21 Kasım 2018

Etohum Startup İstanbul Yatırımcılarla Girişimcileri Bir Araya Getirdi

Startup-İstanbul-May-16th-Çırağan-Palace-Kempinsky-İstanbul15 Mayıs 2013’te Çırağan Sarayı Kempinsky’de düzenlenen Etohum Startup İstanbul, girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirdi. Özellikle girişimcilerin, kendilerini ve girişimlerini tanıtmaları için oldukça önemli bir etkinlik olan Startup İstanbul’un sabahki oturumunda ilk olarak yatırımcılar sahne aldı.

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemirin açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, TEB Bireysel ve Özel Bankacılık’tan Gökhan Mendi’nin konuşmasıyla devam etti. Mendi, melek yatırımcılıkla ilgili olarak yeni düzenledikleri özel ve bireysel bankacılık sistemlerinden ve portföy yöneticilerini bu konuda eğiterek düzenlemelerden haberdar ettiklerinden bahsederek konuşmasını sürdürdü.

Gökhan Mendi’nin ardından Hazine Müşteşarlığı’ndan Ali Arslan kürsüdeki yerini aldı. Melek yatırımcılıkla ilgili vizyonlarını ve daha önce bu alanda neler yaptıklarından bahseden Arslan, bireysel katılım sermayesi hususunda düzenlemeler yapıldığının üzerinde durdu. Melek yatırımcıların yapacakları yatırımlarda vergi düzenlemeleri konusunda destek almak istediklerinde Hazine Müşteşarlığı’na başvurabileceklerini; ancak bu yatırımların 1 milyon TL’yi geçmemesi gerektiğine değinen Arslan, eğer birden çok yatırımcının beraber yatırım yapacaksa meblanın 2 milyon TL’yi geçmemesi gerektiğini dile getirdi.

Hazine Müşterşarlığı’ndan Ali Arslan ve Ali Rıza Kayar, katıldıkları soru cevap oturumunda ise yapılan vergi düzenlemeleri ve melek yatırımcıların Hazine Müşteşarlığı’na başvurmadan önce neler yapmaları gerektiği hakkındaki sorulara cevap verdiler.

İngiltere’de 6000, ABD’de ise 260.000 melek yatırımcı bulunuyor

etohum startup istanbul
Düzenlenen kanun sonrasında başvuru yapan 31 melek yatırımcı söyleyen Arslan, gelen başvuruların beklentilerini şu an için karşıladığının üzerinde durdu. İngiltere’de 6000, ABD’de 260 bin melek yatırımcının bulunduğunu dile getiren Arslan, Türkiye’de de bu rakamın artmasını istediklerini belirterek konuşmasına devam etti. Katılımcılardan gelen bir soru üzerine Kayar, yapılan başvuruların eğer gerekli belgeler tamam ise bir hafta içinde onaylandığını belirtti.

Günün ilk ve tek yabancı yatırımcısı Doany Partners’tan Paul Doany soru cevap oturumundan sonra sahneye çıktı. Türkiye ve yurtdışındaki vergi düzenlemelerinin farklılıklarından bahsederek konuşmasına başlayan Doany, Türkiye’deki vergi düzenlemelerinin girişimlerin ve şirketlerin yararına olduğunu gözlemlediğini dile getirerek konuşmasına devam etti. Türkiye’de ve dünyada yatırım yaptığı şirketlerin çoğunlukla IT ve internet odaklı olduğuna da değinen Doany, Türkiye pazarına olan ilgisinden bahsetti.

Paul Doany’nin ardından Hanzade Doğan Boyner, Doğan Online’nın yaptığı yatırımlar ve bu yatırımları yaparken nelere dikkat ettikleri hakkında yaptığı konuşmayla katılımcıların karşısındaydı. Yatırım yaptıkları markalarla beraber birçok deneyim kazandıklarını dile getiren Boyner, girişimcilere tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiyeler arasında girişimcilerin bir şirket kurup bunu bir melek yatırımcıya satarım mantığında olmamaları gerektiğine değinen Boyner, girişimcilerin yaptıkları işin arkasında durarak, iş modellerini test etmeleri gerektiğinin üzerinde durdu.

