılmıyor. Moda gibi kategorilerde kendi alanının uzmanı olan etkili kişiler gerçekten de reklam yapmaya gerek kalmadan, sadece içerik pazarlama yoluyla markaların etkili tanıtımını yapabiliyor.

İlgili yazı: Oscar Ödülleri ve İçerik Pazarlama ile Satışları Artırmanın 4 Yolu [Editörden]

Ortak içerik üretmeye başlamanın kolay yolu

Etkili kişiler gönüllü marka elçileri gibi davrandıklarında kitle kaynak içerik üretimini teşvik ediyor, hayranları ve takipçilerinin anlaştıkları markayla ilgili ücretsiz içerik üretmesini sağlıyor. Hedef kitle ve müşterileriyle yakın ilişkiler kurmak isteyen markaların sıcak bir iletişim için etkili kişilerden yararlanması gerekiyor. Böylece markanın ismi sosyal ağlarda kulaktan kulağa yayılıyor. Bu da markanın TV reklamı yayınlamakla asla olamayacağı kadar inandırıcı olmasını sağlıyor. Bunu başarmanın 4 etkili yolu var.

1. Net hedefler belirleyin

Etkili kişilerin içerik pazarlamanın temeli olan içerik dağıtma programının ayrılmaz bir parçası olması gerekiyor; yani içeriğinizi dönüşüm oranı yüksek olan alakalı hedef kitleye ulaştıracak kapasitede olmalılar. Bir kişinin marka kategorinizde etkili kişi olması otomatik olarak sizin için de etkili olacağı anlamına gelmiyor. Bu noktada en önemli kriterlerden biri de etkili kişilerin hedef kitlenizin takip ettiği kategorideki diğer etkili kişilere ulaşabilmesi ve sosyal ağ etki alanınızın katlanarak genişlemesini (nüfuzunuzun, genliğinizin katlanarak artmasını) sağlamasıdır.

Ancak, sektör duayenlerinin sizin için otomatik olarak etkili kişi olmasını bekleyemezsiniz. Bunun için kendinize net pazarlama hedefleri koymanız ve etkili kişi stratejileri geliştirmeniz lazım. Ardından sosyal ağ paylaşımlarınızda belli bazı etkili kişileri hedefleyeceksiniz. Onların isteyerek paylaşacağı içerikler üreteceksiniz. İlk bakışta zor, ama pazarlama hedeflerinize ulaşmanın en kolay yolu bu; çünkü etkili kişileri içeriğinizi paylaşması için ne kadar etkileyebiliyorsanız sıradan kullanıcının müşteriniz olması da o kadar kolaylaşır. Zoru başarmak hedef kitle dönüşümünüzü artıracaktır.

Bir ipucu: Etkili kişiler hedef kitlenin damıtılmış prototipleridir ve size tek kişi üzerinden kitleleri özetleyen bir örneklem (numune) verirler. Bunun için etkilemek istediğiniz etkili kişilerin listesini çıkarın. Onları yakından tanıyın, arka planlarını kontrol edin ve her birine kendi dilinde, kendi tarzında kişisel dokunuşla yaklaşın.

İlgili yazı: Bilinçli Müşteri Yolculuğu: İçerik Pazarlama ve Satış Kolaylaştırma Birlikte Nasıl Kullanılır?

influencer_marketing-etkili_kişi-influencer-içerik_pazarlama-eticaret

2. Etkili kişiler belirleyin ve organize edin

Etkili kişiler sektör duayenidir. Tıpkı kurumsal müşterilerinizde olduğu gibi vaktinin tamamını size ayırmaları ve her istediğiniz zaman size cevap vermeleri mümkün değildir. Bu nedenle sosyal medyada işiniz nispeten kolaydır. Bir içerik paylaşırsınız, o an görürler ve ilgi duyarlarsa hemen veya vakit bulduklarında paylaşırlar.

Bu noktada etkili kişileri sadece Twitter’da sizi retweet eden kişiler olarak görmek büyük hata olur. Siz sadece geçici olarak tweet edilmek ve sadece birkaç dakika için Twitter’da trend topic olmak istemiyorsunuz. Aynı zamanda etkinliklerde etkili kişilerin katılımını istiyor ve en iyi seçeneklerden biri olarak konuk yazar formatıyla kurumsal blogunuza konuk olmalarını planlıyorsunuz; çünkü sürdürülebilir bir iletişim stratejisi hedefliyorsunuz.

Bunun için bir liste oluşturun ve etkili kişileri kategorilere ayırın. A kategorisine giren en etkili kişilere her zaman ulaşamayacağınızı ve her zaman sitenize içerik hazırlayamayacaklarını bilin. Bunun yerine B ve C kategorilerini hesaba katın. Unutmayın, dikey kategoriler ile sadece belli konulardaki uzmanları da angaje edebilirsiniz. Böylece hem blogda içerik sayınız artar hem de yalnızca genele değil, özele de hitap eden etkili kişilerle hedef kitle dönüşüm oranını artırırsınız.

İlgili yazı: BuzzFeed Tekil Ziyaretçiyi Unut ve İçerik Gösterimine Bak Dedi

3. Etkili kişilerle iletişim kurun

Etkili kişi pazarlamasında dikkat etmeniz gereken temel nokta, etkili kişilerin hedef kitleniz olmadığıdır. Onlara satış yapmak istemiyorsunuz. Onlar aracılığıyla sosyal ağlardaki takipçilerine satış yapmak veya markanızı tanıtmak istiyorsunuz. Bu nedenle etkili kişilere e-posta pazarlaması yapar gibi e-posta göndererek işe başlamayın.

Bunun yerine, onları kendi etkinliklerinde görmek istediğinizi nazik ve ölçülü bir şekilde bildirin. Ardından cevaplarını bekleyin. Ayrıca sosyal ağ hesaplarında ve özellikle bloglarında cevap yazarak onlarla etkileşime geçin. Ürettikleri içeriğe ve uzmanlık alanlarına saygı duyduğunuzu davranışlarınızla belli edin. Markanızın onlara da değer katacağını marka imajı açısından ve tavırlarınızdaki profesyonellikle gösterebilmeniz çok önemlidir.

ilgili yazı: İçerikbulutu T-Soft İle 2000’in Üzerinde E-Ticaret Sitesiyle Entegre Edildi [Röportaj]

4. Kişiye özel iletişim kurun

Bu nokta gerçek hayatta olduğu gibidir. İnsanların huyu farklıdır. Bazı etkili kişiler daha resmi ve bazıları da nispeten samimi bir dille iletişim kurmayı tercih edebilir. Birine Whatsapp’tan ulaşmak daha kolayken diğerine e-posta ile ulaşmak daha kolay olabilir. Ayrıca kendi uzmanlık alanlarında yetkin olduğunuzu ve marka olarak onlara hitap edebildiğinizi göstermeniz de gerekiyor.

Bunun için paylaştıkları konuları takip etmeli, bir araya geldiğiniz ortamlarda onlara profesyonelce yaklaşmalı ve akıllıca yorumlar yapmanız gerekli. Ardından aldığınız sinyallere dikkat edecek, sizinle gerçekten etkilenebileceğini düşündüğünüz etkili kişilerle rutinlerine göre doğru zamanda ulaşacaksınız. İşbirliğini ilk görüşme yerine ikinci görüşmeye bırakmanız sizi sıcak satışçı konumuna düşmekten kurtarır. Peki siz marka iletişiminde nasıl bir yol izliyorsunuz? Etkili kişilerden yararlanıyor musunuz? Nasıl ve ne şekilde? Aşağıda bizimle paylaşın.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*