16 Kasım 2018

Evim.net SEO Operasyonlarını mı Durdurdu?

Arda Mendeş

Konuk yazarımız SEO Yöneticisi Arda Mendeş bir olay vakası anlatıyor.

Arda Mendes

Arda Mendeş

 

Geçtiğimiz günlerde Evim.net’in, beklenen karlılığı yakalayamadığı gerekçesiyle, operasyon süreçlerini durdurduğunu üzüntüyle öğrenmiştik. Kaynaklardan, Evim.net’in artık içerik odaklı bir projeye dönüşeceği bilgisi verilmişti. Peki yıllardır aktif olan ve alanında otorite site olarak anılan Evim.net, bu gücünü içerik odaklı yeni projesinde kullanabilecek mi?

Perşembe Günü, Searchmetrics Günü!

Searchmetrics, dünya üzerindeki web sitelerinin performanslarını, arama motoru tarafında ölçümleyen ve haftalık olarak güncelleyen bir araçtır. Odaklandığı alan arama motorları olsa da sosyal metrikler ve backlink gibi kırılımlarda da veri sağlamaktadır.

SEO Visibility, Searchmetrics tarafından sağlanan en temel verilerden biridir ve kişisel olarak vazgeçilmezim konumundadır. Bir websitesinin gösterdiği performansı, “SEO Visibility” tablosu ile geçmişten günümüze görüntülemek mümkündür.

SEO Visibility değeri;

  • Bir websitesinin, arama motorları tarafından listelenen anahtar kelime sayısı ,
  • Listelenen anahtar kelimelerin pozisyonları ,
  • Listelenen anahtar kelimelerin aldıkları, tahmini, tık sayısı ile hesaplanmaktadır. Değerin hesaplanma yöntemi gizlilik gereği açıklanmamaktadır.

Üç farklı kriter ile hesaplanan değer net bir şekilde websitelerinin gösterdikleri performansı özetler niteliktedir.

Ve evet, Searchmetrics bu dataları Türkiye için –genelde- perşembe günleri günceller. Bu yüzden perşembeler Searchmetrics günüdür!

Evim.net’in Geçmişten Günümüze Performansı

Evim.net-SEO-Visibility

Yukarıdaki tablo, Evim.net’in son iki sene boyunca arama motorlarında gösterdiği “organik” performansı sembolize etmektedir. Özellikle 2014 yılında performansının geliştiğini ve 5bin seviyesinin üzerine çıktığını görüyoruz.

Neden 5bin diye soracaklar için kısaca cevaplamak gerekirse; SEO Visibility değerinin 3 farklı metrik ile hesaplandığını hemen yukarıda belirtip, detayının ise açıklanmadığı söylemiştim.

SEO Visibility tablosundaki keskin düşüş yada artışlar bir websitesinin performansına ait direkt bilgiler vermektedir. Bir dipnot olarak; keskin düşüş ve/veya yükselişler ziyaretçi sayısına doğru orantılı yansımayabilir.

Vakamızda Evim.net SEO Görünürlüğü geçtiğimiz haftadan bugüne %93 değer kaybetmiş durumda. Yapılan açıklamalardan Evim.net’in e-ticaret operasyonlarını durdurduğunu okumuştuk ancak ortadaki tablo organik tarafta da işlerin rayında gitmediğini gösteriyor.

Haftanın Kaybedenleri

Searchmetrics, dataları haftalık olarak güncelleyerek, aktif  hafta içinde performansı yükselen ve düşüş gösteren kelimeleri ayrı bir sayfada listeliyor. Evim.net için performans kaybı yaşayan kelimelerin ön izlemesine bakarak, bu düşüşe ait nedeni sorgulamaya başlayalım.

Evim.net-Loser-Keywords

Pozisyon kaybı yaşayan ilk on beş kelimenin durumuna göz atıldığı zaman, kelimelerin hemen hepsinin sıralamadan yok olduğu görülmektedir. Evim.net’in performans gösterdiği jenerik kelimelerin hemen hepsinde yok olması bazı değişikliklerin yapıldığının ve/veya manuel bir spam aksiyonundan etkilendiğinin net bir göstergesidir.

301 Yönlendirmeler Her Zaman Hayat Kurtarmaz!

Evim.net/dekorasyon adresine tıklayarak ilk adımı atmak izlenecek yol için bilgi verecektir diye düşünürken adresin ana sayfaya yönlendirildiği ortaya çıkıyor.

Evim.net-Redirected

Evet, tahmin ettiğiniz gibi tüm sıralama kaybeden kelimelere ait adresler ana sayfaya yönlendirilmiş durumda. Sebebini tahmin etmek pek güç olmasa gerek; e-ticaret operasyonları durdurulduğu için kategori sayfaları da ana sayfaya yönlendirilmiş.

301 yönlendirilmeler, teknik düzenlemeler için sık sık kullanılsa ve kurtarıcı rolü üstlense de bütün uygulamalarda bu başarıyı göstermez. Tüm kategorilerin ana sayfaya yönlendirilmesi doğru bir strateji değildir.

Evim.net’in içerik odaklı bir projeye dönüşüyor olması kapatılan kategorilerin ana sayfaya yönlendirilmesini gerektirir miydi yoksa daha verimli kullanılabilir miydi tartışmaya açık. Kişisel olarak, kapatılan adreslerin daha verimli olarak kullanılmasını düşünürdüm.

Site-içi Dağınık

Teknik tarafa çok fazla girmeden sadece yapılan yönlendirmeler sonrasında site içerisindeki durumun da iç açıcı olmadığını söylemek istiyorum.

Basit bir tarama işlemi sonrasında ortaya çıkan tablo gerçekten üzücü.

Evim.net-Onpage-Preview

Taranan 347 sayfa üzerinde, 133 sayfanın özgün ve geri kalan sayfaların yönlendirildiğini ve indekslenmeye mümkün olmadığı görülüyor. Bununla beraber aşağıdaki rakam dikkat çekici bir diğer unsur;

Evim.net-Redirected-Links

Taranan sayfalarda 417 adet yönlendirilmiş bağlantı bulunmuş. Canlı örneğini göstermek gerekirse;

Evim.net-Redirect-Chain

Evim.net kategori sayfalarını ana sayfaya yönlendirerek bir adım attı. Ancak eski kategori sayfalarına, özellikle ana sayfada, link vererek attığı adımın ilerisine gitti,ölü sayfalardan oluşan linkleme stratejisi oluşturmuş oldu.

Mutlu Son Yok mu?

Kategori sayfalarının yönlendirilmesi ve yönlendirilen sayfalara ait linklerin site içerisinde hala bulunması, Evim.net haberinin üzerine üzüntüyü arttıran bir gelişme oldu.

Yapılan teknik düzenlemeler sonrasında, gözden kaçan ve/veya alınan stratejik kararlar sonrasında, Evim.net arama motorları tarafındaki performansını da kaybetmiştir.

Çoğu zaman can yeleği olarak kullanılan 301 yönlendirmeler, doğru hamleler yapılmadığı taktirde can sıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Planlamayı doğru yapıp aksiyon almak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Evim.net’in daha farklı bir yol haritası ile içerik odaklı projesini destekleyecek şekilde adım atması daha isabetli bir yol gibi gözüküyor olsa da şu anda bunu konuşmak mümkün değildir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhaba bizde evim net sitesini yakından takip ediyoruz bakalım neler olacak gayet güzel ve faydalı bir site.

Fikrini söyle

*