15 Kasım 2018

El Emeği, Göz Nuru Ürünleri Satan Etsy’nin Tarihi

Ressam, marangoz ve aynı zamanda fotoğrafçılıkla uğraşan Rob Kalin, 2005 yılında eserlerini satabileceği ya da sergileyebileceği bir internet sitesi arayışına girmiş; fakat o dönemdeki e-ticaret şirketlerinin büyük çoğunluğu stok fazlası elektronik eşya ve benzeri ürünlerin satışını yapmakta olduğu için, kendi eserlerini koyabileceği bir internet sitesi bulamamış. Bunun üzerine kafasında böyle bir site yapma fikri oluşan Rob Kalin, bu fikri gerçekleştirmek için Chris Maguire ve Haim Schoppik ile 3 aylık yoğun bir çalışmaya girmişler. Bu yoğun temponun ardından 18 Haziran 2005 tarihinde de Etsy ‘yi hayata geçirmişler.

Etsy‘nin isminin oldukça ilginç bir hikayesi var. Rob Kalin, şirketin her şeyiyle yenilikçi bir yaklaşım izlemesini istediği için isminin de yeni bir kelime olması gerektiğini düşünüyordu. Günlerden bir gün Kalin, TV’de bir İtalyan programı izlediği sırada duyduğu kelimeleri not alıyormuş ve notları arasında en çok yazdığı kelimenin “etsi” olduğunu farketmiş. İtalyanca’da “evet” anlamına gelen bu kelimenin Latince’deki karşılığı da “eğer” anlamına geliyor. Bu fikirden yola çıkan Kalin şirketine Etsy ismini koymaya karar verdi.

Etsy, 19 milyondan fazla üyeye sahip ve her ay 690.000 kişi siteye üye oluyor.

El işi ve nostaljik ürünlerin satışının yapıldığı Etsy’de fotoğrafçılıktan, kıyafetlere, mücevherlerden güzellik ürünlerine ve oyuncaklara kadar çok farklı ürünler satılmakta. Kullanıcılar kendi yaptıkları ürünleri satabiliyor, isterlerse sitenin üzerinde kendi mağazalarını açarak satışlarını bu şekilde de gerçekleştirebiliyorlar. Nostaljik ürünlerin bu sitede satılması için en az 20 yaşında olmaları gibi bir de kural var.

Etsy’de 800.000’in üzerinde aktif mağaza bulunuyor ve 15 milyondan fazla ürün satışa sunulmakta.

Kullanıcılar kendi mağazalarını açtıktan sonra ürünlerinin burada listelenmesi için 20 centlik bir ücret ödüyorlar. Etsy, 20 cente 4 ay boyunca o ürününü sergileyebilen kullanıcılardan, satılan ürün başına %3,5 oranında bir komisyon alıyor. Seri üretim yapmayan şirket ve iş sahipleri bu site aracılığıyla ürünlerini tüm dünyadaki el işi meraklılarına ulaştırabiliyorlar. Özellikle niş ürünlerin satışını yapan şirketler bu mecra aracılığıyla kendilerine daha rahat alıcı bulabiliyorlar. Sonuçta niş ürünlerin ulaşabileceği kitle offline mağaza ile oldukça sınırlı; fakat internet sayesinde bu kitleyi büyütmek oldukça kolaylaşıyor.

Etsy, 150 ülkede faaliyet gösteriyor.

Haziran 2005’te site ilk kurulduğunda çok kapsamlı bir site içi arama seçeneği bulunmamaktaydı. Temmuz ayında kullanımı kolaylaştırmak için gelişmiş arama özelliğinin kullanıcılarla buluşturulmasıyla üyeler artık materyale, etikete, üreticiye, kategoriye ve fiyat aralıklarına göre farklı parametreler kullanarak arama yapma özelliğine sahip olmuşlardı. İlerleyen zamanlarda da arama seçeneklerini geliştiren ve belli kategorileri ayırarak sitenin kullanımını rahatlatan Etsy, kullanıcıların istedikleri ve aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak için 2009 yılında da açık kaynaklı bir arama motoru olan Solr’u kullanmaya başladı.

Etsy’nin Cadılar Bayramı koleksiyonundan örnekler

İlk açıldığı yıl 0,17 milyon dolarlık satış yaparak internet pazarındaki yerini alan Etsy, 2006 yılında ise 3,6 milyon dolarlık satış rakamına ulaştı. Şirket her geçen yıl büyümeye devam ederek 2007 yılında 26 milyon dolar, 2008’de 87,3 milyon dolarlık satış yaptı. İnternet kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarını değiştiren şirket 2009 yılında satış grafiğini biraz daha yukarı taşıyarak 176,8 milyon dolarlık bir rakama ulaştı.

Etsy’nin aylık 42 milyon tekil ziyaretçisi var.

