19 Kasım 2018

Etohum Yedi Yaşında

Başlıksız-1

 

2008’den bu yana girişimcileri yatırımcılarla buluşturan Etohum; şirketler, kuluçka merkezleri, global yatırımcılar, mentorlar ve risk sermayesi kuruluşlarını Türkiye’deki girişimcilerle bir araya getirerek startupların hızlandırıcı programlarla dünyaya açılmasına yardımcı oluyor.

Rakamlarla 7 yılda Etohum

Etohum 7 yılda Startup Turkey, Startup İstanbul, Girişimcilik Zirvesi, Başarısızlık Zirvesi, Master in Growth, Etohum Café gibi her yıl düzenlenen 350 toplantıya 70 bin katılımcı çekti, toplantılar sırasında online olarak 400 bin tekil kullanıcıya ulaştı. Bu süre içinde birbirinden farklı girişimcilerin ve yatırımcıların yer aldığı 1500’ü aşkın online video üreten Etohum’un web sitesi de 7 yılda 1 milyon 350 bin erişim aldı.

Etohum 2008-2015 yılları arasında 12 bin girişimci başvurusu aldı ve bu başvurular arasından 1900 girişimciyle yüz yüze görüştü. Etohum’un zorlu süreçleri sonunda seçilen 250 girişimin yarısı ise 7 yıl sonunda hala ayakta kalmayı başarırken, Etohum’un ortak olduğu 60 girişimden 20’si girişimcilik ekosisteminde önemli bir konuma ulaştı.

Her yıl düzenlenen Startup İstanbul buluşmasını bölgenin önemli internet ve girişimcilik etkinliklerinden Startup Turkey konferansıyla destekleyen Etohum Avrasya’dan Afrika ve Avrupa’ya uzanan bir çizgide yılda 50 ülkenin temsilcilerini ağırlıyor. Geleneksel San Francisco ve Londra organizasyonları ise girişimciler ve yatırımcıların ufkunu genişleterek network bağlantılarını okyanus ötesine taşıyor.

Nereden nereye?

“Yedi yıl çok kulağa çok uzun bir süre gibi gelmese de aslında yedi yıl öncesine göre çok şey değişti” diyen Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir dünden bugüne girişimcilik ekosistemini şöyle özetledi:

“Bu süreçte girişimcilik bir işte dikiş tutturamayanların hayali olmaktan çıkıp milyon dolarlık şirketler yaratan bir iş tercihine dönüştü. Başlarda neredeyse hiç yatırımcının bulunmadığı ekosistemde bugün birçok önemli yatırım platformu bulunuyor. O günlerde küçük toplantı odalarında yapılan girişimci buluşmaları, bugün en büyük konferans salonlarına taşınmış durumda.”

“İlk Startup Turkey’i 40 kişiyle düzenlemiştik. Bu yıl ise Startup Turkey 2015, dünyanın dört bir yanından gelen 1500 kişiyi buluşturdu. Bir sonraki yedinci yılımızı kutlarken de tüm ekosistemin çok daha ilerlemiş olacağından eminiz. Bu yolda bizlerle birlikte olan tüm iş ortaklarımıza, destekçilerimize ve girişimcilerimize teşekkür ederiz. Birlikte nice yıllara!”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*