21 Kasım 2018

Gökdere: 2013, Aboneliğe Dayalı E-Ticaret Sitelerinin Yılı Olacak [2012/13 Dosyası]

Geçtiğimiz Mart ayında Doğan Online’a satılan Evmanya‘nın kurucusu Aslı Gökdere‘nın kadın girişimciler üzerine hazırladığımız dosya için görüşlerini aldığımızda en çarpıcı cümlesi şu olmuştu: “Erkek egemen iş hayatı, ataerkil her toplumun gerçeği. Önemli olan kadının değer yaratabileceğine inanması. Fizyolojik olarak çok daha güçlü olduğumuz net, tabulara takıldığımızı düşünüyorum.”

Aslı Gökdere’nin tek kadın olarak epey yalnız kaldığı 2012/13 dosyamızda da erkeklerin egemenliği epey göze çarpıyor ancak konumuz bu kez kadınlar ve girişimcilik ekosistemindeki yerleri değil. Aşağıdaki satırlarda Gökdere’nin 2012 değerlendirmelerini ve 2013 öngörülerini okuyacaksınız.

Gökdere’ye ilk sorduğumuz soru Evmanya’nın Doğan Online’a satılmasıyla beraber şirketteki düzenin nasıl devam ettiği üzerineydi: “Evmanya, Doğan Online’a nasıl girdi ise o şekilde devam ediyor. Gerek CEO’muz Yenal Gökyıldırım, gerek grup Başkanımız Aytuğ İğneli, gerekse Hanzade Doğan Boyner şirketimizdeki start-up ruhunu korumak için bizleri olabildiğince destekliyorlar. Bizler de onların desteği ve değerli tecrübeleri ile yola başarı ile devam ediyoruz. Evmanya adına Türkiye’den en doğru yatırımı alabileceğimiz Doğan Online’dan yatırımımızı aldık ve onların know-how’ları sayesinde daha hızlı adımlar attık. Güvenle büyümeye devam ediyoruz. O nedenle 2012 Evmanya’nın yılı oldu diyebilirim.”

2012’nin üçüncü çeyreğinde geçen yılın toplam internetten satış rakamlarını yakaladıklarını belirten ve bu anlamda bu yılın kendileri için epey pozitif geçtiğini belirten Gökdere, son günlerini yaşadığımız 2012’yi kendileri ve sektör için “büyük tecrübelerle dolu bir yıl” olarak niteliyor.

Evmanya Kurucusu Aslı Gökdere

2013 yılını 2012 kadar ciddi sıçramaların olmayacağı ancak güçlü altyapıya sahip olan, marka konumlamasını ve pazar değerini oluşturmuş şirketlerin yerlerini koruyacağı bir yıl olarak öngören Gökdere, özellikle müşteri hizmetinin toplam kalitedeki payının büyük bir öneme sahip olacağını ve müşteri hizmet kalitesine yatırım yapan şirketlerin ayakta kalacaklarını iddia ediyor. Gökdere’ye göre artık gelecek planlamaları yalnızca pazarlama bütçelerinden ibaret olmamalı.

Gökdere: Hala belirli e-ticaret dikeylerinde boşluklar var, abonelik sistemi ile çalışacak ihtiyaç karşılayacak modellerden çok ümitliyim. Ama pazar yeri mantığında veya katalog mantığı ile çalışan B2C Hepsiburada gibi ve C2C Gittigidiyor gibi platformların liderliğinde bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bu şirketlerin sektörün köşebaşlarında olduğu çok net.

Bence 2013 yılında en çok kampanya vurgulamayan ve “güzel” ürünlerin olduğu katalog sitelerini konuşacağız. Enmoda, Modagram, Daybuyday gibi moda sitelerinin daha çok konuşulacağına inanıyorum. Dekorasyon katlanarak büyüyor olacak. Farklı dikeylerde içerik sitelerini ve aboneliğe dayalı siteleri daha çok görüyor olacağız.

Ekonominin genel pozitif gidişatından ve alınan olumlu notlardan dolayı yabancı yatırımcıların Türkiye’ye halen pozitif baktıklarını ve Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan bir kapı olarak görüldüğünü belirten Gökdere özellikle genç nüfusumuzun yurt dışında gördüğü ilgiye dikkat çekiyor ve bu iki noktanın yabancı yatırımlara kapı açtığını ifade ediyor.

Evmanya açısından 2013 yılında offline taraf ile entegre olacak şekilde online tanıtım kampanyalarının ağırlığını korumaya devam edeceğini belirten Gökdere, Ocak ayında iPad uygulamalarını yayına alacakları sürprizini de verdi: “Çok güzel planlarımız var, 2013 için kollarımızı sıvadık!”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu konuşmadan benim anladığım internette yeni girişim olacak ama girişimci olmayacak. Evet tüm köşebaşları tutulmuş yeni girişimciler için bence eticaret asıl iş olarak bir modelden çıktı.

  2. Aboneliğe dayalı e-ticaretin yılı olur mu bilmiyorum ama önlere çıkacağı bir yıl olacak gibi geliyor.

  3. Ülkü Solak der ki:

    “Bence 2013 yılında en çok kampanya vurgulamayan ve “güzel” ürünlerin olduğu katalog sitelerini konuşacağız.” tespiti doğru bir tespit bence. Ancak kim konuşacak sorusu önemli. Kanımca internet kullanımı tabana yayıldıkça bu tez tutunulabilir olmaktan çıkacaktır. Zira önemli olan halen “ucuzluk” “güzellik” uzun bir süre daha geri planda kalmaya devam edecektir. Kastedilen bilinen anlamı ile abonelik ise bu bizim ülkemizde bence işlemeyen bir yöntem. Hayat boyu karşısına çıkan formlardan ve aboneliklerden sıtkı sıyrılan vatandaşımın daha fazla form doldurmaya ve birşeylere abone olmaya mecali olduğunu zannetmiyorum. Fırsat sitelerinin başarısının büyük payını basit “mailing listler” ile yollarına devam etmeye borçlu olduğunu düşünüyorum. E-mail adresinizi yazıp şifrenizi girmeniz bu siteler bakımından yeterli oluyor. Elbette bu tutulan verilerin kalitesini düşürüyor, SPAM’lerin artmasına neden oluyor, müşterinizi tanımanızı engelliyor ve re-targeting, re-marketing kanallarınızı tıkıyor. Ancak ne yazık ki şimdilik durum bu mihvalde.

  4. Emel der ki:

    Türkiye’deki online alışverişin önemli bir kısmını giyim, ayakkabı, aksesuar vb. ürün gruplarının oluşturduğu ve moda blogger’lığının ve onları takibin de yükselen trendlerden biri olduğu düşünüldüğünde 2013 yılında Enmoda gibi güzel ürünlerin olduğu katalog sitelerinin gelişeceğine katılıyorum.
    Ancak online alışverişi tercih eden tüketicilerin %50’sinin sebeplerinden biri düşük fiyatlar. Ayrıca tekstil sektöründe çalışan biri olarak Türk müşterisinin giyimde indirime ve kampanyalara tepkisini son yıllarda yakından takip etme fırsatım oldu; beklenti öyle yüksek ki birçok marka mağaza stoklarını sezon başından itibaren sürekli indirim ve kampanya vurguları ya da online’da işbirlikleri ile çevirir duruma geldi. Bu nedenle kampanya vurgulamayan moda sitelerinin kampanyalı ürünler sunan özel alışveriş kulüpleri kadar kısa vadede başarı elde edebileceğini düşünmüyorum.

Fikrini söyle

*