19 Kasım 2018

Büyükdemir: 2012 E-ticaret Açısından Tek Kelimeyle Bomba Gibi Geçti [2012/13 Dosyası]

Bittiğini duyurduğumuz 2012/13 dosyamıza foto finişte katılan Etohum kurucusu Burak Büyükdemir, 2012 yılının e-ticaret açısından bomba gibi geçtiğini belirtti ve 2013 yılına dair görüşlerini bizimle paylaştı.

2008 yılından bu yana Etohum’a yapılan başvurularda e-ticaret girişimlerinin ağırlıkta olduğunu gördüklerini belirten Büyükdemir, ancak son yıl yapılan başvurularda nisbi bir azalmadan bahsetmenin mümkün olduğunu söyledi: “Geçen yıllarda toplam başvuruların %30’dan fazlasını e-ticaret oluşturuyordu. Seçilen veya yatırım alan adayların da yüzde olarak çoğunluğu e-ticaret girişimleriydi. Bu yıl, bu oranda azalma olacağını göreceğiz.”

E-ticaretin gelecek senelerde daha da büyüyecek bir alan olacağını ancak dikkat edilmesi gereken noktanın, e-ticaretin sadece teknoloji veya yazılım odaklı bir sektör olmadığını belirten Etohum Kurucusu, bu alanda bir girişime adım atacakların, teknoloji kadar lojistik, ticaret ve operasyon bilgisinin de yüksek olması gerektiğini ifade ediyor.

Büyükdemir: “E-ticaret girişimlerinin diğerlerinden farkı, hızlı gelir yaratmaları. E-ticaret girişimlerinin, yüksek işletme sermayesi gereksinimleriyle eskisi kadar yatırımcıların ilgisini çekmediğini söylemek gerekli. İnternet girişimciliği kavramına bir yıldız koyalım ve bunu ayrı tartışalım. İnterneti odaklarına koymuş girişimlerin artık e-ticaret olarak algılanmadığını göreceğiz.”

E-ticaret hacmi 20 yıl boyunca her sene artacak

2012’yi e-ticaret açısından tek kelime ile özetlemek gerekse, bunun “Bomba” olacağını belirten Büyükdemir, e-ticaret hacminin, 20 yıl boyunca her sene artacağına dikkat çekti: “Artış hızı düşecek ama artış hep devam edecek. Bu alan hem birçok fırsat barındırıyor, aynı zamanda riskleri de var. 2013’de %50 büyüme gözükebilir.”

2013’te katma değer yaratan modeller trend olacak

İnternet üzerinden ticaret yapılan bazı alanlarda, sektör liderlerinin uzun süredir yerlerini koruduğunu söyleyen Burak Büyükdemir, bunun sürdürülebilir olup olmadığını kar marjlarının ve işletme sermayelerinin göstereceğini belirtip, ekledi: “Girişimciler, rekabet analizini çok iyi yapmalılar ve katma değer yaratan hizmetler oluşturmalılar.” Aynı zamanda, 2013’ün e-ticaret adına geçtiğimiz dönemlerde çok daha fazla yatırımın olduğu bir yıl olacağını belirten Etohum Kurucusu, bardağın dolu tarafını görmenin mümkün olduğunu, bu doğrultuda yeni satın alma ve yatırımların da bizi bekliyor olacağını söyledi.

Büyükdemir: “Katma değer yaratan ve müşteri memnuniyetini sağlayan modeller trend olacak. Trend olması bir işin karlı olmadığını eklemek de fayda var. Yatırım alacak ilk iş modelinin 100’lerce kopyası çıkacak ve biz buna odaklanacağız diğer fırsatları sessiz sakin girişimciler yakalayacak.”

E-ticaret ile ilgilenen ve yatırımcı arayan girişimcilerin 2013 yılında atmaları gereken adımları da açıklayan Burak Büyükdemir girişimcilerin; kar marjı, rekabet ve pazar büyüklüğü değişkenlerinin optimumunu bulup yola çıkmaları gerektiğini belirtip ekledi: “Yatırımcılar ekibe ve bu değişkenlerin yüksek potansiyel barındırdığı sektörlere bakıyorlar.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ülkü Solak der ki:

  2013 kanımca hali hazırda ticaret faaliyetlerini yürütmekte olan ancak e-ticarete henüz adım atmamış tanınmış markaların e-dönüşümlerine başladıkları bir yıl olacak. Hali hazırda kurulmuş birçok fırsat siteleri kanalı ile stoklarını bitirmeye çalışan firmalar, pazarda tutunabilmek için bu dönüşümü artık tamamlamaları gerektiğinin farkındalar. Özellikle yerli üretici ve perakendeciler varolan lojistik sistemlerini e- ticaretteki long-tale prensibine göre kurgulayıp kârlılıklarını ve Sayın Burak Büyükdemir’in de işaret ettiği üzere katma değerli hizmetlerini müşteri memnuniyeti odağında arttırmalılar. En önemlisi artık verilerş kullanmak ve bilinmezleri azaltmak zorundalar. 2013 bence bu anlamda bir dönüşüm yılı olabilir. Dolayısıyla içinde olduğumuz bu yıl CRM, SCM ve Data Mining gibi veri kullanımına yönelik alanların da daha fazla önem kazanacağı bir yıl olacak. Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı Murat İnce’nin 1999 yılında kaleme aldığı Elektronik Ticaret Raporu http://ekutup.dpt.gov.tr/ticaret/incem/eticaret.doc bu anlamda oldukça ilgi çekici ve bu kanaati doğrular nitelikte beklentileri 1999 yılında tedpit etmiş durumda. Bu alanda yürürlüğe girmeyi bekleyen yasal düzenlemeler de bu dönüşümün habercisi.

 2. Temucin der ki:

  Girisimcilik ve girisimcilerin yatirin almalari konularinda Turkiye piyasasinin nabzini tutan E-Tohumun kurucusu Burak Buyukdemir’in 2013’un e-ticaret acisindan nelere gebe oldugu konusundaki gorusleri dikkat cekici. Zira sekotorun gidisatinda teknoloji ve yazilimin ancak lojistik, ticaret ve operaston biligisi ile dogru sekilde entegre ettiklerinde basarili olabilecekleri gercegi daha belirgin hale geliyor ve bud a E-Tohum basvuru istatistiklerine yansiyacak gibi gorunuyor. E-modellerin ancak “dogru islerin yapilmasi icin bir arac” oldugu daha fazla benimsendikce buyume ivmesi azalsa da, daha konsantre, hedefe uygun sirket ve piyasa analizleri yapmis temelleri daha saglam girisimlerin buyumeye lokomotiflik yapacagi bir doneme girdigimizi dusunuyorum.

 3. Türkiye’ de e-ticaret hacmi sürekli büyüyor ama bu hacim 10 – 12 firma içerisinde büyüyor. Büyük e-ticaret portalları sürekli karlarını arttırırken sektörde kendine yer bulabilen girişimler sadece mevcut büyüklerin altyapılarını destekleyen teknolojiler. (Yada büyüklerin altyapını desteklediği girişimler !)

 4. tşk anlatım çok güzel

 5. Alakasız olacak ama eticaretmag.com parayı nereden kazanıyor? Gördüğüm kadarıyla reklam da yok sitede. Şirketleşmiş olduğu için soruyorum.
  İyi çalışmalar..

  • Batuhan Apaydın der ki:

   belli bir bütçemiz var, emag ortakları olan ve yatırım almış bir şirket. ancak yakında reklam alımına başlayacağız.

 6. Bilgilendirme için teşekkürler 🙂

Fikrini söyle

*