19 Kasım 2018

Etohum 15’teki Girişimlerden Kaçı E-ticaret Sitesi?

Etohum 15Geçtiğimiz günlerde 2012/13 dosyası kapsamında kendisiyle bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, 2008 yılından bu yana Etohum’a yapılan başvurularda e-ticaret girişimlerinin ağırlıkta olduğunu belirtmişti. Ancak son yıl yapılan başvurularda e-ticaret girişimlerinde nisbi bir azalmadan bahsetmenin mümkün olduğunu söyleyen Büyükdemir, şöyle devam etmişti: “Geçen yıllarda toplam başvuruların %30′dan fazlasını e-ticaret oluşturuyordu. Seçilen veya yatırım alan adayların da yüzde olarak çoğunluğu e-ticaret girişimleriydi. Bu yıl, bu oranda azalma olacağını göreceğiz.”

26 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde, 2013 yılının potansiyeli yüksek 15 internet girişimi açıklandı: EtkitakipClover GamesObiletMortakiOtorediEhil.com,
İşkoligStajyeri.comiyiuygulama.comKidominiCizgitsinSharebuggabcdeGani Para ve Picus Güvenlik.

Girişimcilik kültürünün ülkemizdeki lokomotif isimlerinden Etohum’daki durum başvuru bakımından Burak Büyükdemir‘in dediği gibi olsa da, 15’e seçilen e-ticaret girişimlerinin sayılarının 6’yı bulduğuna şahit oluyoruz. Hatta İşkolig’i bir iş ilanı sitesi olarak ele alıp, Sharebugg’ı da kullanıcıların alışverişlerini paylaştığı bir uygulama olduğunu göz önünde bulundurup listeye eklersek, e-ticaret kategorisindeki girişimlerin sayıları daha da artacaktır. Gelin isterseniz bu seneki Etohum 15 listesindeki girişimlere yakından bakalım:

Çiz Gitsin

Murat Deligöz tarafından kurulan Angelfish Games sosyal ve mobil oyunlar geliştirmeye odaklanmış bir oyun şirketidir. Tanınmış mobil oyunu “Draw Something”in Türkçe uyarlaması olan “Çiz Gitsin”i üretmiştir. “Çiz Gitsin” Türkiye’de Apple Appstore’da 1 numaraya oturarak hit olmuştur. 3 aylık sürede “Çiz Gitsin” 250.000 kere indirilmiştir.

Ehil.com

Cenk Duran ve Burak Keskik tarafından kurulan Ehil.com tüketicilerin ev geliştirme ihtiyaçları için işinde ehil ve lokal hizmet sağlayıcılara zahmetsizce ulaştığı, hizmet sağlayıcıların da daha az pazarlama bütçesiyle hedefledikleri müşterilere erişebildiği bir internet platformdur.

Mortaki.com

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Emir Uluğ tarafından kurulan Mortaki.com kişiselleştirilmiş takı ve mücevher üreticisi bir e-ticaret sitesidir. Müşterilerin 24.000’e yakın kombinasyon seçeneği arasından diledikleri tarzda, diledikleri metal ve taşla kendi takı ve mücevherlerini tasarlamaları fikri üzerine oluşturulmuştur.

Etohum_girisimcilik

ShareBugg

Tolga Canözkan, Ozan Küçük ve Baturay Tok tarafından kurulan ShareBugg, kullanıcılarının gerçek hayatta yaşadıkları deneyimleri sosyal medya üzerinden yakınları ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan, yeni bir akıllı telefon uygulamasıdır. Markalar, ShareBugg’ın sosyal medya üzerindeki kulaktan kulağa yayılma etkisini kullanarak marka elçileri yaratabilmekte ve müşterilerinin bağlılığını artırabilmektedir.

Stajyeri

Stajyeri, Mithatpaşa Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri Onat Benli ve Kemal Aydın tarafından kurulmuştur. Site, staj yapan öğrencilerin meslek liseleri ve işletmeler tarafından doldurulması gereken standart raporlarını SAAS olarak girmelerini sağlayan bir internet iş modelidir.

ABCDE

Taylan Özdere tarafından kurulan ABCDE bir online üniversite hazırlık hizmetidir. En iyi test materyallerini algoritmalar yardımıyla kişiselleştirerek sunar ve öğrencinin zayıf olduğu noktaları iyileştirmeyi hedefleyerek, üniversiteye girişte adaylara net bir rekabet avantajı sağlar.

