18 Aralık 2018

Expedia Google’ı Dava Ediyor

Arama motoru denilince ilk akla gelen isim olan Google, şu sıralar sık sık bu gücünü kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Özellikle kendi uçuş bulma sonuçlarını organik arama motoru sonuçlarının önüne koyarak Booking.com, Expedia, TripAdvisor gibi seyahat devlerinin dikkatini çeken Google, Reuters tarafından belirtildiğine göre Expedia tarafından Avrupa Birliği yasalarınca dava ediliyor.

TripAdvisor hakkında geçtiğimiz hafta içerisinde Google’ın arama sonuçlarına yaptığı etkiden duyduğu rahatsızlıktan dolayı, reklam kaynaklarının bir kısmını Bing’e aktaracağına dair haberler yayınlanmıştı.

Avrupa Birliği rekabet kuruluna şikayette bulunduğu belirtilen Expedia, Google’ın arama motoru sonuçları ile Avrupa Birliği rekabet ve tüketiciyi koruma yasalarına karşı geldiğini kanıtlayan farklı örneklerin ellerinde olduğunu belirterek, arama motoru devini gücünü kötüye kullanmakla suçluyor.

Avrupa Birliği rekabet kurulu yetkilileri Googlela ilgili kararın önümüzdeki Pazara (08.04.2012) denk gelen Paskalya tatilinin ardından verileceğini belirtiyorlar.

Expedia ile beraber, son iki senedir Google’ı rekabet kuruluna şikayet eden firmaların sayısının 10’u geçtiği Reuters tarafından paylaşılırken, Google henüz Expedia’nın şikayetini görmediklerini, rekabet kurulu ile birlikte yol alarak gerçekleştirmeleri gereken bir değişiklik varsa bunu yapacaklarını açıklıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*