19 Kasım 2018

Etsy’deki Sahte Ürünler ve Borsa Değerini Kaybetmesi

etsy-logo-xsokxg

Bir analiz şirketi olan Wedbush’a göre Etsy‘nin başı sahte ürünler ile belada olabilir. Etsy’nin esas odaklandığı nokta, el yapımı ve vintage ürünlerin bulunabilmesi ve tüketicilerin normalde piyasada bulunmayan orijinal ürünlere ulaşabilmeleri.

Ancak Wedbush, sitedeki sahte ürünlerden endişe duyuyor. Etsy’de listelenen 2 milyondan fazla ürün üzerinde yapılan araştırmada, ürünlerin yüzde 5’inden fazlasının sahte veya telilf hakkı içerdiğini keşfetmişler. Eğer bu eğilim yayılırsa, Etsy bu tarz ürünler ile dolup taşabilir. Özellikle bazı ürün kategorilernde, eBay’e göre 20 kat daha fazla sahte ürüne rastlanılabiliyor. Hatta, sahte ürünleri ile meşhur olmuş Alibaba’nın Aliexpress sitesine bile fark atan ürün grupları var. Bu ürünler daha çok Louis Vuitton, Chanel, Michael Kors gibi moda markalarının yanı sıra, Disney ve NFL de sahte ürünlerden nasibini alıyor. Ancak bu incelenen 2 milyon ürünün, Etsy’nin toplam ürünlerinin yüzde 6,3’üne denk geldiğini de unutmayalım.

screen shot 2015-05-11 at 7.36.50 am

Etsy bu durum yüzünden yasal bir yaptırım ile karşı karşıya kalmaz. Bunun en büyük sebebi, Tiffany  Co. ile eBay arasındaki aynı sebeplerden açılan davaydı. Mahkeme, satış platformunun değil, satışı yapan kişinin sahte ürünlerden meshul olduğuna karar verdi. Yüksek ihtimalle eğer Etsy’ye dava açılırsa aynı şekilde sonuçlanacaktır.

Etsy, platformundaki sahte ürünlere ve bunları satanlara karşı acilen önlem almazsa, belki bir mahkeme ile karşılaşmayacak ama, hem tüketicilerin hem de satıcıların gözünde marka değerini ve güvenilirliğini kaybedecek. Hatta kaybetmeye başlamış olabilir. Pazartesi günü borsanın açılışı ile birlikte Etsy’nin hisse senetlerinde de yüzde 9’luk bir değer kaybı yaşandığını belirtelim.

etsy hisse senediSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Derya Deniz der ki:

  Etsy halka arz olduğundan bu yana satış trafiği sürekli düşen bir site haline geldi. Yapılan yenilikler de durumu kurtarmadı, hatta tam tersine düşüşü hızlandırdı gibi. Eylül 2015 te yapılan son yenilik site içinde arama motorun lokal ürünleri ön plana çıkarması oldu. Bu değişiklik Amerika, Australia, İngiltere ve Kanada için uygulandı. Ve satışların %95 bu ülkelere olan Avrupa ve Asya satıcıların alıcı müşteri trafiği durma noktasına geldi. Gözlemlerime göre satışlarda %80 düşüş var.
  Bir diğer problem çinli satıcıların Etsy istilası. Bir ürünü aynı resimle satan 30-35 dükkan bulabilirsiniz. Her biri de ülkenin başka bir şehrinden, yani dükkan sahipleri hepsi farklı kişiler. Ve her dükkan sahibi bu ürünün elişi olduğunu ve kendisinin tasarımı olduğu iddiasında.
  Aynı zamanda Etsy kopya ürünle dolup taşıyor. Büyük markalar bir yana, birbirini taklit eden o kadar çok dükkan sahibi var ki. Ve yönetim buna müdahale etmiyor. Biraz “kimin ne hali varsa görsün” tutumunda. Yani orjinal bir ürününüz varsa, bu sitede kesinlikle güvende değil. Biraz ilgi görmesiyle hemen tıpatıp aynıları ve ya mümkün olduğu kadar benzerleri türemeye başlıyor.
  Fakat asıl borsa değerini kaybetmesinin sebebi bence Amazon sitesi oldu. Amazon mayıs 2015’te elişi kategorisi oluşturdu ve birçok Etsy satıcısını davet etti. Bunu medyada duyurdu. Çok satıcı Etsy dükkanlarını kapattı ve oraya geçti. Onlarla birlikte alıcılar da oraya kaydı.
  İşin kötü tarafı Amazon türk tasarımcıları kabul etmiyor. Ve Etsy düşüşe devam ediyor gibi…

Fikrini söyle

*