Geçen 5 yılın ardından şirket 2010 yılında büyümeye devam edip satışlarını 306,7 milyon dolara taşıdı. 2011 yılında yarım milyar dolarlık bir satış grafiği yakalayan Etsy, 2012’in ilk sekiz ayında ise 500 milyon dolar sınırını aştıklarını duyurdu.

1,7 milyon Twitter 925.000 Facebook takipçisi bulunmakta.

Mobil dünyaya da adım atan Etsy, 2011 yılının kasım ayında ilk mobil uygulamasının kullanıcılarına sundu. iPad, iPhone Touch ve iPhone’da kullanılabilen uygulama 4 ay içinde 1 milyon kullanıcı tarafından indirildi. Kullanıcıların bu uygulama üzerinden yaklaşık 30 sayfa görüntülemesi yaptıklarını belirten yetkililer bu dört ay süresinde uygulamayı indirme oranlarının %25 ile %60 oranında arttığını da söylediler.

Android cihazlara da indirilebilen bu uygulama üzerinden kullanıcılar, Facebook, Twitter gibi sosyal ağ paylaşımlarının yanında son zamanların öne çıkan sosyal mecralarından olan Pintereset üzerinden de paylaşım yapabiliyorlar.

Etsy’ye rakip olan şirketlerin en başında Amazon ve eBay gelse de, iş modeli olarak kıyaslarsak eğer, Etsy’yle aynı kulvarda koşan diğer şirketlerden bazıları; Avrupa’ya satış yapan Almanya merkezli DaWanda, Amerika’ya satış yapan moda ve giyim kuşam üzerine yoğunlaşmış olan Bonanza, Avustralya merkezli Zibbet ve merkezi Kanada’da bulunan iCraft olarak gösterilebilir. Bu rakipler arasında gösterilebilecek bir diğer şirket ise adından son zamanlarda sıkça bahsettiren ve Haziran 2011’de açılan Fab.com.

Etsy, Mayıs 2011’de İngiltere’de en çok trafik alan 100 şirket listesine 53. sıradan giriş yapmıştı.

Etsy’nin kullanıcı profilinin büyük çoğunluğunu (%67 ile) kadınlar oluşturuyor. Özellikle çocuğu olmayan kullanıcıların ilgi gösterdiği Etsy’de alışveriş yapanların sadece %31’inin çocuğu bulunmakta. Üyelerin %48’i yılda 60 bin dolardan az kazanıyor. Etsy üyelerinin %50’sinin yaşları ise 18 ile 34 arasında değişiyor.

Bir yılda 25 bin dolarlık el yapımı ürün, 100 bin dolarlık takı ve mücevher satılıyorken, ressamlar ise toplamda bir yıl için 550 eser satıyor.

2011 yılının tatil sezonunda mobil uygulamaların da aracılığıyla Etsy’nin satışları %350’lik artışları gördü. Şükran gününden sonraki Pazartesi günü (Cyber Monday) satıcıların satışlarında %11’lik bira artış görüldü.

Etsy’nin laboratuvarları da bulunuyor. Brooklyn ve Berlin’deki bu laboratuvarlarda, kullanıcılara özel etkinlikler ve atölyeler düzenleniyor. Bu etkinliklerde Etsy’nin çalışanları, katılımcılara örgü örme, fotoğraf çekme ve bisiklet tamiri gibi değişik konularda eğitimler veriyor. Bu sayede kullanıcılar öğrenmek istedikleri el sanatları ile bu şekilde tanışabiliyorlar. Etsy laboratuvarları düzenli olarak Hamburg, Münih, Londra, Paris, Amsterdam, Portland ve San Francisco’da etkinlikler düzenliyor.

600 milyon dolar değerindeki Etsy’nin 263 çalışanı bulunmakta.

Etsy, kuruluşundan itibaren sürekli büyümeye devam ederek, sınırlarını sürekli büyüten şirketler arasında. Kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiş olmanın yanında, şirketin el yapımı ürün satan kişilere yönelmesi ve niş ürünlerin satışını kolaylaştırmasıyla beraber, bu ürünlere ilgi gösteren kişileri aynı çatı altında toplması, Etsy’yi öne çıkartan faktörler arasında bulunuyor demek yanlış olmaz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. yıldız der ki:

    sinan oypan bey ben el işi ıslak keçeden 3 boyutlu tablolar, 3 boyutlu tepsiler,3 boyutlu masa süsleri .bunların hepsini ıslak keçeden yapıyorum.evliyim eşim görme engelli konut kredisi ile ev aldık .oğlum bu sene üniversite sınavına girecek .yaptıklarımı internetten nasıl satacagımı bilmiyorum.maddi açıdan sıkıntıdayız .mağazalara götürdüm ama çok ucuza almak istiyorlar. sizden ricam bana bu konuda yardım edebilirmisiniz.şimdiden teşekkürler .e posta adresime meil yollarsanız sevinirim

Fikrini söyle

*