19 Aralık 2018

Evidea: 1-2 Yıl İçinde İlk 10 Şirket Arasında Yer Almayı Hedefliyoruz [Röportaj]

Ev dikeyinde hizmet vermekte olan Evidea‘nın hikayesinin 2008 yılında Malzemem.com olarak başladığını sektörü yakından takip edenler hatırlayacaklardır. Timur Tandoğar ve Tuğberk Keselioğlu‘nun kuruculuğunu yaptığı şirket, geride bıraktığımız zaman dilimi içinde istikrarlı bir şekilde büyüyerek Türk e-ticaret sektörünün ev dikeyindeki önemli oyunculardan biri haline gelmeyi başardı.

Biz de Evidea‘nın hikayesini, aldıkları yatırımları, gelecek planlarını ve şirket hakkında diğer merak edilen detayları ofisimizde ağırladığımız Kurucu Ortak Tuğberk Keselioğlu‘na sorduk. Lafı çok uzatmadan sizleri bu keyifli röportajla baş başa bırakıyoruz.

Sinan: Evidea ilk olarak Malzemem.com olarak hizmet veriyordu. O dönemden biraz bahseder misiniz?

Tuğberk: Timur’la iki ortak olarak en başta Malzemem.com olarak başladık. İkimiz de mühendis kökenliyiz ve endüstri konusunda tecrübemiz bulunuyor. Malzemem.com da son kullanıcıdan ziyade endüstriye hitap eden bir site olarak başladı ve ilk satışımızı 2008 yılında gerçekleştirdik. Sonrasında müşterilerin taleplerine göre işin boyutunu biraz daha değiştirme kararı aldık ve yapı market tarafına kaymaya başladık. İlk yatırımın ardından da hedef kitlemizi biraz daha değiştirmeye karar verdik. İnternet kullanıcılarına daha çok hitap etmek istedik. İsmi de Evidea olarak değiştirdik.

S: İlk yatırım süreci nasıl gerçekleşti?

“Malzemem.com olarak ilk satışı 2008 yılında yaptık.”

T: Malzemem.com iken biz zaten kendi kendine dönebilen ve kar edebilen bir şirkettik. 2010’da Drangons’ Den tecrübemiz oldu. Onun öncesinde bir mentore ihtiyacımız oldu ve Burak Büyükdemir‘le tanıştık. İlk başta yatırım için gitmemiştik, işimizi büyütmek için neler yapabileceğimiz hakkında fikrini almak istemiştik ve sonrasında görüşmeler düzenli toplantılara dönüştü. Onun arkasından Dragons’ Den’e çıktık; orada %35’lik bir hisse bedeli olarak 350.000 TL olarak istememizin nedeni Dragons’ Den’in piyasasını araştırıp ona göre söylememizdi; bizim ne istediğimizden çok onların ne vereceği üzerine gittik diyebilirim. Sonucunda bir yatırım yapmasalar bile biz amacımıza ulaşmış olduk diyebilirim çünkü bu program sonrasında kendimizi duyurmuş olduk ve sonrasında da bize teklifler gelmeye başladı.

Yatırım süreci çok hızlı gerçekleşti diyebilirim. Dragons’ Den sonrasında Burak Büyükdemir‘in de yönlendirmesiyle Etohum‘a katıldık. Buradaki sunumumuzdan sonra Emre Kurttepeli bizimle görüşmek istedi. Etohum’un garajında 20-25 dakikalık bir görüşmemiz oldu kendisiyle. 1 hafta 10 gün sonrasında Mynet’e onunla görüşmeye gittik ve yaptığımız sunumdan sonra şirketi ve iş fikrini beğenmesiyle yatırım için onunla anlaşmış olduk.

