20 Kasım 2018

Etohum Girişimcilik Zirvesi 2013’te Son 15 Açıklandı!

Etohum Girişimcilik Zirvesi 201326 Ocak Cumartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde, 2013 yılının potansiyeli yüksek 15 internet girişimi açıklandı.

EticaretMag olarak yerinden takip ettiğimiz etkinlikte, 15 girişimcinin arasında bulunan isimler şunlardan oluşuyor: Etkitakip, Clover Games, Obilet, Mortaki, Otoredi, Ehil.com, İşkolig, Stajyeri.com, iyiuygulama.com, Kidomini, Cizgitsin, Sharebugg, abcde, Gani Para ve Picus Güvenlik.

Zirvede açıklanan girişimcilerin ise yatırım görüşmelerine başladığını belirtmekte yarar var. Bu yıl seçilen Etohum 15 girişimi, Antalya Rixos Downtown Oteli’nde pek çok yabancı ve yerli yatırımcının katılımıyla 15-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak 3 günlük “Startup Turkey’” Etohum Kampı’na da katılacak. Etohum’da 2012 yılında 50’nin üzerinde toplantı yapıldı ve bu toplantılara 10.000’e yakın girişimci katıldı. Yeni ekonomiyle ilgili 1500’e yakın girişimin başvurduğu Etohum, ilk aşamada belirlenen 300 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 girişimcilik bir ön liste oluşturdu. Bu kısa listedeki girişimciler, ocak ayı içinde Etohum seçim ekibi ve yatırımcılarına çeşitli sunumlar yaptı.

Etohum’a 5 yıl içerisinde toplam 6 bin başvuru geldi

Etkinliğin açılış konuşmasında Etohum olarak ilk toplantılarını 2008 yılında yaptıklarını söyleyen Burak Büyükdemir, bugüne kadar 178 tane buluşma gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Bütün etkinliklerini ücretsiz yaptıklarını belirten Etohum kurucusu, bu etkinlikleri internet üzerinden 350 bin kişinin izlediğini ve Etohum’a 5 yıl içerisinde toplam 6 bin başvuru aldıklarının da açıkladı. Bu başvuruların 1000 tanesiyle görüşme gerçekleştirdiklerine de vurgu yapan Büyükdemir, bugüne kadar toplam 175 girişim ve 350 girişimciye destek olduklarını ancak bu girişimlerin yüzde 50’sinin ise girişimlerini sürdürme başarısını yakalayamadıklarını ifade etti. Büyükdemir’in konuşmasının ardından start alan “Türkiye’de Kadın Girişimciler ve Yöneticiler” konulu oturumda; Endeavor Türkiye Yöneticisi Aslı Kurul, Hürriyet Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Tijen Mergen, Kagider Başkanı Gülden Türktan, Novida Kurucusu Işık D. Aydın ve Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak söz aldı.

Girisimcilik Zirvesi

Kagider’in faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Gülden Türktan’ın ardından söz alan Tijen Mergen ise  Doğan Grubu olarak girişimcilik anlamında daha fazla aktif olmak istediklerini belirtip, ilerleyen dönemlerde girişimcilere bir takım katkılar sağlayacak projelerinin olduğunu açıkladı. Bazı alanlarda kurum anlamında öz eleştiri de yapan Mergen, Doğan Holding olarak altyapı tarafındaki iyi elemanları elinde tutamadıklarını belirtip, altyapı yetersizliğinden dolayı bazı kampanyalarının başarısızlıkla sonuçlandığını da itiraf etti.

Girişimcilik: “Hayalleri gerçeğe dönüştürme yolculuğu”

Tijen Mergen’in hemen ardından söz alan Novida Kurucusu Işık D. Aydın ise, kadınların iletişim ve uzlaşma konusunda oldukça yetenekli olduklarını ve risk değerlendirme kabiliyetlerine sahip olduklarını belirtti. Bayanların olaylara sağduyu ile yaklaşıp, kapsamlı bir şekilde düşündüklerini söyleyen Aydın, bu ruh hali ile kadınların riskleri önceden görüp önlem alma şansına sahip olduklarını da iddia etti. Girişimciliği; “hayalleri gerçeğe dönüştürme yolculuğu” olarak tanımlayan Aydın girişimciliğin aşamalarını işe; iş modelini belirlemek, kaynak bulmak ve disiplinli bir şekilde çalışmak olarak sıraladı. Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak ise, bilişim sektöründeki reklam ve PR açığını fark etmelerinin ardından bu alanda bir işe koyulmaya karar verdiklerini belirtip, girişimcilerin PR konusunda kendi kendilerini geliştirmeleri gerektiğinin de önemine dikkat çekti.

