13 Kasım 2018

Expensify Üzerinden Taksi Fişi Ödemelerini Bitcoin ile Almak Mümkün

dsadsaGeleceğin yeni para birimi olarak düşünülen Bitcoin‘e yapılan yatırımlar devam ediyor. Herhangi bir merkezi bulunmayan sanal para birimi Bitcoin ile dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye arada hiçbir bankaya gerek duymaksızın para gönderimi yapabiliyorsunuz.

Gider harcamalarının yönetimini yapan uygulamasıyla öne çıkan Expensify, yeni nesil para birimi Bitcoin’i desteklediğini duyurdu. Kişilerin ve özellikle küçük işletmelerin gider harcamalarını yönetmelerinde yardımcı olan uygulamasıyla, kullanıcıların fişlerini elektronik ortama çevirerek, yaptıkları harcamaları listeleyen Expensify, bu harcamaları kişi veya kurumların PayPal üzerinden hesaplarına aktarıyor.

Ülkeler arası para transferlerinde bu durumun belli bir sorun teşkil ediyor olması ve araya giren bankaların farklı sistemler ve gerekliliklere sahip oldukları için bu tür para transferlerinde sorun yaşanabiliyor. Fakat Bitcoin kullanımında arada herhangi bir banka veya kurum olmadığı için, sanal ortam üzerinden kişilere kolaylıkla para transferi sağlanabiliyor.

Uluslararası pazarlardaki kullanıcı sayılarının artığını belirten Expensify CEO’su David Barret, Bitcoin’in kendileri için mükemmel bir sistem olduğunu belirtiyor. Bitcoin’in yanı sıra PayPal ile de anlaşmalı olan şirket, kimi zaman PayPal’ın servis bedelinin %5 oranına çıktığını belirtiyor. Servis bedelinin bu denli fazla olması da kullanıcıları olumsuz yönde etkileyebiliyor.

İlgili yazı: Bitcoin Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ancak Expensify’ın uygulaması kurun değişim oranlarını gözlemleyerek, ne kadar bir dönüşüm olacağını hesaplıyor. Bu hesaplamanın ardından parayı yatıran ve alacak kişiye gönderilen bir QR kod veya URL ile ödeme işlemi tamamlanıyor.

Kullanıcılar dilerlerse Bitcoin’lerini kendi ülkelerinde para birimine çevirebilir ya da Bitcoin hesaplarında bırakabilirler. Tabii ki bu sistemi kullanabilmeleri için de kişilerin ilk olarak kendilerine ait bir Bitcon Cüzdanı oluşturmaları gerekiyor.

Özetlemek gerekirse Expensify’ın bu uygulamasıyla beraber taksi fişlerinizi, iş yemeklerinizi veya iş için yaptığınız diğer işlerin fiş ve faturalarını dijital ortama aktararak, patronunuza ulaştırabilir ve o da yaptığınız harcamaları, bu uygulama üzerinden Bitcoin hesabınıza aktarabilir.

Türkiye’de henüz yaygın bir kullanım alanı olmasa da b tarz uygulamalar özellikle küçük çaplı şirketler için oldukça faydalı olabilir. Bitcoin’lerin yurtdışındaki kullanımının da artmasıyla beraber Bitcoin’in değerinin daha da artması bekleniyor.

Kimi şirketler çalışanlarının ücretlerinin bir kısmını Bitcoin olarak ödeme alternatifi getirdi. Bunun yanı sıra Reddit, Namecheap ve WordPress.com da Bitcoin’le yapılan ödemeleri kabul ederek, dijital para biriminin kullanımının yaygınlaşması için kollarını sıvadı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*