Aynı gün içinde Tiger Global ile telefonda görüşme yaptık ve onlarla da o gün içinde anlaşarak hukuki süreçleri başlatmış olduk. O sıralarda Tiger Global’in içinde olduğu yoğun dönemden dolayı hukuki süreç biraz uzun sürdü. Şubat 2011’de el sıkıştık; ama sürecin tamamlanması Ağustos’u bulmuştu. Bu süreç bizim için biraz zorlu olmuştu; çünkü belli bir para geleceğini biliyorduk, o yüzden de bir şey yapmak için beklemeye gerek yoktu. Ama bu zaman diliminde de nakit para kullanımına dikkat etmemiz gerekiyordu.

İlgili Haber: E-Ticaret Şirketlerinin Depo Büyüklükleri ve Çalışan Sayıları [Araştırma]

S: Toplamda ne kadar yatırım aldınız peki?

T: İlk yatırımda Tiger Global ve Emre Kurttepeli’den toplamda 1 milyon doların üzerinde bir yatırım aldık. Hukuki süreci kısa tutmak için ikisi de aynı dönemde girdi. Emre Kurttepeli, melek yatırımcı olarak yatırım yapmış oldu.

S: Yatırım sonrası neler yaptınız?

“PetShop kategorisinde yakın zaman içinde 10.000 ürün satışa sunuyor olacağız.”

T:Yatırım sonrasında ilk olarak ekibimizi büyütmemiz gerekti. 7 kişilik bir ekibimiz vardı ve yatırımdan bir ay sonra 17 kişi olduk. Bu süreçte Timur ile ikiye ayrıldık, o yeni ofisin alt yapısını kurdu, ben de ekibi kurdum. 1 ay içinde yeni ofise taşındık.

S: 2. tur yatırımı yine Tiger Global’den aldınız, o süreç de ilki kadar uzun muydu?

T: 2. yatırım oldukça hızlı gerçekleşti. Beraber çalıştığımız ve raporları sürekli olarak gönderdiğimiz Tiger Global işlerimizi biliyordu, o yüzden ikinci yatırım için onlarla hızlı bir şekilde anlaştık. El sıkıştıktan 2 – 3 hafta içinde işlemler halledilmiş oldu. 2. yatırım sonrasında şirket 12,5 milyon dolar üzerinden değerlendirildi ve 2. tur yatırımda da 1 milyon doların üzerinde yatırım aldık.

“Ölçümleme yapamadığımız mecralarda PR yapmayı pek sağlıklı bulmuyoruz”

S: Son dönemlerde outdoorda reklam veren e-ticaret şirketleri bulunmakta, sizin böyle bir projeniz var mı?

T: İleriye dönük olarak var ama şu an için değil; çünkü bunu bir PR kampanyasıyla yürütmek gerektiğini düşünüyoruz. E-ticarete hatta evle ilgili dikey e-ticarete yönelik bir kitleye yönelik işler yaptığımız için outdoor reklamlara biraz uzak bakıyoruz şu anda. Bütçe olarak da büyük paralar ayırmak gerekiyor böyle pazarlama çalışmaları için.

Biz bir de pazarlama kampanyalarında ölçümleme yapmak istiyoruz ve outdoor kampanyalarda bu ölçümlemeleri yapmak pek mümkün olmuyor. Ölçümleme yapamadığımız mecralardan biraz çekiniyoruz açıkçası.

S: Dışardan bakıldığında bir dikey e-ticaret sitesisiniz fakat ürün ve kategori çeşitliliği bakımından bakıldığında kendinizi dikey e-ticaretin dışında konumlandırıyor musunuz?

T: Biz bu işin en başında asla elektronik ürün satmayacağız gibi bir kural koyduk ki bu sektöre için de en büyüklerinden biri diyebiliriz. Bunu yapmamızın sebebi de insanların ev dediklerinde akıllarına gelecek bir site olmak isteyişimizdi; bir konumlanmamız ve farkımızın olması gerekiyordu. Yoksa yatay e-ticaret şirketlerinden bir farkımız kalmayacaktı. Şu an alt kategorilerde daha gidebileceğimiz yerler var ve biz de yine bu kategorilerde ilerlemeye devam etmek istiyoruz.