Nevzat AydınAydın: General Atlantic’ten alınan 44 milyon dolar bankada!

Zirvenin bir de sürpriz konuğu vardı: Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın. Burak Büyükdemir’in, General Atlantic’ten alınan 44 milyon dolarlık yatırımı hatırlatarak, “Bu parayı nereye koydunuz?” tarzındaki esprili sorusuna Aydın;  “Para banka hesabında” diyerek yanıt verdi. Parayı henüz harcamaya başlamadıklarını belirten Aydın: “Ancak harcadığımız zaman mutlaka hissedilecektir” dedi. Nevzat Aydın ayrıca,  ABD veya Avrupa gibi pazarlarla değil, MENA bölgesi gibi gelişmekte olan pazarlara odaklandıklarını ve önümüzdeki 6 ay içerisinde 3 ülkede operasyona başlayacaklarını belirtti: “Çok erken bir zamanda bu girişime adım attığımız için dünyanın bir numarası olma şansımız var. Biz bugün yatırım almasak bile 4-5 sene sonra aynı değerlemeye ulaşabilirdik” diyen Aydın, asıl olarak Türkiye’den çıkan dünyada 1 numara olmuş bir girişim olmayı hedeflediklerini belirtti.

Mayıs 2010′da Rusya’da İzrestorana ismiyle bir şube açan Yemeksepeti bu ülkedeki faaliyetini geçtiğimiz aylarda sonlandırmıştı. Rusya’da aslında oldukça başarılı bir performans sergilediklerini ve aylık 3 bin civarında sipariş aldıklarını belirten Aydın, Rus internet kullanıcı profilini yeterince anlayamadıklarını, bu sebeple de daha fazla riske girmeden bu işlemi sonlandırdıklarını belirtti ve ekledi: “Günlük 60 binlik sipariş oranıyla, e-ticaret alanında dünyada bile bu kadar başarılı şirket sayısı çok azdır.” Lokum, Papyon ve İrmik girişimleriyle de ilgili bir soru soran Büyükdemir, bu alan adlarını gayet uygun bir fiyata aldıklarını ve 2013 yılında bu üç girişimde güzel gelişmeler beklediklerinin altını çizdi.

“Her girişimin bir ömrü vardır”

Kasım ayında kapanan Türkiye’nin ilk online ayakkabı alışverişi sitesi Pabbuc.com’un kurucusu Serdar Yaman, her girişimin bir ömrü olduğunu belirtip, kendi girişimlerinin kapanmasıyla ilgili bir takım bilgiler paylaştı. Bir girişimci için başarısızlığın en önemli göstergesinin mutsuz personel ve müşteriler olduğunun  altını çizen Yaman, bu doğrultuda girişimcilerin, işlerini doğru yapmaya ve müşterilerini mutlu etmeye odaklanmalarını tavsiye etti: “Bunlar yapılmadığı takdirde hali hazırda başarısızlık da beraberinde gelecektir. Bu sebeple maddiyat bir girişimci için ikinci planda olmak zorundadır.” Yatırımcı seçerken çok dikkatli olmak gerektiğini de ekleyen Serdar Yaman, başarısızlık düşüncesinin bir girişimcinin aklından hiçbir zaman çıkmaması gerektiğini belirtti. My Mija’dan Dinemis Sabancıoğlu ise girişimcilerin kendi sevdikleri işi yapmalarının oldukça önemli olduğunu belirtirken, yatırımcılara para kaynağı olarak bakmak yerine, bir tecrübe kaynağı olarak görmek gerektiğini ifade etti. Yatırım alma konusunda tedirgin olduklarını da belirten Sabancıoğlu, bu sebeple tamamen satış yapmaya odaklanarak para kazanmayı tercih ettiklerini söyledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*