Ganipara

Bora Ünal ve Berkay Ünal tarafından kurulan Ganipara şirketlerin veya bireysel kullanıcıların birkaç dakika içinde sanal mağazalarını açmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur. Ganipara ile ücretsiz, kendinize ait sanal mağazanızı anında açabilir, ürünlerinizi Ganipara mağaza arayüzünden, var olan web sitenizden, hatta Facebook ve sosyal ağlardan satabilirsiniz.

Clover Game Studio

Clover Game Studio, yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Metin Bayram, Murat Uğur Kurt ve Yiğit Türkeri tarafından kurulmuştur. Bu kapsamda, ilk oyunları “Reveal The Maze”le Apple Store’da 1.000.000’dan fazla indirilme rakamına ulaşmışlardır.

İyiuygulama

Erdi Maden ve Ender Ayna tarafından kurulan İyiuygulama kullanıcı deneyimi ve etkileşimleri ile zenginleşen ve üyelerine en doğru ve en avantajlı mobil uygulamaları sunan sosyal bir uygulama platformudur. İyiuygulama öneri motoru, üyelerin halihazırda kullandıkları uygulamaları, sosyal alışkanlıklarını ve davranış modellerini, aynı zamanda arkadaşlarının deneyimlerini de baz alarak sürekli öğrenen bir yapıda çalışır.

EtkiTakip.com

EtkiTakip.com ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmış dört yüksek bilgisayar mühendisi Gencay K. Evirgen, Umut Eroğul, Çağatay Çallı ve Can Eroğul tarafından kurulmuş, Türkçe içerik analizi konusunda çalışan bir mühendislik girişimidir. Bu konuda yaptığı çalışmaları gerçek zamanlı ve otomatik sosyal medya takibi ve analizi konusunda bir ürün haline getirmiştir.

Picus Security

Bilişim güvenliği ürünlerinin analiz ve denetimi alanında yenilikçi yöntem ve teknolojiler geliştiren Picus Security, Çağlar Abbasoğlu, Süleyman Özarslan ve Volkan Ertürk tarafından kurulmuştur. Kurucu ekibin bilgi güvenliği ve yazılım geliştirme alanında 10 yılı aşkın tecrübeleri yanında, bilişim sistemleri alanında ODTÜ’de devam etmekte olan bir doktora çalışmaları da bulunmaktadır.

oBilet.com

oBilet.com, 60’ın üzerinde otobüs firmasının biletini tek bir platformda toplamaktadır. Sistem, firmaları bir araya getirip kullanıcıya istediği zaman aralığındaki en uygun fiyat seçeneğini sunmaktadır. Bilkentli Endüstri Mühendisleri Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından kurulan oBilet, Prof. İhsan Sabuncuoğlu’nun da danışmanlığında “Bilkent Cyberpark” bünyesinde kurulmuştur.

Otoredi.com

H. Gürkan Gürsoy ve Yiğit Nalkıran tarafından kurulan Otoredi.com müşterilerine online araç kiralama hizmeti sunan bir platformdur. Araç kiralama ihtiyacı olan müşterilere, geniş araç seçenekleri arasından en uygun fiyatlı, isteklerine en uygun özelliklere sahip aracı seçip kolayca rezervasyon yapmalarını sağlamaktadır.

İşkolig

Barış Bilgiç tarafından kurulan İşkolig, çalışanların şirketler ve işler hakkında kimlik belirtmeden –anonim olarak– bilgi paylaşabildiği ve bilgi alabildiği, şirketlere içeriden bakış sağlayan, ücretsiz bir kariyer topluluğudur.

Kidomini

Memet Baygün tarafından kurulan Kidomini “yeni gibi” olan dünya markası çocuk ürünlerini yüzde 80’e varan indirimlerle sunmaktadır. Kidomini, çocukların hızla büyümesi sebebiyle kullanım ömürleri çok kısa olan bu ürünleri, nakit ödemeye, hediye çeklerine veya sosyal sorumluluk projelerine yapılacak bağışlara dönüştüren bir e-ticaret projesidir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Korhan Fersoy der ki:

    Bu güzel bir gelişme. E-ticaret tahmin edilenden zor bir iş. Süreklilik anlamında e-ticaret dışında hizmet/servis bazlı girişimlerin katma değer olarak herkes için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

  2. Selen der ki:

    Meraktan bakayım dedim.
    Sektörde obiletten daha iyi gibi gözüken http://www.otobus.org sitesi de var. Sağ taraftaki kız da cabası. Bir bayan olmama rağmen kadına hayran kaldım 🙂

Fikrini söyle

*