Şu an toplam olarak 60.000 ürünümüz bulunmakta ve yakın zaman içinde PetShop kategorisi içinde de 10.000 ürün satışa sunuyor olacağız.

S: Rocket Internet‘in Türkiye pazarından çıkması sizi nasıl etkiledi?

“Evidea’da toplam 60.000 ürün satılıyor.”

T: Rocket Internet (Evimister), Türkiye pazarına girdiğinde çok agresif bir reklam politikası izledi. O dönemde zararına ürün satışı yapıyorlardı. Reklam tarafında rekabet edebilecek bütçeye sahiptik. Fakat o dönemde piyasanın bu kadar agresif bir reklam ortamını kaldıracağını düşünmüyorduk; harcadıkları rakamları aşağı yukarı tahmin ettik ve temkinli gitme kararı aldık kendi aramızda. Onların piyasa girmesi sektörü biraz sallamış olsa da, çıkmalarının ardında sektör biraz daha oturmuş oldu.

İlgili haber: Altıncı Cadde Ev Dekorasyonu Dikeyinde İddialı [Röportaj]

“1-2 yıl içinde ilk 10 e-ticaret şirketi arasında yer almayı hedefliyoruz”

S: Evimister’den sonra Evmanya, Evimnet, AltıncıCadde gibi şirketlerle aynı dikeyde hizmet vermektesiniz. Sizin bakış açınız nedir? Sizin için “ev dikeyindeki lider firma” deniyor?

T: Ev dikeyinde en büyük şirketiz. Hem pazar hem ciro hem de SKU (ürün çeşitliliği) bazında en büyük firmayız. Diğer siteler biraz daha dekorasyon kısmına kayıyor aslında. Çünkü dekoratif ürünlerin tedarikçileriyle çalışmak hem de lojistik tarafını yönetmek daha kolay. Biz Evidea’da ev ile ilgili her şeyi satıyoruz. Evle ilgili yapısal malzemeleri de satıyoruz, büyük hacimli mobilyaları da satıyoruz. Bu ürünlerin lojistik ve tedarikçi kısmını yönetmek biraz daha zor. Dekoratif ürünlerin tedarikçisinde bir sorun olduğunda, ürünleri kendi deponuza çekip oradan satışa devam edebiliyorsunuz, sonuçta daha küçük boyuttaki eşyalar oluyor bu ürünler ve maliyetleri de düşük oluyor. Fakat bir mobilya firmasında problem yaşadığınızda ürünleri deponuza çekmek demek hem büyük bir depoya ihtiyaç duymanız hem de lojistik ve diğer masraflar bakımından büyük maliyetler demek oluyor. Biz bu zahmetlere katlanıyoruz, bu tür ürünleri satmayı en başından beri göze almış bulunuyoruz. Tedarikçilerle yaşanan sorunları kendi içimizde halletmeye çalışıyoruz. Bu sayede de ürün gamımız çok fazla.

S: Hedef kitlenizi tanımlar mısınız?

“2 milyonun üzerinde aylık tekil ziyaretçimiz var.”

S: Uzun vadeli planlarınız nedir?
T: Malzemem.com olarak hizmet veriyorken, hedef kitlemiz daha çok erkeklerden oluşmaktaydı; ama şu an neredeyse yarı yarıya diyebilirim. Evidea’dan alışveriş yapanların %45’i kadınlardan oluşuyor. Genellikle orta yaş ve gelir seviyesi de orta düzey ve üstünde olanlar siteden alışveriş yapıyorlar. Aylık 2 milyonun üzerinde tekil ziyaretçimiz bulunmakta.

