19 Kasım 2018

Evden Çalışmayı Planlayan Girişimciler İçin 6 Öneri

Birçok kişinin hayalidir kendi evinden çalışmak. Rahat kıyafetlerle kahvenizi yudumlarken, ev ortamının sıcaklığında moral ve motivasyonun doruklarına çıkmak mümkün olabilir.

Aslına bakarsanız internet hayatımızın önemli bir parçası haline geldiğinden beri, herhangi bir ofis ortamına ihtiyaç duymadan dünyanın dört bir yanıyla online olarak iş yapabilir duruma geldik. Bu sebeple gerek girişimciler, gerekse freelance iş yapanlar artık daha sık evinden çalışmayı tercih ediyor. Hatta biraz radikal olabilir ancak, yapılan bir araştırmaya göre yakın gelecekte insanların yüzde 60’ı evinden çalışıyor olacak. Kulağa oldukça hoş gelse de evden çalışmanın bazı dezavantajları olabiliyor. Bu samimi ortamda iş veriminizi en yüksek seviyede tutmanız için birkaç öneri sunacağız.

Pijamalarla çalışmak veriminizi düşürür

Öncelikle evden çalışmanın belki en cazip yanı gibi görünse de, pijama gibi rahat kıyafetlerle çalışmak pek doğru olmayabiliyor. Hatta ofise giderken nasıl giyiniyorsanız, kendi evinizde çalışırken de bu şekilde bir giyim tarzı aşırı rahatlığa kapılmanızı engelleyip, çalışırkenki veriminizi artıracaktır. Bu sebeple; yataktan kalkar kalkmaz bilgisayarın başına geçmektense, öncelikle duş veya kahvaltı gibi rutinlerle kendinizi işe hazırlamalısınız. Yapılan araştırmalar da pijama gibi kıyafetlerle çalışmanın, motivasyonu artırmaktan ziyade, kişinin kendisini yatakta hissetmesine yol açıp, veriminin düşmesine sebep oluyor.

Çalışma saatlerinizi önceden belirleyin

Eğer normal bir ofis ortamında olduğu gibi çalışma saatlerinizi önceden belirleyip, kendinize bu doğrultuda hedefler koyarsanız zamanınızı daha verimli kullanıp, mevcut işleri bitirmek için gerekli motivasyonu sağlayabilirsiniz. Evden çalışmanın avantajlı gibi görünen bir başka yanı da, mesainizi kendinizin belirliyor olmanız. Yani illa ki 9-18 çalışmanıza gerek kalmadan, kendinizin belirlediği saatlerde işinizi yapabilirsiniz. Bu doğrultuda atılacak belki de en önemli adım, günlük “yapılacaklar listesi” hazırlamanız ve bu plan doğrultusunda çalışmanız olacaktır.

Dikkat dağıtıcı objelerden uzak, düzenli bir ortam seçin

Televizyonda favori programımız açıkken efektif bir çalışma performansı sergilemeyeceğimiz aşikar. Derli-toplu, görüntü kirliği yaratan ve dikkat dağıtan objelerden uzak, sakin bir iş ortamı “home office” çalışanlar için vazgeçilmez olmalıdır. Eğer evinizde ailenizle birlikte yaşıyorsanız, dikkatinizin dağılmaması için çalışma odanıza sıklıkla girmemelerini de önerebilirsiniz. Ayrıca bu konuda uzmanlar, üreticiliği ve verimi artırmak amacıyla çalışma masalarında yeşil bitki bulunmasını öneriyor. Bitkiler konsantrasyonu sağlayıp, stres seviyesini minimuma indirebilir.

Partnerlerinizle sürekli irtibatta olun

Evden çalışmanın rehavetine kapılmadan, tüm iletişim kanallarınızın her daim açık olması gerekir. Herhangi bir gelişme veya durumda, iş ortaklarınızın veya müşterilerinizin size her an ulaşabiliyor olması oldukça önemli. Bu sebeple maillerinizi sürekli kontrol edip, telefonunuzun yanınızda ve açık olduğuna özen gösterin. Yüz yüze iletişimin avantajlarından uzak bir haldeyken, online bağlantılarınızı da koparmayın. Anlık mesajlaşma ve canlı video bağlantıları için bilgisayarınızda Skype tarzındaki programların yüklü olması, iletişiminizi her daim devam ettirebilmeniz açısından önem taşıyor. Ayrıca arada bir dışarı çıkıp, cafe veya kütüphane gibi ortamlarda çalışma opsiyonunuz bulunduğunu da unutmayın.

Bilgisayarınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin

İnternet, herkesin ilgisini çekebilecek milyonlarca site ve içerikle dolu. Ancak belki de en çok zaman geçirdiğimiz mecralar sosyal paylaşım siteleri olabiliyor. Aniden bir arkadaştan gelen mesaj tüm konsantrasyonunuzu dağıtabileceği gibi, tekrardan işe odaklanmanızı da engelleyebilir. Elbette sosyal ağlarda zaman geçirmek iletişim açısından oldukça önemli, ancak rahat ev ortamında durum biraz farklı olabilir ve anlamadan saatlerce bir sosyal ağda zaman kaybetmiş olabilirsiniz. En iyisi, bu mecralarda geçirilen zamanın dozunu makul seviyelerde ayarlamak olacaktır.

Güzel bir müzik ekstra motivasyon sağlar

Çalışırken dinleyeceğiniz güzel bir müzik, size ekstra motivasyon sağlayacağı gibi, ayrıca daha verimli işler çıkarmanıza yardımcı olabilir. Sürekli şarkı değiştirme derdinden kurtulmanız için favori radyo istasyonunuzu ayarlamanızı öneririz. Günlük işlerinizi bitirdikten sonra bir sonraki günün planında “yapılacaklar listesi”ni hazırlamanız da ertesi gün size zaman kazandıracaktır. Unutmayın, evden çalışmak oldukça keyifli olabildiği gibi, disiplinli çalışıldığı takdirde çok daha fazla verimli olmanıza ön ayak olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Evden çalışmanın Avantajı: Bütün gün Evdesiniz
    Dezavantajı: Bütün gün Evdesiniz 🙂

Fikrini söyle

*