Türkiye’deki girişimciler kısa vadeli kazançlardan kaçınmalı

Öğleden önceki oturumda sahneye çıkan melek yatırımcılardan biri de geçtiğimiz günlerde Etohum Yatırımcı Kulübü’ne katılan Hasan Aslanoba oldu. Geleneksel bir sektörden sonra dijitale geçişi sırasında neler yaptığının üzerinde duran Aslanoba, internet sektöründeki girişimlere toplamda 8 adet yatırım yaptıklarını ve bunlardan 3’ünü açıklamadıklarını belirtti. 2015 yılında sektörde ciddi kırılmaların olacağını ve girişimlerin önünün çok açık olacağına inandığına değinen Aslanoba, yaptıkları hızlı yatırımların sebebini olabilecek en kısa sürede bu sektörde yer almak istediklerinden kaynaklandığını da dile getirdi. Türkiye’de internet zenginlerinin çok fazla olmadığına ve bu yüzden şirketlerin geleneksel kavramlardan kopamadığın ve bu nedenle de internet sektörüne çok fazla yatırım yapılmadığına değinen Aslanoba, eğer internet zenginlerinin sayıları artarsa bu kişilerin yine yatırımlarını bu sektöre yapacaklarını belirterek konuşmasını tamamladı.

Hasan Aslanoba’nın ardından kürsüye gelen Doğuş Grubu’nun internet projelerinden sorumlu olan İzi Adato, Doğuş Grubu’nun internette yaptığı yatırımlara ve neden bu yatırımları yaptıklarına değindi. Doğuş Grubu’nun Koreli SK Group ile beraber yaptıkları ortaklığa da değinen Adato, n11 ile oluşturdukları pazar yeri modelinde daha çok B2C’ye odaklanarak C2C’ye yönelmek istemediklerinin üzerinde durdu.

Etohum Startup İstanbul

GittiGidiyor ve diğer şirketlerle olan rekabetin sektörü büyüteceğine de değinen Adato, B2C’de sektörün büyümesi için yatırım yaptıklarını ve satıcıları eğitmek için çalışmalar yürüttüklerini, bunun yanı sıra n11’in 6 haftada sektörün büyük oyuncularıyla başa baş bir trafik ve aylık ciro rakamlarını yakaladığını; ancak henüz ileriye dönük bir yorum yapmak için çok erken olduğunu belirtti.

Oyun sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de hızlı bir şekilde büyümekte

Öğleden önceki son oturumda Intel VC Barış Aksoy ve Revo Capital’dan Cenk Bayrakdar konuşmacı olarak katılımcıların karışısına çıktı. Revo Capital’in önümüzdeki dönemlerde yapacakları yatırımlarının 250 bin dolar ile 4 milyon dolar arasında değişeceğine değinen Bayrakdar, Türkiye’de özellikle e-ticaret alanında sıfırdan bir şeyler yapmayı düşünmediklerini; ama e-ticaretle uğraşan şirketlere alt yapı ve yazılımsal çözümler sunan şirketlere ve oyun pazarına yönelik yatırımlar yapmayı planladıklarından bahsetti.

Intel VC’nin 54 ülkede yatırım yaptığını belirten Aksoy, Temmuz 2012’de Türkiye ofisini açtıklarını; ancak Türkiye’deki ilk yatırımlarını 2011’de yaptıklarını belirtiyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrikayı yönettiklerini de belirten Aksoy, önümüzdeki dönemlerde kurumsal yazılım alanında çalışan şirketlere yatırım yapmayı amaçladıklarını belirtti.

Startup İstanbul’un öğleden sonra düzenlenen oturumunda girişimciler, girişimlerini ve iş modellerini katılımcılara tanıttılar. Startup İstanbul’da yatırımcılara kendilerini tanıtan girişimler ise OyuncakDeniz.com, Muvizi.com, ParlakBirGelecek.com, CardGusto, Edfor, GaniPara, giysicini, tinkfabrik, Userspots, Ceidot oldu. Girişimcilerin üçer dakikada iş modellerini tanıtmalarının ardından etkinlik Burak Büyükdemir’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*