T: Türkiye e-ticaret sektöründe 1-2 yıl içinde ilk 10 şirket arasında yer almayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra bir yatırım daha alarak biraz daha büyümek planlarımız arasında. Bir yatırım almadan da devam edebiliriz; fakat bu yatırımla işleri daha kapsamlı boyuta getirebileceğiz. 3. yatırım için görüşmelerimiz devam ediyor. Tiger Global zaten yatırım için hazır; ama biz bu sefer biraz daha stratejik bir ortaklık yapmak istiyoruz.

S: E-ticarete girmek isteyenler için tavsiyeleriniz var mı?

T: E-ticaret konusunda herkes hep iyi verileri paylaşıyor. Biz bile kendi hikayemizden bahsederken 1 milyon dolar yatırım aldık diye bahsediyoruz ve insanlar bunun çok kolay bir iş olduğunu düşünmeye başlıyor ama bu da çok ciddi bir ticaret aslında. Her sektörde olduğu gibi burada da çok büyük bir rekabet ortamı bulunuyor. Eğer profesyonel olarak girmeyi düşünüyorlarsa girmeliler. Ancak dışarıdan bakıldığı gibi kolay değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. tolga der ki:

  Hepsiburada ayda 8.5 milyon tekil ziyaretçi alırken; evidea ayda 2 milyon’u buluyorsa tebrik etmek lazım. Bu rakama ulaşmak için her ay 150-200 bin TL dijital pazarlama bütçesi harcıyorlar demektir.

 2. özer karaöz der ki:

  bu kafayla giderseniz yakında kilidi vurursunuz dükkana. 8 günde ürünleri gönermiyorusunuz. üstelik 3 günde kargo yaptığınızı söylüyorusunuz. müşteriye de cevap olarak ortalama 7 işgünü göderi süresinden bahsediyorsunuz. öyleyse sayfanıza niye 3 gün değil de 7 işgünü yazmıyorsunuz. sizden yanılıpta 1 kez alışveriş yapan birdaha asla uğramaz…

 3. private der ki:

  Timur Tandoğar ve Tuğberk Keselioğlu‘nun kuruculuğunu yaptığı şirket evidea.com’dan iki kez sipariş yaptım. Bu şirket toptancı ile müşteri arasında belli bir ticari komisyonla internette ürün satışı amaçlıyor.
  İlk siparişimde ürünlerin hepsi eksiksiz, kullanılmamış sağlam halde teslim edildi. Ancak ikinci siparişimde, evidea.com adlı siteye bulaştığıma çok pişman oldum. 259,00 TL’imi haraç keser gibi yediler, bana ide etmediler. Eğer bunlar evidea.com yöneticisi ise, halen Timur Tandoğar ve Tuğberk Keselioğlu benim 259,00 TL mı kanunsuz bir şekilde yiyen iki kişidir. Sadakam olsun Timur Tandoğar ve Tuğberk Keselioğlu-Evidea.com’a. Ancak benim sadakamla karın doyurup böyle atıp tutmalar, şirket havalara girmemelerini öneririm.
  Daha yüzlerce kişinin de sadakalrını alıp karın doyuran bu kişilerin ideallerini gerçekleştirirken haraç kesmemelerini öneririm. Eh, bu URL bile biraz benim Evidea.com’a sadakamla geçiniyor. Ürün tesliminde gecikme affedilir, ama insanla dalga geçer gibi Evidea.com yalanlara başvurmaları çok yazık. Çalışan elemanlarıda benim, onun bunun sadakasıyla geçiniyorsa, bunlara firma demeye bile dikkat etmek lazım. Benim kadar önemki bir insanın vaktini yalanlarıyla oyalayan bu evidea.com adlı firmaya yazıklar olsun. Bu firmalar internet için yüzkarasıdır, internet alışverişi sevenlere düşmandır bunlar. Birde Hürriyet gibi gazetelere reklam vermişler birşeymişler gibi benim onun bunun sadakasıyla. Kenyap toptancı depo ile anlaşamamışlar, benim beyaz-büfe-konsol ürünümü ordan yollayamayınca utanmadan kargo getirmiş diye yalan uyduruyorlar. Toptancılar Evidea.com’a haksızlık ediyorsa, benim paramdan harç keseceğine zam, piyasa, enflasyon problemini öğrensin, eğitim alsın, çözsünler. Hepsiburada.com internet programını örnek alıp çalışsın öğrensinler.
  Bunlar toptancıdan alıp atıyor, ondan gelen ürünler kullanılmamıştı. Başka firmalar kullanılmış ikinci el yorganı sıfır ürün diye dolandırıyor interneti, evidea.com toptancıdan alıyor, onun müşteriye zulmü başka.

 4. PRIVATE der ki:

  Evidea.com sitesi ile ilgili şikayetimi onların lehine güncellemek için yazıyorum. Çok uğraştım 289 lira havale ödememi geri almak için; yeni tamir olmuş evimin ihtiyaçları ile uğraşırken birde evidea.com’la uğraşmak, zaman harcamak, belge toplamak, hukuksal haklarımı başlatıcı yazışmalar yapmak çok yordu beni. Var olmayan bir mobilyayı teslim almadığımı belgelemek çok zamanımı aldı, bankama hukuksal (Harcama İtiraz, satıcı eksik ürün teslim) haklarımla ilgili dilekçe verdim.
  Çok şükür, mahkemeleri kargo takiplerdeki teknik yetersizlikler ile meşgul etmeden, ne ben ne evidea.com çalışanları daha çok zaman kaybetmeden, bana satın aldığım bir ürünün depo fabrikadan kargoya verilmediği anlaşıldı. Evidea.com müşteri hizmetleri bana ürünün parasını kuruşu kuruşuna geri, banka IBAN’ıma iade ettiler. Piyasada ucuz bir mağaza Evidea.com, çünkü direk fabrikadan depodan yolluyor sıfır ürünü, ama kargo kayıt, takip programları hepsiburada.com gibi hiç gelişmemiş daha. Biliyorum çoğu Türkiye patentli ürünlere dünyada mevcut IT donanımlarla internet domain yaratmak, güncellemek bile onca para, ama kargo kayıtlarını tutamayan bir firmanın internet e-ticarete katkısı olamazdı. Özet olarak, çok zaman kaybettim hukuksal belgelerle uğraşırken, ama Evidea.com ile problem çözüldü. Hukuksal formları hazır Bankama, ve hukuksal haklarıma (geç de olsa) saygılı Evidea.com müşteri hizmetlerine teşekkürler.
  eticretmag.com’a teşekkürler; çünkü, yukarıdaki iyi niyet, çalışma binası videoyu seyredince, evidea.com’ı onların kendilerine şikayet edebilme rahatlığını hissettim.

 5. Gerçekten tebrik ederim büyük bir başarı benim istediğim kelimeler de de hep ön tarafta tabi bu bir başarı hikayesi diyebiliriz.
  Ben : http://www.butiksaati.com

 6. sarduri vanlı der ki:

  Arkadaşlar bir kez bulaştım aman sakın bulaşmayın üçkağıtçı çete bunlar

 7. Aysegul der ki:

  Ben de bir kez bulastim.Kimseye onermem.Parami geri almak icin ugrasiyorum.Iyi niyetin zerresi oldugunu da dusunmuyorum.

 8. vahap der ki:

  Sakın bulaşmayın, adamlar stokta olmayan ürünü satıyor, sonra kusura bakmayın yok bu ürün, ücreti iade edin deyince “ilgili ekiplerimiz dönecek size”. 6 aydır iademi yapmadılar. İlgili kanallardan dönüş veya cevapta alamıyoruz. Yukarıdaki arkadaşın yazdığı gibi bunlar milleti çarpa çarpa iyi şirketçilik, başarı hikayesi oyunları oynamasın.

 9. Hakan Reis der ki:

  Pardon %5 yazacaktım % 50 olmuş

Fikrini söyle

*